Про каву, абсурд і ринок оцінки

Якщо захотіти, то будь яку справу  можна довести до абсурду. В цьому переконалась, коли  прочитала СИСТЕМУ УПРАВЛІННЯ  ЯКІСТЮ, яку підготували чиновники для оцінювачів. Замість своєї  роботи, фахівець-оцінювач має виконувати бюрократизовану процедуру, розписану по найменших дрібницях. По суті і без перебільшення, для роботи одного оцінювача треба буде найняти двох працівників, які будуть контролювати точність виконання ним інструкцій і забезпечувати функціонування системи.

«Ну й що?» - скажете ви. «А хто за це заплатить» - запитаю я. Зарплата тих двох працівників буде включена у вартість самої оцінки. А значить – впаде на гаманець простого замовника. Але не це найстрашніше. Введення цієї «Системи управління якістю» може спричинити колапс на ринку, оскільки повністю її дотриматись в реальності неможливо.

Щоб було зрозуміліше, змалюю на прикладі дії, які багато хто з вам робить щодня: заварювання кави. Так от, за принципом запропонованої «Системи» цей процес мав би виглядати так:

 1. Зайти на кухню.
 2. Взяти електрочайник лівою рукою.
 3. Підійти до крана.
 4. Відкрутити кран, правою рукою.
 5. Налити в чайник води до позначки «Max».
 6. Закрити кран правою рукою.
 7. Поставити чайник лівою рукою на підставку зі з’єднанням з електромережею.
 8. Лівою рукою увімкнути чайник.
 9. Підійти до шафок з банками
 10. Обома руками відкрити дверцята на другій поличці.
 11. Взяти банку зеленого кольору, на якій написано "кава".
 12. Занести банку з кавою на стіл і поставити не ближче ніж 20 сантиметрів від краю стола.
 13. Підійти до шафки з посудом.
 14. Обома руками відкрити верхні дверцята.
 15. Взяти чорну філіжанку (в ліву руку) і біле блюдце для кави (в праву руку).
 16. Поставити філіжанку і блюдце на стіл не ближче ніж 20 сантиметрів від краю.
 17. Підійти до другої шафки.
 18. Відкрити нижню шухлядку будь якою рукою.
 19. Взяти срібну чайну ложку.
 20. Повернутись до столу і взяти в ліву руку банку з кавою…

Вам вже набридло? А ми дійшли тільки до початку і в нас ще не насипана кава в чашку і  не закипів чайник. Це значить що в нашій інструкції буде ще не один десяток пунктів.

Тепер найголовніше. Якщо ви, заварюючи каву, зміните порядок дій, рук чи колір філіжанки, вам доведеться вилити заварену каву в унітаз і все починати спочатку або ви залишитесь без кави.

Що ж може статись з оціночною діяльністю?  Ринок - зупиниться, а вартість самої оцінки – зросте.

Більшість оціночних фірм (підприємств) складається з двох - п'яти працівників.  Це - не виробниче підприємство з складною організаційною структурою, де продукція  виробляється шляхом її проходження з одного структурного підрозділу (наприклад, цеху)  до іншого через велику кількість  операцій з залученням значних людських ресурсів. Для цього як раз і  впроваджують та підтримують  ISO (яке в даному випадку підміняється надуманою системою управління якістю).

Продуктом оціночної діяльності є об'єкт інтелектуальної власності, часто отриманий 1-2-ма оцінювачами. Складний процес розумової праці, який зовні можна окреслити всього декількома основними позиціями: 1) оглянути об'єкт оцінки, 2) співставити дані вхідних матеріалів з даними, накопиченими в базі даних оцінювача, з даними лістінгів, інтернета, особистого спілкування і дослідження, з матеріалами огляду об'єкта,  3) використовуючи ОСОБИСТІ  різнопрофільні і масштабні знання та багаторічні практичні навички, національні і міжнародні стандарти, відповідні методики і літературу, скласти звіт про вартість майна (майнових прав).

Зарегулювання процесу інтелектуальної діяльності може привести тільки до одного: до спрощення до рівня плінтуса цього виду діяльності, до виходу з цієї професії найдосвідченіших спеціалістів і професійних експертів, падіння національного рейтингу в цій галузі і засилля іноземними підприємствами галузі на Україні.

Коментарі

А у нас все через ж.о.п.а. і добре тим, хто не вживає кави... Але Україна - аграрна країна і земля повинна цінитись відповідно чітких законів, а не в догоду владним структурам і їх мармизам.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.