У Рівному презентували фільм про барона Штейнгеля

У кінці 19 століття він заснував перший в Україні сільський музей. Заклад знаходився у Городку, що неподалік Рівного. За власний кошт відкривав лікарні і навчальні заклади, де дітей забезпечували навіть зошитами і олівцями. Не закінчивши університет через хворобу, став науковцем, писав дослідження, зокрема з зоології, проводив археологічні розкопки. Був депутатом І Державної думи Російської імперії, Генеральним секретарем торгівлі й промисловості Центральної Ради, послом Української Держави у Берліні в часи Павла Скоропадського. А коли радянська влада конфіскувала родинний маєток у Городку, то його разом із сім’єю, ризикуючи життям, переховували селяни. Цьогоріч минає 145 років із дня народження барона Федора Штейнгеля, мецената, політика, дипломата, науковця і культурного діяча, який мав німецьке коріння, народився в Санкт-Петербурзі, а жив на Рівненщині.

Цю дату відзначили в обласному краєзнавчому музеї.

- Хоча документальних підтверджень немає, але барон Федір Штейнгель бував у цьому приміщенні. Адже у той період тут функціонувала гімназія. А він допомагав учням – надавав кошти, - розповів директор обласного краєзнавчого музею Олександр Булига. – Старожили Рівного ще пам’ятали про Штейнгеля. Його забули вже у 80-90 роках. Тому потрібно було відкривати це ім’я знову. Одним із тих, хто це робив, був історик та краєзнавець Гурій Бухало.

Тим часом у музеї презентували документальний фільм про барона Федора Штейнгеля авторства його сина – Олексія Бухала. Працюючи над стрічкою, він вивчав дисертацію Ніни Миронець, консультувався із місцевими краєзнавцями, науковцями з Києва, спілкувався з тими, хто ще пам’ятає барона-філантропа. Фільм має назву «Сумна мелодія життя». Тим часом у якості музичного оформлення стрічки лунає колискова, записана самим Штейнгелем. Адже він цікавився і етнографією.

- Тему про барона Штейнгеля підказав тато. Я є істориком за фахом, але в той час не особливо цікавився краєзнавством. Натомість у 2008 році мені запропонували робити передачу «Так було». Тож я звернувся до нього за консультацією. Тато порадив із десяток тем, серед яких був палац Любомирських, князі Острозькі і, звичайно, барон Федір Штейнгель, - розповів Олексій Бухало.

Стрічка розпочинається зі спогадів Ірини Куліш-Лукашевич – доньки вчителя, який працював у реальному училищі, заснованому бароном. Жінка пригадує, як одного вечора до їх хати постукали люди, одягнуті як селяни. Вона ж, будучи маленькою дівчинкою, впізнала в них барона Штейнгеля, його дружину та сина. Чому вони так виглядають, Ірина не зрозуміла, але появі гостей дуже раділа. А на ранок їх вже не було. То був 1939 рік. Маєток барона конфіскувала радянська влада, він із сім’єю певний час жив у домі своєї колишньої кухарки. Штейнгеля переховували й інші селяни. А потім, тікаючи від репресій, він із сім’єю змушений був залишити Городок і переїхати у Німеччину.

- За те, що зробив барон Штейнгель у Городку, варто поставити йому пам’ятник. У двокласному училищі для сільських дітей було не лише безкоштовне навчання, там забезпечували навіть зошитами і олівцями. Працюючи з документами про Штейнгеля, я натрапила на звіт лікаря Ріхтера, який працював у лікарні, заснованій бароном, і була вражена, - розповідає завідувач відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Українець. - Ріхтер був дуже хорошим хірургом, який проводив складні операції. Мова йде і про нейрохірургію, і про онкохворих. Тим часом коли у Городку наказали відкривати так звану «питейную лавку», а місцеві жителі цього не дуже хотіли, барон Штейнгель виступив проти. Натомість у Городку з’явилася «чайна». Там була бібліотека, у закладі проводили лекції, а ще показували «туманные картинки» (очевидно, мова йде про слайди). Тим часом Федір Штейнгель давав гроші не лише на будівництво церков, шкіл, лікарень, він ще й платив пенсію прислузі. Крім того, це був ще й новатор. Адже структура його музею, створеного у 1896 році, повністю відповідає тій, яку використовують зараз.

Фільм "Сумна мелодія життя" можна буде побачити цієї суботи на телеканалі "РТБ".

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.