Легендарна «Біла ворона» у Рівному: з оркестром та символами Майдану

Юна наречена, яка бере в руки меч, бо замість любові обрала свободу. Покинутий закоханий, який стає катом для жінки, котру любив. Принц, який міняється місцями з блазнем. Юрба, яка схожа на зграю ворон, готових заклювати собі подібну просто за те, що вона біла… На рівненській сцені поставили легендарну українську рок-оперу – «Біла ворона», написану поетом Юрієм Рибчинським та композитором Геннадієм Татарченком.

Аби її втілити, у Рівне з Києва запросили режисера Максима Голенка, а також балетмейстера Максима Булгакова. За більш ніж 20 років історії рок-опери це її третя постановка. Тим часом рівненська версія «Білої ворони» особлива тим, що її вперше виконують у супроводі оркестру.  Раніше дійство відбувалося під фонограму. Інструментовку  для оркестру здійснив головний диригент Рівненського облмуздрамтеатру Зіновій Крет. У постановці задіяний увесь творчий колектив драмтеатру. На прем’єру рок-опери у Рівне приїхав один із її авторів, легендарний композитор зі світовим ім’ям Геннадій Татарченко.

У центрі сюжету «Білої ворони» - історія Жанни д’Арк – Орлеанської діви, француженки, яка очолила свій поневолений народ під час війни. Рок-опера розпочинається із заручин юної Жанни, дівчини, яка з дитинства чує голоси святих. Вона кохає і мріє про сімейне життя. Але здійснитися цьому не судилося. Жанна бере в руки меч, бо йде Столітня війна, а за пророцтвом, Францію може врятувати непорочна діва. За нею піднімається народ, Жанна воює, перемагає, а потім від неї відвертаються і цькують. Вона ще може відректися від свого імені і жити. Але залишається собою і вибирає смерть.

- Цей твір – про зраду. В коханні, в державі. Символ білої ворони – про нас самих і життя в усіх його іпостасях.  Не було окремої ліричної і патріотичної ліній, вони цілісно поєднані драматургією, - пояснює Геннадій Татарченко. – А філософія в тому, що історія повторюється, і ми не можемо зробити правильний вибір.

Також композитор розповів, як створювалася опера. Це було в часи розпаду Союзу.  За його словами, політична ситуація мало чим відрізнялася від того, що відбувається зараз. Тим часом Геннадій Татарченко висловив сподівання, що рівненська «Біла ворона» матиме успіх.

- Взагалі мої пісні та спектаклі, які стосувалися символів чи то тварин, чи птахів, всі були щасливі, - каже композитор.

Першопрем’єра рок-опери «Білої ворони» відбулася у Львові в 1991 році - напередодні здобуття Україною незалежності. Натомість рівненська версія має нові відтінки звучання – вони пов’язані з Майданом.  Але, за задумом режисера, ці символи лаконічні.

- Я намагався поводитися з темою Майдану максимально коректно, - розповідає Максим Голенко. – З цим потрібно бути дуже обережним, щоб не набити оскомину глядачеві. Хоча, звичайно, тогочасні події середньовічній Франції асоціюються з тим, що відбувалося у нас в Україні на Майдані.

Разом із тим режисер переконує, що в Рівному йому працювалося легко. А на пропозицію директора облмуздрамтеатру Володимира Петріва поставити «Білу ворону» він відгукнувся з ентузіазмом, адже мріяв про це 15 років, а вінілова платівка з записом цієї рок-опери заслухана ще з дитинства.

Тим часом поряд із рівненським театром за постановку «Білої ворони» брався ще один. У Росії. Ця рок-опера російською мовою зараз іде у театрі Джигарханяна, розповів Геннадій Татарченко. На її прем’єру їздив Юрій Рибчинський. Повернувшись звідти, захворів, тому поки що не потрапив на виставу в Рівне. 

- Він сказав, що це буде дуже цікаво. Думаю, рок-опера матиме політичний підтекст, - припускає Татарченко.

У свою чергу,  директор Рівненського облмуздрамтеатру Володимир Петрів каже, що постановки різнитимуться бюджетом. Адже театр Джигарханяна витратив на це 3 мільйони доларів. Зате у рівненському варіанті рок-опери є оркестр.

Коментарі

13 грудня був на виставі після перегляду вражень було стільки,що прийшовши додому не включав телевізор щоб не зіпсувати ЙОГО. Вистава стрімка, бурхлива все настільки динамічно що боїшся кліпнути очима щоб чогось не пропустити. Все просто супер. Щиро радий що в такому депресивному місті як Рівне ТЕАТР ЖИВЕ СПРАВЖНІМ КУЛЬТУРНИМ ЖИТТЯМ. Порадувало ВСЕ! Звук чистий важко повірити що все в живу, гра акторів супер вони всі зірки, оркестр +. Хто проживає в Рівному і не відвідає опери втратить багато. Зі свого досвіду був у багатьох театрах України, ця опера №1 в моєму особистому хіт-параді.

Був 13 грудня . Вистава - супер ! проводжали стоячи з аплодисментами . Гра акторів на рівні - живий звук ... просто нема слів МОЛОДЦІ !!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.