Хрещення Русі – кому святкувати?

Цьогоріч минає 1025 років відтоді, як Володимир Великий охрестив Русь, зробивши її християнською державою. Факт цей відомий кожному, хто хоча б трохи обізнаний з історією України або з історією її церкви. Незаперечним є й те, що Руссю тоді йменувалася держава, яка сьогодні має назву Україна. Тому, здавалося б, очевидно, що ця подія є святом українського народу, і саме Українська церква має відзначати її ювілей. Але не все так просто – цей же ювілей чомусь вирішила святкувати Московська церква. Заповзятість, з якою вона взялася святкувати не своє свято, вочевидь спонукає нагадати декілька історичних фактів і дат, аби бажання привласнювати чужі досягнення не було таким сильним.

Беззаперечним є факт хрещення Русі у 988 році. Натомість такої події, як хрещення Московської держави, історія не знає. Зважаючи на те, що на момент хрещення Русі ані Москви, ані Московського князівства, ні тим паче Росії, ще не існувало, то бути охрещеними разом з Руссю вони не могли. Лише у 1147 році з’являється перша літописна згадка про Москву, як про невеликий перевалочний пункт.

Московська церква виникає лише 1448 року шляхом самочинного розриву канонічної єдності з Київською митрополією, але її утворення не визнає Вселенський патріархат. Якщо використовувати сучасну термінологію московських священиків, яку вони застосовують щодо Української Православної Церкви Київського Патріархату, то тодішня Московська церква була "неканонічною", "самосвятською"… І такою вона існувала впродовж 141 року, аж до 1589-го, коли відбулося її визнання. Для порівняння, сучасна УПЦ КП перебуває у подібному стані всього 22 роки. Хоча слід відмітити, що  богослів’я та церковне право не знають і не застосовують таких термінів як "канонічна церква" або "неканонічна церква".

У подальшому саме 1448 рік Московська Церква вважала роком свого утворення і навіть помпезно відсвяткувала своє 500-річчя у 1948-му. Але минуло 40 років, що збігли від 1948 до 1988, і Московська Церква раптом чомусь стала святкувати своє 1000-ліття, а не 540-ліття. А тепер вирішила відзначати ще й 1025-літній ювілей! Схоже, політична доцільність і необхідність побудови "русского мира" перемогли правдиву історію та здоровий глузд. Візит до України громадянина Російської Федерації Владіміра Гундяєва (патріарха Кіріла) тому яскраве підтвердження.

Варто нагадати ще про одну дату – "чорний" для історії нашої церкви 1686 рік. Саме тоді Московська церква у неканонічний спосіб, шляхом підкупу, підпорядкувала собі Київську митрополію (від якої колись відділилася). Але вже через рік Царгородський патріархат засудив таку оборудку, визнавши її "актом симонії" (хабарництва), і покарав патріарха, котрий вчинив це ганебне діяння. Незаконність передачі Київської митрополії Московській церкві засвідчено і в Патріаршому й синодально-канонічному Томосі Царгородської Патріархії від 13 листопада 1924 року, де зазначено, що "…відірвання Київської митрополії відбулося не за приписом канонічних правил".

Отже, жодних прав на Київську митрополію Московський патріархат не має, як і не має права розпочинати свою історію з моменту Володимирового хрещення Русі. А відповідно, і святкувати цьогоріч він мав би своє 565-річчя. А ще мав би пам’ятати, що Церквою-Матір’ю для нього є Київська Церква, яка дала йому життя.

Аналіз сучасного стану православ’я в Україні викликає низку запитань, зокрема:

- чому в Україні іноземна церква лукаво ховається за назвою української, приховуючи це навіть від своїх парафіян?

- чому вона поширює антиісторичні міфи з історії України та її Церкви, називаючи останню неблагодатною і неканонічною?

- чому її священики йдуть депутатами місцевих рад від проросійської Партії регіонів?

- чому нинішня влада діє всупереч принципу "Хочеш створити незалежну державу – створи в ній незалежну церкву", тим самим втілюючи в життя антидержавницьку, антиукраїнську політику?

- чому деякі вчителі наших шкіл (насамперед вчителі історії України, української мови та літератури) ігнорують рідну українську Церкву? Який патріотизм у такому разі вони здатні виховати в українських дітей?

Передбачаю, скільки бруду і навіть ненависті викличе на себе кожен, хто порушуватиме ці питання, але переконаний, що, не зважаючи на спротив, їх потрібно порушувати. А наявність вище згаданих проблем переконливо свідчить про гостру необхідність створення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви, яка б гуртувала націю, а не розділяла її.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.