Спалена церква разом зі Святим Духом

В рівненському краєзнавчому музеї у вівторок 16 квітня планується провести наукові читання пам’яті музейника, мистецтвознавця Бориса Возницького «Культурно-мистецький простір Волині: історія та актуальні проблеми сьогодення». Цьогорічна тема читань: «Сакральне мистецтво Волині: набутки, плекання, нагальні проблеми збереження, вивчення та популяризації». Проблема збереження, на мій погляд, сьогодні особливо актуальна. Тому хочеться поділитися з читачами інформацією про війну, яку я так і не зміг виграти.

В трьох кілометрах від Острога на північ лежить одне з найдавніших поселень краю – село Розваж. Розташоване воно в досить  привабливій місцевості, на рівнині, біля підніжжя великого пагорба, звідки можна побачити місто Остріг. Навесні, під час розливу річки Горинь, на просторі більше 20 кілометрів в долину відкривається  захоплюючий краєвид.

В Розважі, до недавнього часу, існувала унікальна пам’ятка сакральної архітектури - церква в ім'я св. Козьми і Даміана, побудована в 1781 році. Розміщений цей храм був на невеликому підвищенні. Його невисокі шатрового типу завершення трьох зрубів, рудиментарно збережене опасання, яке було наглухо зашите дошками, просто і досконало  збиті об’єми – всі ці  ознаки  відразу виділяли  розвазький храм  серед інших дерев’яних пам’яток чітко вловимим подихом старовини та репрезентували яскраво виражену епоху волинського бароко.

У серпні 2011 року було розпочато роботу по планомірному знищенню споруди, яка є пам’яткою архітектури національного значення. За місяць до вказаних подій я проїжджав через Розваж, прямуючи до свого села, і побачив жахливу картину: місцеві мешканці пиляють бензопилами стародавні бруси, а поряд горить вогонь, де вони ті бруси палять. Я був вражений тим, як можна так чинити з церквою, що зведена у 1781 році!!! Тому зупинив автомобіль і вискочив з машини, щоб зупинити людей. У суперечці на мою адресу лунали погрози і прокльони, звучали заяви, що спалять мій автомобіль.

Одразу ж звернувся до районної влади, проте там мені сказали, що будівельні роботи виконують згідно з розробленим проектом. Та я знав, що це не так, тому що проект не передбачав руйнування пам’ятки. За проектом можна було тільки частково розібрати опасання (дерев’яну конструкцію, яка служила для збереження фундаменту), попередньо змірявши кожен брус, щоб потім точно відтворити при відновленні. Саме ця частина є унікальною, вона виконана в характерній для барокового періоду манері, і церков з опасанням залишилося дуже мало.

За проектом можна було замінити прогнилі бруси на нові, попередньо піднявши церкву на домкратах, а потім укріпити дерев’яні конструкції храму за допомогою спеціальної речовини, яка вводиться в стіну уколами. Проте навіть без цих робіт храм міг простояти ще 20 років, якщо частково замінити лише верхні бруси, на яких кріпилося панікадило.

Священик і громада села, прикриваючись завіряннями про  те, що церкву реставрують, насправді повністю знищили, ріжучи бензопилами та спалюючи на церковному подвір’ї, пам’ятку, яка була побудована без жодного цвяха. Висвітлення телевізійними каналами (Інтер, СТБ, ICTV, Рівне 1, РТБ) храм не вберегло, влада всіляко відтягувала виїзд комісії на місце і цим дала змогу довершити руйнування церкви.

Влада самоусунулася, чекаючи, коли церква буде знищена повністю, щоб потім дати невеличкий штраф громаді за знищення пам’ятки національного значення. Прихожани церкви прямо заявляли про те, що поки при владі буде Янукович і партія Регіонів, їм нічого боятися, бо це «їхня влада» (Московського патріархату).

Бачачи, що не вдається нічого вдіяти, я, поговоривши із ректором Національного університету «Острозька академія» Ігорем Демидовичем Пасічником, запропонував, що академія своїм коштом розбере церкву і відновить її на території університету як пам’ятку архітектури, з вказівником, що вона походить із села Розваж. Проте община навіть слухати не хотіла, поспішаючи дорізати і спалити храм.

Знаковим стало дійство, яке я побачив в черговий раз, коли приїхав до церкви з намаганням зупинити варварське знищення церкви.  В цей час якраз вирізали частину дерев’яної стіни із зображенням Святого Духа у вигляді голуба і кинули його у вогонь. Це символічне дійство мені вдалося сфотографувати.

Коли я звернувся в прокуратуру із питанням про те, чому вони ніяк не реагують на знищення пам’ятки, відповідь була одна: «нам ніхто не написав заяви за якою ми б розглядали це питання». А те, що вже по всіх каналах українського телебачення пройшли сюжети про знищення церкви, ніяк не вплинуло на правоохоронні органи. Владні структури лише після повного знищення храму відреагували, давши громаді штраф у розмірі однієї тисячі гривень. Цими діями був створених прецедент – тепер і інші громади теж можуть поводитися із своїми пам’ятками подібним чином.

Інша ситуація склалася вже в наступному 2012 році. Заславська брама XVI ст. в селі Межиріч от-от могла впасти, заваливши селян, які щодня проходять на свій край села через браму. У держбюджеті гроші на її реставрацію відсутні, непередбачено кошторису навіть на виготовлення проектної документації. Якщо чекати, коли влада виділить гроші, то пам’ятка була б вже повністю втрачена і ще, не дай Бог, когось завалило б із межирічан чи туристів, яких в селі завжди багато.

Тому громадські активісти, силами Братства імені князів Острозьких, взялися власноруч ремонтувати браму - на свій страх і ризик. Кошти на матеріали для протиаварійних робіт дав острозький підприємець Олексій Хахльов, який є опікуном Братства.

Під час проведення робіт було багато людей, які просто приходили подивитися як хтось працює, самим долучатися до цієї потрібної справи нікому навіть не спадало на думку. Коли постало питання, що потрібно провести кваліфіковану роботу по заповненню камінням втрачених частин стіни, то «спеціалісти» озвучили таку ціну за свої послуги, що вона у десятки разів перевищувала ті кошти, які були виділенні в основному на закупку матеріалів. Аргументація у будівельників була «залізна» - якщо гроші дає Хахльов, то з нього можна тягнути «по повній».

Поступово, з великими зусиллями, вдалося провести основні роботи по укріпленню стін та бетонування верхньої частини склепіння для відводу води. Багато допомогли студенти, члени Братства ім. князів Острозьких, які працювали на волонтерських засадах. Працівникам музею, в обов’язки яких входить догляд за пам’ятками архітектури, довелося доплачувати, щоб справа рухалася скоріше. Ми постійно боялися що от-от явиться прокуратура і  оштрафує нас за проведення реставраційних робіт без документації та ліцензованих організацій. Однак якби не були проведенні протиаварійні роботи на Заславській брамі, можливо, склепіння не витримало б навантаження цьогорічної снігової зими і завалилося б.

Вище наведенні два приклади повністю ілюструють нинішню ситуацію, яка склалася в Україні. Сільське ( та й міське) населення не цінує архітектурних споруд, які залишилися їм від предків. Держава не може, а чиновники не хочуть, піклуватися про пам’ятки, доходу від яких  їм в кишеню не буде. Меценатів та волонтерів, які готові безкорисливо попрацювати на благо міста чи села, зовсім мало. Чи виживе культура за таких умов? Чи зможемо ми зберегти те, що ще не знищено було радянською владою? Питання залишаються відкритими.

 

 

 

 

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.