Обережно: українська мова?

Нещодавно зустріла знайому з півдня України. Вже більше як пів року навчається в Острозі, та досі розмовляє російською. Чомусь мене цей факт змусив замислитись.

Майже все своє існування Україна боролася за свою мову. Люди прагнули читати, писати, дивитися фільми рідною українською мову. За це часто платили своїм життям. То чому зараз, у роки незалежності, коли, здається, неповинно бути жодних утисків щодо мови, наша держава знову страждає? Та вже не від нав’язування російської чи польської, а взагалі від перенасичення мовами.

Відповідно до Закону про регіональні мови, в Україні можна розмовляти 18 мовами національних меншин. Та не тільки розмовляти, а й спілкуватися з чиновниками, навчатися у школах та університетах  та навіть газети, радіо та телебачення тепер вільно можуть використовувати російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарську, молдавську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську (циганську), румунську, словацьку, угорську, русинську, караїмську та кримчакську.

З одного боку здається, що це хоч трохи популяризує мови, які опинилися на межі вимирання. За класифікацією ЮНЕСКО до таких належать і білоруська та кримськотатарська. Та чи є тут якийсь плюс для української мови?

Ліна Костенко зазначила, що мовний закон увійде в історію як ганебна тріада - Валуївський циркуляр, Емський указ і Закон гамадрилів, підписаний президентом.  про це вона написала у статті "Ніч державності" у газеті "День". Фактично українська мова знову зганьблена. Адже тепер можна народитися і померти в Україні не знаючи державної мови. А що як через деякий час країна зовсім перестане розуміти себе? Кожен розмовлятиме мовою, яка йому до вподоби, писатиме книги караїмською, навчатиметься в школах ромською або русинською, а закони видаватимуться німецькою, російською чи будь якою іншою з регіональних мов?

Проте все ж найбільша загроза саме від російської мови. За роки незалежносі Законів про мову в Україні було більше ніж будь-яких інших законопроектів. Майже всі вони були спрямовані на надання російській статусу державної. Але чи повинно так бути? Хіба має будь-яка поважаюча себе держава мати дві офіційні мови? Російська мова брала верх над українською кількасот років. Тож надання їй державного статусу фактично витіснило б українську мову з усіх сфер вживання.

Говорити російською чи будь-якою іншою з регіональних мов в сімейному колі чи колі друзів не заборонялось ніколи. Проте чи варто вживати різні мови в державних установах, ЗМІ? Над цим варто задуматися.

Видатний український письменник та громадський діяч Олесь Гончар сказав: « Мова – доля нашого народу, і вона залежить від того як ревно ми її плекатимемо»

 

 

Коментарі

Найкращий захист - напад! Необхідно ігнорувати ворожу мову, ворожу культуру, ворожі звичаї!

Бззаперечна згода з Іванною Костюк !!!

Без рідної мови й ДЕРЖАВИ нема!
Без рідної мови на серці журба!
Бо мова моя--то яскрава заграва
Й свята УКРАЇНА--козацькая слава!
Для мене вона щира світла й співуча.
Для лютого ворога--шабля блискуча.
Коли поважаєш і в серці несеш
Ти мову ДЕРЖАВИ, у котрій живеш,
Тоді і вона,немов рідная мати,
За сина чи доньку тебе буде мати
І мову твою, мов свою, поважати!,

Я,люблю УКРАЇНУ й її мову, поважаю її історію і народ, який живе на цій квітучій благословенній
Богом землі, хай хто якою мовою розмовляе. Але мені не до душі запеклий махровий націона--
лізм, який сіє розбрат, та за своєюгординею забув, а може ніколи й не знав, що таке національна
гідність.

18.08.2013

Щодо фрази "подобные высказывания они воспринимают даже как личную обиду".. Не хочу нікого ображати! Головною ідеєю матеріалу було те, що у країні (будь-якій) повинна буди єдина державна мова. ЄДИНА! в нашому випадку - це українська. Російськомовним громадянам, чи громадянам, які говорять будь-якою іншою мовою не забороняють спілкуватися так як їм зручно. Але якщо ти громадяним України, то повинен знати державну мову і поважати її.  

"Проте все ж найбільша загроза саме від російської мови" - необоснованный вывод, вам так не кажется? Что заставляет Вас так думать? Русский имеет столько же прав, как и украинский, и английский... Почему же вы, украинцы, хвастаетесь своим знанием и любовью к английскому (чтобы приблизится к Европе, да-да), но при этом не видите в нём угрозы? Быть может, экспансия со стороны английского будет ещё страшнее, чем когда-то была со стороны русского? Кроме того, Вы действительно забываете о том, что в Украине есть люди других национальностей, которые не хотят забывать своего языка (как Вы не хотите забывать украинский), и подобные высказывания они воспринимают даже как личную обиду...
Русский язык - язык объединения. Именно он даёт возможность украинцу понимать грузина, к примеру. И Вы не сможете этого изменить просто потому, что не нужно ничего менять. Билингвизм - лучшее, что могло случится с Украиной (посмотрите хотя бы на Канаду, Швейцарию...). Билингвы значительно превышают даже по умственному развитию своих монолингвистических соплеменников - доказано.
Конечно, если хотите закрываться от мира в своей Украине - пожалуйста. Только тогда не надо плакать, что Европа не воспринимает вас как страну. Пора бы понять, что Украина - не отдельная планета. Россия, Украина, Белоруссия - три сестры. И пока такие люди, как автор этой статьи, не поймут этого, дело с мёртвой точки не сдвинется!

"Конечно, если хотите закрываться от мира в своей Украине ", так це дійсно наша держава - рідна ненька Україна, вашою вона ніколи не була і не стане, це зрозуміло з ваших слів, через те потрібно не тільки захищати українську мову від таких як ви, а щей дати під дупу щоб валили туди де вашою мовою розмовляють всі без винятку. Адже в Америці, я думаю більше ніж 18 національностей, але є одна єдина мова англіська і нікому не забороняють розмовляти своєю чи вивчати іншу, але якщо ти хочеш добитись успікіх ти повинен знати англійську, ТАК НЕОБХІДНО ЗРОБИТИ І В УКРАЇНІ, і ніколи до речі не вважав себе націоналістом, маю багато друзів серед інших національностей!

я би поставила під сумнів ступінь рідства України з Росією, адже коли мова заходить про російську мову то ми сестри, а коли про газ,то нам його продають дорожче чим бувшим ворогам-німцям. Росія любить лише тих над ким вона отримала перемогу :)

Россия, Украина, Белоруссия - три сестры.

 Та мабуть вони ніяк не рідні ці "сестри". Білорусь ще можна назвати двоюрідною сестрою.  Росію ж тільки зведеною.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.