Ринок нерухомості. Підсумки 2015 року та погляди рівненських експертів на майбутнє

Напевно вперше за роки незалежності нашої держави, ситуація на ринку нерухомості виглядає настільки парадоксальною. За даними різних джерел, протягом 2015 року вартість нерухомості зменшилася приблизно на 30%. І стосується ця цифра лише доларового еквівалента, до якого постійно прив’язуються учасники ринку нерухомості. В національній же валюті ситуація інша – вартість зросла втричі, відповідно до росту курсу долара.

 

Так як на розрахунки в гривні сторони погоджуютья вкрай рідко, то маємо наступну ситуацію: власники досі відмовляються вірити, що нерухомість катастофічно дешевшає, але все ж змушені йти на поступки. Покупці поділилися на дві категорії:

  • ті,хто тримають заощадження в іноземній валюті - з нетерпінням очікують ще більшого обвалу;
  • ті, хто роками накопичував національну валюту – з розчаруванням констатують, що їх купівельна спроможність істотно знизилася.

І хоча протягом 2015 року угод купівлі-продажу було менше, ніж за минулі роки, але все ж ринок не завмер. Тому виділимо основні моменти, якими можна охарактеризувати цей період:

  1. Продавці змушені поступатися реальним покупцям. Ця ситуація логічно пов’язана з коливанням курсу, а також з тим, що пропозиція на ринку значно перевищує попит. Тому, вперше за багато років, ціну на нерухомість диктує покупець, а продавці та забудовники готові серйозно поступатися в ціні.
  2. Зближення попиту та цін на первинний та вторинний ринок. Як не дивно, саме Нацбанк своїм обмеженням на дострокове зняття коштів з депозитів посприяв збільшенню активності на первинному ринку. Станом на 1 листопада 2015 року прес-служба НБУ, констатувала, що 300 млрд гривень готівки в населення «на руках». Забудовники укладають угоди в гривні, а оплату приймають і за безготівковим розрахунком. Тому люди в паніці почали вкладати гроші в первинну нерухомість, тим більше, що потенційних покупців приваблюють новобудови зручним плануванням і великим метражем. Та ще й ціна за метр квадратний нової нерухомості майже зрівнялася з «вторинкою».
  3. Перевага оренди над продажем «вторинного» житла. Оскільки цінова ситуація в цьому сегменті була не на стороні продавця, то багато власників побачили альтернативу у здачі своєї нерухомості в оренду до того моменту, поки попит не вирівняється. Тим більше, що у 2015 році ми спостерігали унікальну тенденцію: вартість квартири падає, а орендна плата зростає. Відповідно, логічніше скористатися можливістю отримувати стабільний дохід, ніж втрачати на разовій угоді.
  4. Нерухомість все більше стає необхідністю, а не розкішшю. Протягом року ми отримали ряд змін у країні, серед них були і підвищення комунальних платежів, і запровадження податку на нерухомість. Тому й не дивно, що найбільшим попитом користувалися однокімнатні квартири, а серед пропозицій лідирували трьохкімнатні. Великі та просторі апартаменти могли дозволити собі люди, які мають стабільно високий дохід та впевненість у завтрішньому дні.

До речі, багато говорилося про тенденції ринку нерухомості 2015 року на 6-й всеукраїнській конференції ріелторів, яка відбулася 27 листопада у Києві. (м. Рівне представляла делегація із 20 професійних фахівців з нерухомості).

Так, один із спікерів Анатолій Топал - віце-президент Асоціації управляючих нерухомістю зауважив, що вперше за 5 років, частка угод за участі агентств нерухомості у цьому році була найбільшою і склала близько 40 відсотків. Цікавим є той факт, що постійно зростає кількість угод, яка базується на системі партнерських продажів (у 2015 р. – 15%, тоді як у 2010р. лише 2%). Передумовою такого продажу може бути лише ексклюзивний договір із власником об’єкту нерухомості. Це означає, що покупець не платить комісії при пошуку житла, а всі витрати, пов'язані із продажем, це приблизно 4-6 % від погодженої суми платить продавець.

