Безальтернативні: чому досвідчені міські голови можуть знову виграти вибори на Рівненщині

Безальтернативні: чому досвідчені міські голови можуть знову виграти вибори на Рівненщині
0
831
0
Безальтернативні: чому досвідчені міські голови можуть знову виграти вибори на Рівненщині

Вміння домовлятися – одна з визначальних якостей для досягнення успіху в політиці. Це вміння дуже необхідне для політичних маневрів всеукраїнського масштабу, а для рівня міст та містечок – воно життєво важливе. Не вмієш майстерно домовлятися – вибори міського голови не виграєш. А виграєш – то довго не пропрацюєш і отримаєш імпічмент. Бо мер у місті – це не політичний лідер, не совість нації й не економічний геній, не супергосподарник. Мер – це своєрідний директор акціонерного товариства. Найнятий працівник, який не тільки має зібрати голоси звичайних робітників, а й отримати погодження і підтримку в раді акціонерів. Чи як там можна назвати представників основних груп впливу в містах. Ну і під кінець каденції кожен мер, як і директор акціонерного товариства, дуже прагне потрапити на почесне місце в ту саму раду акціонерів з вагомим правом голосу.

Не важливо, виходець ти з комунальної сфери, вчитель чи лікар, - головне вміти йти на компроміси, відстоювати свої інтереси і відчувати настрої виборців. Ті, що в піраміді Маслоу лежать на багато нижче самореалізації та жаги до справедливості.

Так, мер-старожил підсвідомо поступово починає орієнтуватися на консервативних виборців. Чому вживаю саме визначення «консервативні» - та тому, що це не завжди бабці-пенсіонерки. Консервативні виборці рідко змінюють свої позиції. Їх основні тези «тільки щоб не було гірше», « всі вони однакові», «вся влада краде, а хто каже, що не краде, той краде вдвічі більше», «вся влада від бога», «ці молоді тільки говорити можуть і так далі». І в ситуації відсутності рівнозначної альтернативи консерваторами стають навіть ті, хто ніби то дотримується прогресивних поглядів. Головне правильно зіграти на цьому, дати зрозуміти що зміни можуть бути, але не зараз. А зараз краще обирати стабільне сьогодні. Мало того – велика політика і державницькі інтереси десь далеко, а комунальні проблеми, сміття і дороги ось тут поруч. І тут те стабільне сьогодні для консерваторів дуже важливо.  І круті концепції розвитку, дорожні карти реформи - для них не більш ніж красива цяцька, а заасфальтована яма у дворі та новий тролейбус – це результат. І байдуже що все це можливо зроблене не дуже якісно і з переплатою. Але ж є.

Пробити цю стіну для нових альтернативних кандидатів дуже не просто. Якщо ти звичайно не є наступником чинного мера-акскала, який помазав тебе в на керівництво. Можна стати хіба що його омолодженою версією в очах консерваторів. Інакше доведеться шукати підтримки у всіх інших категорій виборців. А робити, то ой як не просто. Там інтереси набагато роздробленіші й звести їх до спільного знаменника - ще те завдання. Одні хочуть домінування всього національного, інші рівності та соціальної справедливості, ще одні – швидких рішень і миттєвих перемог. До того ж всі вірять у тільки свого лідера і тільки свою правильну і єдину чесну партію. А у тих партій лідери з верху до низу - наполеони. З своїми наполеонівськими планами на «шматочок щастя» у владі. І навіть якщо допустити, що всі вони чесні й безгрішні – домовитися між собою навряд чи зможуть. Могли б домовлятися – давно були би вже при владі. Та й підтримати когось одного нового альтернативного важко, бо на його місці хоче бути кожен з тих лідерів. А тут ще й старий перевірений очільник міста завжди пропонує досить смачні коржики до чаю, і не тільки коржики… До коржиків у нього є що запропонувати, бо він то не перший рік при владі, і навіть  коржикову "пекарню" побудувати встиг. А грубі гроші, знаєте, аргументи солідніший за високу ідею.

Важливим фактором успіху і незалежності таких мерів від політичних течій стала і фінансова незалежність. Бо коли заходиш на посаду голий-босий, то хоч не хоч, а мусиш всіх слухати і бути поступливим. Але минає рік, два, п’ять  і грамотна міська політика  з тендерами, керівниками комунальних підприємств, земельними питаннями  дозволяє суттєво «підлататися». І хата уже є, і машина велика і діти не бідують. Зрештою скільки там людині треба для щастя. І що важливо -  свої перевибори можна профінансувати власним коштом. А потім хай приходять  охочі домовлятися в головний кабінет міста самі, ще й мотиватори для важливих питань захоплять. Спитайте-но, з ким треба все рішати в містах мерів-старожилів. Абсолютно все.  І важелів впливу на хитрого і мудрого старожила не так багато. А з настанням децентралізації – їх стало ще менше. Його не подушиш адмінресурсом, у нього самостійне фінансування з держбюджету, максимум що – субвенцій не даси. Але без того можна прожити.  Єдиний важіль – це натиснути через правоохоронців. Але тут теж ризиків багато - навіть обшук і сидіння в СІЗО не дають гарантій усунення мера від влади. З нашою то ефективністю правоохоронної системи… Максимум буде трішки поступливішим у переговорах.  Знаючи про все це, з мером-старожилом простіше домовитися чим воювати. Приклад скандального Кернеса, думаю, нікого вже не здивує.

