Комаровський «розклав по поличках» всі питання про коронавірус

Комаровський «розклав по поличках» всі питання про коронавірус
0
7329
1
Комаровський «розклав по поличках» всі питання про коронавірус

Відомий український педіатр Євген Комаровський розповів про всі нюанси профілактики, а також дав відповіді на актуальні питання щодо коронавірусу.

Що робити в разі епідемії? Найпростіші основи профілактики

Сьогодні розповідати про всі події у всіх країнах, де стався коронавірус, практично неможливо, вірус переможно крокує світом. Але в Китаї реально відступає. І ця новина є найголовнішою.

Завдяки чому ми приблизно можемо оцінити, скільки часу проходить з моменту, як інфекція набирає своїх обертів, а потім поступово починає знижуватися. Природно, це відбувається, коли всі сили держави спрямовані на боротьбу з вірусом. Найімовірніше, у країнах, де не буде такої активності, все розтягнеться на місяць і довше. Однак у Китаї, і це важливо, вже не тільки у провінції Хубей, а й по всій країні, вже дев’ять днів поспіль кількість тих, хто одужує, перевищує кількість тих, хто хворіє. За оцінками китайських товаришів, пік епідемії у них пройдено.

Китайці навіть встигли налагодити в такому виробництві маски, що тепер готові ними ділитися. Приблизно 25 000 масок передано південнокорейському місту Тегу, а 250 000 — полетіли в Тегеран.

Оскільки вірус виявлено і в Бразилії, і в Новій Зеландії, можна констатувати, що не залишилося жодного континенту, крім Антарктиди, вільного від коронавірусу. Ворог реально біля воріт. У Литві, Білорусі, Естонії та Румунії — вже зафіксовано випадки коронавірусу. Служби спрацювали, діагноз встановлений, люди ізольовані, ті, хто контактував з ними, теж у карантині.

До речі, щодо ізоляції контактних смішні новини прийшли з Кіпру. Там, як втім, і в усьому світі, жодне село не виявило бажання прийняти у себе людей на обсервації, тому президент запропонував використовувати для обсервації свою літню резиденцію в горах. Ще одна цікава новина прилетіла з Сінгапуру, де всі урядовці відмовилися від зарплати на користь тих, хто на передньому краї боротьби з вірусом, зрозуміло, йдеться про медпрацівників. А в самому Китаї різко знизили прибутковий податок для підприємств, щоб людям легше було пережити падіння економіки, пов’язане з коронавірусом.

Згадав ще про один цікавий випадок, пов’язаний з ізоляцією контактних. Нещодавно президент Монголії з делегацією відвідав КНР. Вони першими відвідали Пекін після початку епідемії в країні, після повернення на батьківщину, президент, прем'єр і весь колектив перебувають в ізоляції. За ними спостерігатимуть два тижні.

Хотів би звернути увагу на терміни ізоляції й інкубаційний період. Навколо цієї теми чимало розмов, оскільки з’явилося припущення, що 14 днів мало і потрібно 28.

Паперові гроші — джерело поширення вірусу

Люди, проаналізуйте ситуацію самі. Сьогодні величезна кількість випадків, коли встановлюється діагноз коронавірусної інфекції, але взагалі незрозуміло, звідки людина взяла цей вірус. Наприклад, є хтось, хто каже — у мене був контакт 28 днів тому, робиться висновок, що інкубаційний період потрібен 28 днів. Але що якщо ця людина взагалі не була в контакті? Тоді який у нього інкубаційний період? Нескінченний? Тобто, коли людина 28 днів тому контактувала з кимось, а потім захворіла, то, найімовірніше, в цьому проміжку вона теж з кимось контактувала, просто це не змогли встановити.

Тому, що б там не казали про тривалість інкубаційного періоду, в усьому світі термін ізоляції контактних — два тижні. І за межі цієї цифри ніхто не намагається поширюватися. До речі, американський флот вводить ізоляцію для всіх своїх кораблів, які заходили в якийсь порт на Тихому океані.

Зупинюся також на цікавих фактах, що характеризують інтенсивність обстеження і встановлення діагнозу. У багатьох мають відкритися очі на реальну статистику. Ось дивіться: Південна Корея. Інфікованих — 4 812 осіб. Загиблих — 28. Це високорозвинена країна, яка обстежує всіх, хто ворушиться, і в ній нема проблем з тест-системою. Тому там така пропорція (відсоток порахуйте самі приблизно). Інший приклад. І зовсім інша країна. Іран. Захворіли 1507, загинули 66 людей. А тут, який відсоток? Тепер зрозуміло, так? В одних умовах обстежують набагато більше людей і ставлять діагноз особам з дуже легкими формами захворювання. В інших — виявляють лише вже тяжкохворих.

Це я до чого? Коли в країні не виявлено випадки захворювання або їх мало, це свідчить, можливо, не стільки про кількість постраждалих, скільки про якість тест-систем і про те, як їх використовують, кого реально обстежують. Чудес не буває.

Тому ми маємо розуміти, що ворог не тільки біля воріт.