Запитаємо місцевих керівників агентств, які входять в Асоціацію фахівців з нерухомості України, як вони можуть прокоментувати ринок житла 2015 року в Рівному.

Юлія Бойчура – керівник ЦН «Профіестейт» ось так пояснює вплив коливання курсу долара:

«Якщо ще на початку року долар коливався в межах до 20 гривень, то зараз ні для кого не дивним є курс у 25 гривень. Що ж буде ще до кінця року прогнозувати важко. Безумовно, такі коливання дезорієнтують і продавців, і покупців нерухомості, тому і одні й інші не дуже добре уявляють собі середньоринкову вартість. Тому ціна продаваної квартири у 2015 році була швидше «договірна», а не «ринкова».

Думаю більшість читачів погодяться, що робити прогноз на майбутній рік у таких умовах вкрай важко. Адже подальший розвиток ситуації на ринку нерухомості залежить, в основному, від зовнішніх факторів, а це загальний економічний та політичний стан країни, посилення чи припинення воєнних дій на Сході, стабілізації чи падіння гривневого курсу тощо.

Проте, більшість експертів виділяють 2 основних варіанти розвитку подій на наступний 2016 рік:

Найгірший варіант можливий, якщо гривня ще більше здешевиться. Тоді вітчизняний ринок нерухомості повністю зупиниться, адже власники відмовляться продавати за безцінь. Свій накопичений капітал українці швидше вкладатимуть в нерухомість за кордоном (Болгарія, Туреччина, Іспанія), як продукт з високою ліквідністю та стабільною дохідністю, гарантією безпеки та можливістю міграції.

Більш оптимістичний прогноз, за словами Юліанни Максимчук – голови комітету з міжнародних зв’язків та інвестицій, можливий з вступом в силу угоди про Ассоціацію України з ЄС, який виведе вітчизняну економіку на європейський ринок.

- Нерухомість – не виключення та має всі шанси стати інтернаціональним товаром, який буде цікавим для іноземних інвесторів. 9-10 грудня відбувся IVНаціональний форум «Нерухомість України», де були присутні представники українського уряду, світові та українськи експерти у сфері нерухомості, які підняли дух і вселили впевненість у потенціал країни! Міжнародні експерти дали зрозуміти, що все залежить від нас та показали інструменти за допомогою яких кожен зможе вести свій бізнес до процвітання у будь-яких умовах з вірою у свою країну та її громадян! - розповідає Юліанна Максимчук.

Щодо первинного ринку у місті Рівному: так як він прив’язаний до гривні, то прогнозується, що для залучення додаткового капіталу, забудовники пропонуватимуть додаткові акційні знижки до 10-15%. В цьому сегменті досить висока конкуренція, тому, крім доступної цінової політики, споживачі все більшу увагу звертають на якість житла та додаткових послуг забудовника. Тому виграють ті компанії, котрі вже сьогодні роблять ставку на комлексність, якість та оптимальне їх співвідношення з  ціною наявних пропозицій.

Також спеціалісти рекомендують вже сьогодні задуматися над купівлею нерухомості, якщо таке питання впринципі розглядалося, та не чекати обвалу цін, якого швидше за все, так і не відбудеться. Тим паче, з підняттям курсу долара, автоматично зростають ціни на будівельні матеріали, що точно не здешевить вартість продаваного об’єкту.

Комітет по зв'язкам з громадськістю та ЗМІ Рівненського відділення Асоціації фахівців з нерухомості України.

Напередодні Нового року, рівненське відділення АФНУ щиро вітає рівнян із святами:

- Ми щиро бажаємо у 2016 році вдалих придбань, вигідних інвестицій і угод та професійного сервісного обслуговування. Бажаємо, аби мрії про власне житло стали реальністю у наступаючому 2016 році!!!

 

Більше інформації на сайті: http://rovno.asnu.net

 

 

 

 

 

 

на правах реклами