Саме тому значна частина мерів-старожилів не належать до політичних партій. Принаймні публічно. Зате вони завжди підтримують партію влади. Назва, прапор, кадровий склад цієї партії міняється, але принципи – ніколи. Меру-старожилу в силу досвіду ці принципі зрозумілі, і вони завжди можуть бути відправними точками для переговорів.

Не є одноосібним лідером міський голова і в сесійній залі. Ні, є таланти, які примудряються разом з собою і більшість в місцеву раду провести. Але це не про міста на Рівненщині. Та й багато в яких регіонах. Який би не був прекрасний міський голова – без більшості він буде міським головою недовго. Антимерська більшість в раді, недовіра і секретар в статусі в. о. міського голови. Який би ти не був сильний і чесний народний мер – спускайся з рожевих хмаринок, прив’язуй поні-єдиногорога біля сесійної зали і йди домовлятися. Хочеш одноразово, а хочеш – бери постійний абонемент у фракцій. Коаліція називається. Правда той абонемент не безплатний, за нього прийдеться представників більшості не тільки замами робити, а й інші посади і доступ до потоків роздавати. Не готовий до цього і став в позу – отримав імпічмент і домовлятиметься вже твій наступник. В процесі цих переговорів  досвід і вміння обкрутити навколо пальця дуже стануть в пригоді. Тут, як то кажуть, хто хитріший і виторгує собі найкращі умови  - той  і молодець. А ні, то буде сидіти в кріслі з важним виглядом і надутими від пихи щоками як англійська королева, але без права щось вирішувати самостійно.   

Ну й на самі кінець, мер-старожил завжди має домовленості з так званою елітою міста, основними групами впливу. Це не тільки й не стільки політичні сили, як фінансово-промислові групи і така інше в тому ж дусі. Ці домовленості можуть ситуативно змінюватися, але ті, хто акумулював вплив та фінансовий ресурс, мають чітко розуміти, що завжди простіше домовитися з «старим негідником» чим  пускати нового і вибудовувати нову конструкцію стримувань та противаг. Зрозумів суть – вибудував таку конструкцію – мерствуй собі скільки влізе.

Сукупність таких факторів якраз і призводить до того, що на виборах, в тому числі й наступних, найреальнішими конкурентами мерів-старожилів можуть стати самі мери-старожили або ж їхні помазаники.

Але й Акела як відомо промахнувся. Все не так безнадійно. Змінити першу особу міста можливо. Але тільки маючи чітку стратегію і формат протидії усім перерахованим факторам. Але про це уже в наступному дописі.

P.S. Це лише моя суб’єктивна думка, яка не претендує на істину.

 

 

 

0
Політика # вибори
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Найцікавіші матеріали
150
Рівненський "Верес" переміг "Поділля"
Рівненський "Верес" продовжив безпрограшну серію у чемпіонаті України до п'яти матчів поспіль. У стартовому поєдинку другого кола змагань рівняни на виїзді обіграли "Поділля".
0
Читати далі
65
Склади команд на спідвейний "Приз закриття сезону" 23 вересня
Після двотижневих перетрубацій збірні клубів кожної із країн визначилися зі складами своїх команд. До старту міжнародного турніру на "Приз Закриття Сезону" у Рівному лишилося трохи більше доби.
0
Читати далі
106
У Рівному жінка святкування дня народження ледь не закінчила самогубством
0
Читати далі
45
#OlympicLab продовжує крокувати Рівненщиною (ФОТО)
Нещодавно в рамках проекту #OlympicLab до Великоомелянського НВК «школа-гімназія» завітала одна з найуспішніших діючих спортсменок нашого краю, майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики, учасниця ХХХІ літніх Олімпійських ігор (м. Ріо-де-
0
Читати далі
78
Марат Даудов у рівненському "Вересі"
Марат Даудов - гравець рівненського "Вереса". Футболку Народного Клубу півзахисник отримав із рук президента НК "Верес" Олексія Хахльова під час прес-конференції у Veres Place.
0
Читати далі
246
Шахрайка за однаковою схемою ошукала ресторани Рівненщини
0
Читати далі
139
Дівчата БК "Рівне" здобули першу перемогу на турнірі у Львові (ФОТО)
Жіноча команда БК "Рівне" у другий ігровий день передсезонного турніру у Львові обіграла господарок змагань, майбутніх суперниць рівнянок по жіночій Суперлізі, СБК "ЛЬВІВ" з рахунком 60:52.
0
Читати далі
97
ФУТЗАЛ. Кубок ліги. "Сокіл" Хмельницький - "Кардинал" Рівне. Початок трансляції о 16.15
Кубок Ліги - новий турнір під егідою АФУ, участь в якому беруть виключно десять клубів Екстра-ліги. На першому етапі змагань усі учасники розподілені на дві підгрупи.
0
Читати далі
191
Про Муляренка і вбивство ідеї "Громадського бюджету" у Рівному
0
Читати далі