У Рівному готуються відкрити «Таємничі підземелля» (ВІДЕО)

У Рівному готуються відкрити «Таємничі підземелля» (ВІДЕО)
0
655
0
У Рівному готуються відкрити «Таємничі підземелля» (ВІДЕО)

Над проектом у парку Шевченка в Рівному працювали три роки. Реалізовували його за спільний кошт Євросоюзу та бюджету міста. 443 тисячі євро – це сума гранту з Брюсселю. Два мільйони гривень виділили з міської казни. Наразі на об'єкті монтують тематичні експозиції, вимощують бруківку та облицьовують гранітом чашу фонтана «Богатир».

В одному з оглядових кіл проекту «Таємничі підземелля Рівного» змонтували першу експозицію. Її назва – «Еволюція військової агресії» Автор концепції – художник-монументаліст Анатолій Гайдамака. Графіка – здолбунівчанки Валентини Кобріної. Пошуком і обробкою експонатів займалися реставратори.

Починаючи від кам'яного віку, кам'яний наконечник діориту, бронзовий період, скіфи, Русь, Литовська доба, Російська імперія, війни, в яких постійно брали участь українці – Перша світова, Друга світова. Оскільки наш об'єкт був знищений війною, ми маємо показати цю всю агресію, — розповідає реставратор Євген Заблоцький.

Проект «Таємничі підземелля Рівного» втілюють у парку імені Тараса Шевченка на місці, де стояв палацик Любомирських.

У 19-му столітті тут мешкала родина Любомирських, починаючи від Фредеріка. Найцікавіший, за словами реставратора, Казимир. У палаці він прожив основну частину життя: писав твори, був меценатом, вкладав кошти в розвиток науки, збудував костел (теперішня Рівненська обласна філармонія, – ред.).

Саме з такою діяльністю Казимира Любомирського пов'язана експозиція, яка буде у найбільшому оглядовому колі. У ньому облаштують три круглі підставки з предметами зі сфери науки, мистецтва і дозвілля. І таким чином, зі слів Євгена Заблоцького, візуалізують символ збереження культурної спадщини.

— Він же – «Червоний Хрест культури», або «Пакт Реріха». Цей пакт увійшов в основу поняття «збереження культурної спадщини», — додає Євген Заблоцький.

Будівлю палацику знищили у Другу світову війну, а підземелля під нею виявили восени 2016-го, коли в цьому місці провалися асфальт. Тоді ж виникла ідея їх розчистити, реставрувати і зробити туристичним об'єктом, що має назву «Таємничі підземелля Рівного», – пояснює начальник міського управління культури й туризму Тарас Максименко.

Відкриття об'єкту чиновник анонсує на 30 серпня і додає, що це стосуватиметься поки зовнішньої частини підземель.

— Внутрішня частина – все буде готове, але ми будемо передавати з балансу управління на баланс парку культури відпочинку, — розповідає Тарас Максименко.

Подібна процедура – одна з вимог Єврокомісії, за грантові кошти якого втілювали проект «Таємничі підземелля Рівного», пояснює він.

Вся будівельна частина – десь близько 10 мільйонів гривень. Якщо говорити про реставраційну складову, то четвертина цих грошей пішла на те, щоб цей об'єкт вистояв не один десяток, а то й сотню років. Тобто за 200-літню кладку ми спокійні, — додає чиновник.

Очільник додав, що наразі проводять біоцидну обробку підземель. Це – протигрибковий засіб, щоб майбутні відвідувачі не дихали грибком.

Відтак, доступ в муровані склепіння наразі закритий. На оглядових колах над ними – спеціальне потрійне протиударне скло. На двох конструкціях при вході воно матове, крізь інші можна буде роздивлятися експозиції. А ще у зовнішній композиції буде фонтан «Богатир», щоправда чашу об'єкту змістили, аби вода не руйнувала скульптуру.

До відкриття проекту, за словами Євгена Заблоцького, планують відновити скульптуру «Богатиря». А ще на відкритті «Таємничих підземель Рівного» 30 серпня зазвучать твори композитора Казимира Любомирського, який жив у зруйнованому палацику.

За матеріалами: Суспільне 

Читайте також: Службовцю «Рівнеоблавтодору» повідомили про підозру за розтрату 1,9 мільйонів гривень

Читайте також: «100 на 100»: в Офісі Президента анонсували черговий обмін полоненими

Читайте також: За ніч на Рівненщині +75 нових хворих на COVID-19

0
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Найцікавіші матеріали
386
У Рівному збили двірничку, яка прибирала вулицю
0
Читати далі
138
Рівненщина готова до холодів на 95%
0
Читати далі
152
Рівне прийме Чемпіонат області з більярдного спорту
0
Читати далі
366
Представники команди «Слуга Народу» в Рівному розповіли, як розвиватимуть місто (ВІДЕО)
0
Читати далі
214
В МОЗ розширили список осіб, яким не потрібен обов’язковий тест на COVID-19
0
Читати далі
423
Автопарк рівненської «екстренки» поповнився новими автомобілями, манекенами та обладнанням (ФОТО)
0
Читати далі
1572
Фотозона на «Лебединці» вже розтрощена (ФОТО)
0
Читати далі
2156
Завтра вісім вулиць Рівного та п’ять навколишніх сіл залишаться без світла
0
Читати далі
1916
«Бо дуже хочуть в Україну»: хасиди на кордоні переодяглися в українців в заспівали гімн (ВІДЕО)
2
Читати далі