Ось тобі, бабуся, і Юріїв день!

Залежність... Ми звикли вживати це слово згадуючи про наркотики, алкоголь, сигарети. Технологічний прогрес приніс нам залежність комп'ютерну та інтернетну. Є ще цілий перелік різних «залежностей», які псують життя і вносять дискомфорт. Час від часу, до їх переліку додаються нові - професійні. Такі, як та, що з’явилась 17 квітня

Від часів Радянського союзу нам нав’язували всеохоплюючу і безмежну залежність: від дій чиновників усіх рангів і мастей. Не змінилась ситуація і з  набуттям Україною незалежності. Ми звикли, що чиновники є останньою інстанцією, яка знає і відає про всі лазівки в законі, про всі виходи з будь-яких ситуацій. Старше покоління звиклося з думкою про те, що довідка, видана чиновником, є щасливим пропуском для вирішення будь-якого питання. Ми не замислювались над тим, чи суперечить дана інструкція (довідка) закону, чи сумісні наказ одного відомства з інструктивним листом іншого. Довідка видана чиновником сприймалась, як істина в останній інстанції.

Та все міняється. Нова епоха інформаційного суспільства принесла нам новий козир - Інтернет.  У нового покоління бізнесменів, інтелігенції, пересічних  громадян з’явилась можливість в реальному часі знаходити і читати документи, аналізувати і навіть передбачати появу нових. Відкрилися єдині дозвільні та консультативні центри. Форуми обговорювали тему за темою. Тепер можна в будь який момент знайти і порівняти, подумати і вирішити. Інтернет став інструментом і символом свободи від свавілля чиновників.
Але ніхто не міг припустити, що число змін і доповнень до законодавчих актів буде не просто безупинно рости, а нарощуватися в геометричній прогресії. Що статті суміжних законів будуть суперечити один одному. Що відомчі інструктивні листи знову почнуть підміняти закони та нормативно-правові акти. Сізіфова праця інтелектуалів, охочих дістатися до істини, накриє всі види діяльності.

Хочу познайомити аудиторію з цікавим випадком, коли за рахунок нестиковки нормативно-правових актів будь-які  угоди купівлі-продажу нерухомого майна, вчинені  з середини квітня по кінець липня 2013 року,  можуть бути визнані не дійсними. Коли лист чиновника підміняє собою положення Податкового кодексу і Постанови Кабміну.

Трошки історії. До 17 квітня цього року діяла постанова Кабінету міністрів №1103 (від 26.10.11), згідно якої для оподаткування доходу від угод по відчуженню майна оцінку виконували діючі оцінювачі. 17 квітня набула чинності постанова Кабміну №231 (від 4.03.13), яка встановила, що оцінку для оподаткування будуть виконувати оцінювачі, які пройдуть повторне навчання за «новими» спеціалізаціями.  Але на 1 червня таких оцінювачів ще ніхто не починав навіть вчити. Не були визначені  не тільки навчальні заклади, а й не затверджені  відповідні навчальні плани і програми.
Мало того, з втратою чинності Постанови №1103, оцінка для оподаткування стала виключним видом діяльності (пункт 4 "Прикінцевих положень"   Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки"). А так як ця норма Закону є чинною, то жодна оціночна компанія  не може сьогодні претендувати на виконання оцінки для оподаткування, якщо вона здійснює  інші  види оцінки  (для інших цілей).
Дивно,  що забувши про існування даної норми Закону, в постанові  № 231 зазначили, що під час визначення розміру податку до 31 липня 2013 р. можуть використовуватися  звіти   про  оцінку,  що проведена діючими суб’єктами оціночної діяльності.

Якщо Постанова №1103, посилаючись на Податковий Кодекс,  визнавала для оцінки майна для оподаткування діючих оцінювачів, то її наступниця, Постанова №231, визначила оцінювачами для оподаткування лише тих осіб, хто пройде в майбутньому навчання і отримає кваліфікаційні свідоцтва за новими спеціалізаціями.

Ця ж сама Постанова № 231 наголосила на тому, що з дня набрання її чинності втратили чинність  довідки з Державного реєстру суб’єктів оціночної діяльності про право провадити практичну діяльність з визначення оціночної вартості об’єктів нерухомості для цілей оподаткування». Тобто, діючі оцінювачі  не мають права робити оцінку для оподаткування, яку вимагають нотаріуси. Виконання оцінки для оподаткування будуть мати право робити тільки оцінювачі, які після навчання  в майбутньому отримають нові кваліфікаційні свідоцтва.

На сайтах 14 травня  з’явився лист директора Департаменту нотаріату Міністерства юстиції Чижмаря К.І.   Його заява, що "до 31 липня 2013 року нотаріуси при посвідчені правочинів ... відповідно до законодавства, повинні приймати звіти про оцінку, що виконані вказаними вище суб'єктами оціночної діяльності (діючими оцінювачами)"  викликала ще більше сум’яття. Лист як прокрустове ложе: нотаріуси, можете приймати звіти, але якщо це не суперечить законодавству.

Нотаріуси ж згідно положень Податкового кодексу і Постанови 231 мають право приймати звіти з оціночною вартістю, визначеною тільки "для оподаткування".  А діючі оцінювачі можуть надати нотаріусам звіти, виконані не для оподаткування, а для відчуження.

Що ж відбувається насправді по всій країні? Діючі оцінювачі, які мають право робити ретро оцінку, тобто оцінку на попередню дату, штампують оцінки на дату квітнем місяцем (до 16-го).
Ті нотаріуси, які після 17 квітня прийняли від діючих оцінювачів звіти для оподаткування,  явно порушили положення Постанови 231 про «нових» оцінювачів з «новими» спеціалізаціями.
Ті, які прийняли після 17 квітня від діючих оцінювачів звіти для відчуження, теж порушили законодавство: положення Податкового кодексу і тієї ж самої Постанови №231  про Порядок оцінки для цілей оподаткування.

І перші і другі порушили й норму закону про виключний вид діяльності.

Ті ж нотаріуси, які не хочуть порушувати законодавство, змушені приймати звіти весняними датами до 17 квітня.

Виходить, що читати нормативні документи і розуміти суть законів навчилися, а результату позитивного все одно не досягли.
З лозунгом: «Даєш країні вугілля!» приймемо в штат на кожне підприємство, фірму і організацію мінімум по одному юристу. Хоч у відповідь можемо почути: "і що це їм дало?" Нічого нового, просто ще одну, нову залежність…

P.S. Зале?жність — набута гостра потреба здійснювати якісь дії або вживати якісь речовини. Слово «залежність» також іноді використовується розмовно з посиланням на те, що людина має пристрасть до чогось, яку вона розвинула в степінь суспільної своєї залежності.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.