Але що втішає? Ставлення до коронавірусної інфекції у всьому світі поступово змінюється — від паніки і криків люди переходять до конкретних запитань: що робити, що можу зробити особисто я, що потрібно вимагати від уряду країни, щоб реально все це пережити?

Для початку хочу звернути увагу: всюди, де вимовляють слово «загиблі», йдеться переважно про літніх людей з фоновою патологією легень, серця, цукровим діабетом. Зберігається тенденція того, що діти хворіють вкрай легко або не хворіють зовсім.

І ще один момент: коли виникає спалах будь-якої інфекції (а я прекрасно пам’ятаю, як це було 10 років тому зі свинячим грипом), одразу, величезна кількість людей починає любити вакцинацію. Противники щеплення як миші сидять по норах, але всі кричать, коли ж буде вакцина, і купа шарлатанів намагаються грати на цьому і запевняють, мовляв, ось вже у них вакцина є і її можна купити.

Однак нині вже є кілька десятків випадків повторного захворювання коронавірусною інфекцією. Людина захворіла, видужала, виписалася і знову захворіла. То вірус продовжує змінюватися, адаптуватися, пристосовуватися до людської популяції. З огляду на це, незрозуміло, яким буде вірус, з яким ми маємо справу зараз, через півтора року. Тому ефективність вакцини вже зараз викликає сумнів.

І ще один момент: ви маєте розуміти, що оголосити про те, що у тебе є вакцина, може хто завгодно. І вона дійсно може бути десь у пробірці і в лабораторії, але для того, щоб вона потрапила до людей, вакцина має пройти три фази клінічних випробувань, і на це ніяк не може піти менше, ніж рік-півтора. Змиріться з тим, що в найближчий рік вакцини не буде. Якщо ви чуєте десь, що є вже вакцина, просто поцікавтеся: а яка фаза випробувань. Якщо третя — тоді нормально. Клінічні випробування з першою-другою фазою найрідше доходять безпосередньо до пацієнта.

Оскільки коронавірусна інфекція з загальнотеоретичної проблеми, яка була десь у Китаї, перетворилася для нас в абсолютно реальну, виникають питання, на які я хотів би дати зараз відповідь.

Чи може коронавірус мутувати у важчі форми, ставши загрозою для всіх людей?

Це вкрай малоймовірно. Якщо вірус мутує у важчі форми, то людина, до якої потрапив вірус — гине. А отже, вірус не може поширюватися. Загальна тенденція подібних вірусів навпаки — вони стають все легшими і легшими. Чим легше форма хвороби, тим активніше людина її поширює.

Чи може шарфик або хустка на обличчі бути заміною маски?

Зараз поширюється стаття про те, що нібито вірус дуже великий, тому маска його затримує. Шановні, смішно такі речі читати.

Маска покликана зупинити соплі і слину хворої людини. Повітря, яке ви вдихаєте (і вірус, якщо він міститься в цьому потоці), маска зупинити не може. Природно, якщо хтось на вас безпосередньо кашляє або видихає, то маска зможе захистити від частини слизу. Але не більше того.

Коли кожна людина розглядається як потенційне джерело вірусу, влада може вимагати від усіх ходити в масках, оскільки незрозуміло, хто хворий, а хто здоровий. Але якщо випадки захворювання поодинокі, то надворі, принаймні, перебувати в масці безглуздо. Звісно, якщо ви в переповненому вагоні метро зіткнулися з кимось ніс в ніс, і гадки не маєте, хвора людина чи ні, то маска на вас заспокоїть. Але тоді той, хто без маски — буде підозрілим.

Інше питання — медпрацівники. У них дійсно особливий вид маски — спеціально фільтруючі респіратори, які мають можливість зупинити частинки вірусу, але це особливий клас FFP2 і FFP3.

Чи можу я заразитися людиною в масці, просто подихати з ним одним повітрям?

Якщо ви довгий час перебуваєте в замкненому задушливому просторі, то, звичайно, можете. Тому що хвора людина постійно видихає вірусні частки в повітря. Якщо повітря замкнене, ви перебуваєте в одній камері, в одній кімнаті, де немає вентиляції, звісно, концентрація в повітрі досягне такої кількості, що ви можете захворіти. Але якщо є відкрита кватирка, якщо є повітрообмін, то ви не захворієте.

Чи допоможуть старі методи захисту — такі, як оксолінова мазь, соляні розчини і полоскалки для горла?

Будь-які противірусні засоби не мають жодного стосунку до профілактики коронавірусної інфекції. Все це не працює. Полоскання горла і зволоження горла за допомогою сольових розчинів — підтримує місцевий імунітет. І це реальний ефективний засіб профілактики. Повернулися додому після перебування там, де багато людей, — однозначно потрібно полоснути рот, не завадить.

Що робити в разі епідемії?

Найпростіші основи профілактики.

