Перекладач ісламських текстів з Рівненщини став лауреатом премії найстарішого українського журналу

Перекладач ісламських текстів з Рівненщини став лауреатом премії найстарішого українського журналу
0
244
0
Перекладач ісламських текстів з Рівненщини став лауреатом премії найстарішого українського журналу

Редакція журналу «Всесвіт» повідомила, що відповідно до рішення редакції та редколегії лауреатом премії «Ars Translationis» імені Миколи Лукаша за 2017 рік став відомий перекладач з Рівненщини Михайло Якубович.

Довідково: Журнал «Всесвіт» – це найстаріший український літературний журнал, який видається з січня 1925 року. Це єдиний український журнал, спеціально присвячений іноземній літературі, культурі, мистецтву і суспільно-політичним акцентам зарубіжних країн. З 1989 року при журналі «Вcесвіт» присуджується щорічна престижна літературна премія «Ars Translationis» («Мистецтво перекладу») ім. Миколи Лукаша, видатного українського перекладача, літературознавця та лексикографа. Премія надається за найкращі переклади й перекладознавчі праці, опубліковані за рік на сторінках журналу.

Він здійснив підготовку спеціального оманського числа «Всесвіту» (№7-8, 2017), переклав українською мовою художні та публіцистичні твори авторів Султанату Оман, пише Острог інфо.

Михайло Якубович – кандидат історичних наук, знаний український сходознавець, дослідник доктринальної та філософської думки ісламського світу. Голова Центру ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія». Автор першого повного перекладу смислів Корану українською мовою з арабської, офіційно опублікованого урядовими організаціями Саудівської Аравії і Туреччини, ісламськими організаціями України. Перекладач також низки філософських та доктринальних праць ісламських мислителів (творів Аль-Фарабі та ібн Рушда, уривків з праць Міскавайга, Фахр ад-Діна ар-Разі, ібн Хальдуна, Абдессаляма Йассіна та ін.). Дослідник релігійно-філософської спадщини Кримського ханства. Опублікував кілька монографій та понад 100 наукових розвідок в Україні та закордоном. Учасник багатьох міжнародних наукових конференцій та дослідницьких проектів у США, Польщі, Німеччині, Бельгії, Італії, Саудівській Аравії, Ірані, Туреччині та ін.

- Про премію дізнався від журналістів, уже згодом від редактора пана Дмитра Дроздовського. Направду, це несподіванка, я зазвичай уникаю гонитви за преміями чи якимись титулами, але все одно приємно. Не за себе, а за те, що є інтерес до арабської літератури й східної тематики загалом в Україні. Я працював декілька місяців минулого року над перекладами прози, поезії та інших текстів із Султанату Оман, досвід був дуже цікавим. Принаймні, відкрилися якісь нові смислові обрії, де звичні нам речі мислилися інакше, «в пустельній» парадигмі, назвемо її так. Це було новим навіть для мене, хоча я вже тривалий час працюю над різними арабомовними текстами. Сподіваюсь, будуть і нові звершення в цьому плані, зокрема, вийдуть окремі книжки з перекладами. Та й зараз робота триває, – прокоментував Михайло Якубович.

Сам лауреат зазначає, що хоча українські читачі мають змогу знайомитись із творами, які раніше читали російською чи польською та все ж існує чимало білих плям. Коли йдеться про сучасну арабську літературу, особливо сучасну, яка в ХХ столітті відкрила чимало нових обріїв (у тому числі мала й свого нобелівського лауреата Наджіба Махфуза), то на українському книжковому ринку її практично немає. І тому кожен новий переклад — це фактично ще одне вікно у великий арабський світ. Оманська література, з якою, думаю, вперше знайомиться абсолютна більшість читачів, — явище також дуже цікаве. По-перше, тут набагато слабше відчутна та колоніальна травма, яку можна віднайти в літературних традиціях інших арабських країн, а, по-друге, сам стиль, яким послуговуються оманські літератори, зберіг дуже багато рис класичного арабського слова. Твори, представлені у вибірці для перекладу,— це доробок сучасних авторів, які заслужили визнання як в Омані, так і в інших арабських країнах. Це і п’єси, і поезія, і мемуари, і критичні статті, і невеликі культурні нариси.

Михайло Якубович, також, зауважує, що значної традиції художніх перекладів з арабської в нас, на жаль, допоки не склалося, тому в дечому доводилося виявляти й новаторство (особливо у перекладі поезії, а це завжди надскладна річ, особливо що стосується «класичних» розмірів). Однак оманська література все ж почала говорити й українською.

 

0
І - серфінг # Острог
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Читайте також
66
Апарат штучної вентиляції легень для новонароджених з'явиться у ЦРЛ на Рівненщині
0
Читати далі
161
«Культурний барбакан» з Рівненщини отримав перемогу в проекті «Малі міста – великі враження»
0
Читати далі
155
Жителя Рівненщини судитимуть за перегони з поліцейськими
Це й бійку хотів затіяти
0
Читати далі
239
«Малі міста – великі враження»: Острозька "татарська вежа" претендує на перемогу у всеукраїнському конкурсі
"Суть в тому, щоб створити в просторі вежі локацію для мистецьких подій"
0
Читати далі
114
На Рівненщині може з'явитися ще один молокозавод
А точніше, запрацює старий молокозавод в Острозі
0
Читати далі
147
На Рівненщині збирають гроші на лікування острожанина, який намагався врятувати матір від потяга
У п'ятницю на Рівненщині сталася жахлива трагедія, під потяг потрапили мама та син.
0
Читати далі
Найцікавіші матеріали
21
Від сьогодні у Рівному запрацював серцево-судинний центр
0
Читати далі
54
За "втюхування" псевдоліків шахраям світить до 12 років
0
Читати далі
22
Рівняни можуть отримати довідку про доходи для заповнення декларації не виходячи з дому
0
Читати далі
42
Службовець з Рівненського казначейства заплатить за не вчасно подану декларацію
0
Читати далі
23
У дерев'яній хаті згорів житель Рівненщини
0
Читати далі
33
Міська рада на Рівненщині скаржиться на зруйнованих сніговиків
0
Читати далі
85
Підпал офісу "Четвертої влади" - офіційна інформація
0
Читати далі
587
Рівне-Сомалі: В редакцію видання "Четверта влада" кинули "коктейль молотова"
0
Читати далі
298
Реванш: Григорій Максимяк знову очолив Рівненський онкодиспансер. Тимчасово поки що
0
Читати далі