Верховна Рада вважає неприпустимим залучення сил Росії та Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) для врегулювання ситуації в Білорусі. Про це йдеться у заяві Верховної Ради щодо ситуації в Республіці Білорусь, затвердженій постановою ВР (№ 3053а), яку підтримали 228 народних депутатів.
– Вважатимемо такий крок прямою загрозою для загальноєвропейської безпеки та безпеки України, – сказано в заяві.
ВР вважає, що президентські вибори в Білорусі не були ані вільними, ані чесними і пройшли в умовах цілковитої відсутності змагальності між кандидатами, вільних ЗМІ, а також авторитетних спостерігачів від міжнародних організацій, таких як ОБСЄ, Рада Європи.
Також зазначається, що вибори «пройшли з істотними порушеннями, численними відмовами в реєстрації кандидатів, непрозорим підрахунком голосів виборців».
Народні депутати вважають неприпустимим залякування опонентів, їх ув’язнення, створення перешкод незалежним національним спостерігачам на виборчих дільницях.
– Усе це дає підстави вважати, що офіційно оприлюднені результати виборів президента РБ не відображають реального волевиявлення білоруських громадян, – наголошується в заяві.
Парламент України засуджує застосування «надмірної сили і жорстокості» з боку правоохоронних органів Білорусі.
– Ми приєднуємося до оцінок Європейського Союзу щодо недемократичного характеру президентських виборів у Білорусі та підтримуємо запровадження санкцій стосовно відповідальних за фальсифікації результатів виборів і застосування насильства проти протестувальників, – сказано в заяві.
ВР вимагає звільнення всіх затриманих і сподівається, що офіційна влада Білорусі не допустить подальшої ескалації переслідувань як за політичними мотивами своїх опонентів, так і громадян Білорусі, які вийшли на вулиці міст показати свою незгоду з діями офіційної влади.
– Ми рішуче засуджуємо і вважаємо неприйнятними незаконні затримання українських громадян. Ми будемо всіма законними засобами захищати їхні права та інтереси, – йдеться в заяві.
Автори заяви наголошують, що Україна поважає суверенітет Білорусі і рішуче відкидає звинувачення білоруської сторони у причетності до дестабілізації ситуації в Білорусі. ВР закликає білоруську владу налагодити рівноправний діалог з білоруським суспільством для пошуку шляхів мирного виходу із сьогоднішньої кризи.
– Одним з варіантів могли б бути нові вільні та демократичні вибори за участі незалежних міжнародних спостерігачів від провідних європейських інституцій, – сказано в заяві.
Що відбувається в Білорусі: хроніка протестів
9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. Згідно з офіційними даними ЦВК, Лукашенко набрав 80,1% голосів виборців, його основний опонент Тихановська – 10,1%, інших трьох кандидатів підтримали менше 2%.
Тисячі жителів Білорусі, незгодних з підсумками виборів, вийшли на акції протесту, відбулися сутички з силовиками. У перші дні учасників акцій жорстоко розігнав міліцейський спецназ, тисячі людей затримали, багатьох з них під час затримання і в СІЗО сильно били.
Європейський Союз не визнав результатів виборів президента Білорусі і вважає Лукашенка нелегітимним президентом. 16 серпня в Мінську відбувся наймасштабніший в історії Білорусі Марш за свободу. На вулиці вийшли сотні тисяч людей. Масштабні акції у вихідні дні стали своєрідною традицією.
17 серпня підприємства по всій Білорусі почали страйки. Чинний президент Лукашенко перед працівниками МКЗТ заявив: «поки ви мене не вб'єте, інших виборів не буде».
Білоруська опозиція створила Координаційну раду, мета якої – забезпечити транзит влади. Міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що може залучити армію для розгону протестувальників.
В ЄС почали готувати санкції проти білоруських чиновників. Латвія, Литва та Естонія вже заборонили в'їзд 30 громадянам Білорусі. Серед них – президент країни Олександр Лукашенко.
13 вересня під час масових акцій по всій Білорусі силовики знову жорстоко затримували протестувальників. Силу застосовували навіть до жінок.
За матеріалами: УНІАН
Читайте також: Бюджет-2021: на що підуть гроші
Читайте також: Біля Києва прорвало газопровід, який постачає газ в Європу
Читайте також: На Рівненщині оголошено найвищий рівень пожежної небезпеки