Час святкування та відпочинку

Буковиниська "Маланка"

      2015 рік випробовував нас політичними та фінансовими негараздами. Психологи кажуть, аби перейти в наступний рік з хорошим настроєм, треба зрозуміти, що складнощі повчальні: вони загартовують та виховують людину. Головне – працювати над собою, адже уміння вносити та шукати позитив – це велика робота. Для початку достатньо небагато: замість метушні, навчитися приділяти час собі.

       А ще – розпочати 2016-й із радістю допоможе передсвяткова метушня. Недарма вислів «Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш» підтверджують тисячі людей.

       Традиційно вважається, що Новий рік потрібно святкувати з найріднішими людьми вдома. Але можна й потішити себе цікавими спогадами та емоціями і гайнути в подорож.

       Зазвичай, лідерами серед українських міст за кількістю охочих відсвяткувати Новий рік є Львів та Чернівці. Туди їдуть на відпочинком в гори, за снігом, традиціями, "Маланкою" та буковинською їжею. Фахівці кажуть, що всіх гостей цих країв взимку чи не найбільше цікавить відпочинок в горах та розваги на Вижниччині. Натомість чернівчани втомилися від вже звичних новорічних святкувань і намагаються провести різдвяні канікули по-особливому, не зважаючи на кризу, безгрошів’я та цікаві пропозиції святкування на Буковині. Всі заходи та новини можна знайти тут.

         Зокрема, найбільш вражаючою подією різдвяних свят у Чернівцях залишається свято "Маланки" або "Периберія".

         Потяг до перевтілення від предків-язичників з радістю підтримують сучасні українці. А любов до сміху у характері нашої нації. 13-14 січня, коли "Маланка" зустрічається з "Василем", настає передостанній у циклі різдвяної феєрії свят-вечір. Традиція святкування Маланки на Буковині різниться від загальноукраїнської. У багатьох районах, приміром у передмісті Чернівців - в селі Чагор, звикли щедрувати та віншувати двома мовами – українською та румунською. Помітно пістряве вбрання та своєрідні місцеві мотиви.

         Зате сучасна буковинська "Маланка", як правило, щороку відображає реальні події з життя держави. Наймаштабніший карнавал проходить у Вашківцях, Вижницького району. Тут збираються сотні людей з усієї Західної України аби взяти участь в розвагах та щедруваннях. Зазвичай, з самого ранку вулицями ходять "маланкуючі" у традиційних масках діда, баби, козака, цигана, смерті,  ведмедя тощо. За дійством спостерігають численні глядачі, які чекають свята мало не з світанку. Адже актори залучають в свої ігри глядачів, тішать та звеселяють всю публіку.

         Традиційні маски "маланкуючих" збагачуються та змінюються щороку. Тут можна зустріти повій, медиків, спортсменів та президентів з усього світу. Зазвичай, веселі новорічні костюми передавалися з покоління в покоління, від діда до внука, адже в "Периберії" беруть участь чоловіки, жінки можуть лише споглядати.

         Веселощі у Вашківцях проходять два дні, зовсім молоді хлопці та чоловіки в літах, ховаючи своє обличчя під маскою мають можливість посміятися не лише над життям, але й над самим собою.

         Та після святкової метушні, зміни звичного розпорядку, місяця веселих гулянь та щедрих столів – всіх чекають сірі будні. Повернення до проблем, роботи та щоденних клопотів. Психологи цей перехід називають післясвятковою депресією, і заспокоюють, тим, що це звичне явище.  Багато веселощів, беззмістовний відпочинок і традиційні святкові застілля виснажують українців.

         Найкращий лік, за думкою фахівців, збагнути, що потрібно саме вам. Допоможе цьому й більш різноманітний відпочинок. Щасливчики ті, хто має і любить свою роботу. Для таких зміна діяльності від гулянь до праці стане рятунком.