Джерело вірусу — людина і лише людина. Якщо на вас не будуть кашляти люди, вам ніде взяти коронавірус, так само, як і грип. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Тому пройтися зайвий раз пішки, не піти в супермаркет, чи не піти в поліклініку, а поговорити з лікарем по телефону — це мудро. Працювати з дому — мудро. Якщо ви керівник і можете частину співробітників відпустити працювати по домівках — це мудро. Попередьте всіх — не потрібно геройствувати і приходити з соплями на роботу. Зберігайте дистанцію з іншими людьми мінімум півтора-два метри.

Всім, хто працює в супермаркетах, банках, готелях — там, де постійно контактують з людьми — нескладно зробити так, щоб між вами і тим, хто прийшов по консультацію або товар, була відстань хоча б півтора метра.

Головний спосіб передачі інфекції — це руки. Нам ще страшенно повезло, що в Китаї не існує такої традиції, як вітатися за руку.

Тому пам’ятайте щоразу, коли людина кашлянула і поправила маску, її рука — це потужний розповсюджувач інфекції. Якщо вона взялася за дверну ручку або потиснула вам руку — можете інфікуватися. Кашляйте або чхайте в лікоть або ж у спеціальні серветки, а потім утилізуйте їх. Протирайте руки спеціальними антибактеріальними засобами. Припиніть вітатися за руку. Всім начальникам рекомендую ввести наказ — припинити рукостискання до 1 травня. Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші — джерело поширення вірусу. Замовляйте в разі можливості товари онлайн. Підчепити вірус під час прогулянки — нереально. Дихайте на повні груди, якщо поруч нікого немає. Не треба ось цього показового ходіння в масці.

Але якщо вийшли на прогулянку — жодних розважальних центрів і театрів. Потерпіть поки що. 

Ще раз нагадую про місцевий імунітет. Наше найважливіше завдання — не допустити пересихання слизових оболонок. Підтримуйте параметри температури і вологості в приміщенні. Оптимально температура повинна бути близько 20 градусів, вологість — 40−70%. Контролюйте термометром і гідрометром.

Дуже строго контролюйте роботу дитячих установ і шкіл. Діти повинні гуляти мінімум чотири години на день. Все, що може бути відкрито, повинно бути відкрито. Обмін повітря — ледь не найефективніший спосіб профілактики інфекції.

Якщо в дитячому садку все закрито, якщо там душно, нема чим дихати — скандальте, це життя і здоров’я ваших дітей. Діти насправді практично не хворіють коронавірусом, але в таких умовах вони можуть підхопити інші віруси.

Зволожуйте ніс сольовими розчинами. Якщо дорого купувати, використовуйте найпростіший рецепт — чайна ложка звичайної кухонної солі на літр кип’яченої води. Капайте в ніс, полощіть цим розчином горло. Це дуже допомагає. Ще раз прошу зрозуміти і прийняти — коронавірус у переважній більшості випадків протікає легко. Однак він реально небезпечний для людей похилого віку. Особливо старших 70 років. Великий відсоток загиблих — це люди старші 70 років. У нас, до речі, дуже малий відсоток пенсіонерів, які активно мігрують містами, подорожуючи. Тому у нас як для пенсіонерів, так і для коронавірусу не дуже хороші умови.

Які перші симптоми?

Це не соплі, це температура, сухий кашель і утруднене дихання. Але за перших симптом не потрібно одразу мчати в поліклініку. Перше, що потрібно зробити — ізолюватися. Нікуди не виходьте. Зателефонуйте лікарю. Обговоріть з ним ситуацію. Головне — літрами пийте рідину, підтримуйте оптимальні параметри температури і вологості. За таких умов організм молодої людини впорається з інфекцією самотужки. Якщо ж людина немолода, має патології, то їй повинні допомогти медпрацівники. Потрібно до них звертатися.

До речі, по всьому світу величезна кількість людей таки піддала себе самоізоляції. У всьому світі величезне зростання онлайн-продажів настільних ігор. Один з найвідоміших порносайтів жителям постраждалих регіонів в Італії навіть надав безкоштовний доступ до своїх послуг — мовляв, сидіть вдома і розмножуйтеся.

Оптимізм — головний спосіб перемоги над коронавірусом.

Детальніше у відеоблозі Євгена Комаровського

1
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Найцікавіші матеріали
110
Цьогоріч 79 дітей-сиріт з Рівненщини отримають гроші на житло
0
Читати далі
1509
У Рівному стане світліше
0
Читати далі
132
Завтра на Рівненщині стартує осінній призов
0
Читати далі
702
Першого жовтня у Рівному відключать світло
0
Читати далі
891
Голову Рівненської ТВК викликали на допит до слідчого: підозрюють фальсифікацію
0
Читати далі
472
52 країни відкрили кордони для українців
0
Читати далі
1791
Тепер офіційно: завтра до Рівного приїде Володимир Зеленський
0
Читати далі
223
Масштабне будівництво на РАЕС: підприємство вводить в експлуатацію нові об’єкти
0
Читати далі
187
Зеленський виключив Фокіна з Трьохсторонньої контактної групи по Донбасу
0
Читати далі