Встигнути сказати

Чи важливо встигнути зрозуміти, де правда, а де ні? Знайти винних чи правих у подіях, які сталися майже століття тому? Та чи є право взагалі когось засуджувати у нас, тих, хто знає про війну лише з книжок, розповідей та правди кожної людини особисто?

Нещодавно зайшовши на свою сторінку в одній соціальній мережі, вжахнулася: уся вона рясніла повідомленнями про псевдоветеранів, котрі браво крокували Червоною площею Москви минулого року, хоча не мають жодного відношення до війни й бойових дій. Вони народилися після 1945-го, але нині гордо розміщують на грудях ордени й медалі. З одного боку їх можна зрозуміти – життя пенсіонерів на пострадянському просто далеке від забезпеченого, вони здебільшого на грані виживання. Проте чи такий обман вихід?

Мій дідусь воював. Кілька медалей та орден нині лежать у скриньці. Він рідко їх одягав навіть на День Перемоги. Здебільшого обмежувався "планочкою", яка не кидалася в очі, але знавцям говорила багато. Так само мало він розповідав про війну. Принаймні мені. Можливо, не хотів травмувати мою дитячу психіку, бо ж запитувала, іще коли була геть мала, а потім, як подорослішала, запитувала не надто часто. Спогади – річ інтимна і не завжди приємна, а тому й ворушити минуле не завжди варто.

Його не один раз кликали у школу – розказати дітям про війну. Він завжди відмовлявся.

– Знаєш, тоді все було зрозуміло: одні праві, інші – ні. А тепер… Тепер все так перемішалося… Хто герой, хто – ні… Складно сказати і ще складніше пояснити дітям. Вони ростуть на інших поняттях, їм інакше пояснюють, інше розповідають, то чого я буду? – сказав він якось.

Після цього я жодного разу не вмовляла і не питала. Нам, сучасним, складно збагнути їх, тих, хто пройшов ту війну. Це зараз є чимало фактів, спогадів, документів і переказів. Це зараз легко робити висновки й переконувати іншого. А тоді… Тоді не допускалося альтернативної думки, такий собі світ у чорно-білих тонах. І люди жили, робили свій вибір і жили. І не нам судити, що з того було чорним, а що білим…

Тих, хто пройшов ту війну під різними прапорами, у різних формах, за різну ідею, нині лишилося так мало… Вони самі не знають до кінця, де правда, бо у кожного вона своя… То, може, не треба її шукати нам, тим, хто морально й фізично від війни так далеко? Бо як би того не хотілося, документи, штампи й печатки – це лише бездушні істоти. А за кожним пострілом, кожним вчинком стояла людська доля, трагічна чи щаслива, героїчна чи вразлива. І жоден документ до кінця не передасть її глибини. Так само, як і розповіді про розстріли, звірства й знущання. Це війна, на якій без жертв не обходиться, До того ж з обох сторін. І жодна не оминула цієї ницості. Як не оминула і проявів доброти, благородства, людяності й поваги…

На жаль, з кожним роком ветеранів (усіх, і червоноармійців, і німецьких, і упівців) все менше. І знають про ту війну молоді покоління все менше. Коли їх не стане, про Другу світову залишаться лиш сторінки у підручниках історії, елементи спогадів у дітей та внуків фронтовиків і жодних суперечок чи умовностей. Так стається з усіма війнами, і це, напевне, нормально. Що робити сьогодні? По-моєму, варто просто встигнути сказати їм "Дякую". Ні за щось конкретне, а хоча б тому, що вони пережили цей жах…

 

P.S. Початок травня символічний: він поєднав два свята – День Перемоги, святкування якого поступово відходить у минуле й перетворюється на день скорботи за загиблими, та День Матері, який у нас почали відзначати зовсім нещодавно. Для мене вони пов’язані нерозривно. Через знання, раціональне зерно, філософський підтекст та емоції. І якщо перший – це частий привід для дискусій, то інший – іще одна нагода встигнути сказати: "Мам, дякую, що ти є. Люблю тебе".

 

Ірина НИЧИПОРУК.

Коментарі

Дійсно, потрібно просто встигнути сказати ДЯКУЮ. В кожного є люди кому хочеться, потрібно подякувати. І не обов'язково вони мають бути якимись героями або патріотами.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.