Живий символ закордону

Дуже люблю подорожувати. І чим далі, тим краще. І не лише територією нашої рідної країни. Так, і тут є на чому око зупинити, і як кажуть, чим серце заспокоїти. Проте намагаюсь побачити якомога більше.

Кожного разу перетинаючи якийсь кордон, затамовую подих: ось-ось не вразить велич, краса і фактично закидає манною небесною. Жартую, звісно. Але відчуття завжди приблизно однакові: перетинаючи кордон нової країни щоразу чекаю якихось неповторних відчуттів. Ніби після перетину цієї уявної лінії відчую зовсім інше життя. І, на жаль, найчастіше розчаровуюсь: повітря те саме, люди точно так, як і наші задумані у свої турботи, та й сонце світить однаковісінько. Єдина відмінність: ти тут не вдома, часто не розумієш про що говорять навколо, і, як би від того не втікали, презентуєш свою країну. А це вже, знаєте, певна відповідальність.

До недавнього часу я особисто досить скептично ставилася до подібних заяв. По-перше, аж надто заїждженими вони виглядають, а по-друге, якщо не я зіпсую імідж країни, то це зробить хтось інший. На жаль, свідком саме останнього і доводилося найчастіше бути.

Не так давно, під час екскурсійного туру у зовсім сусідню країну — Білорусь — подібне знову нагадало про себе.

Митний контроль, просять міграційні карти, на звороті бланка інструкція російською та англійською — мовами міжнародного спілкування.

– А я не розумію російської, – гонорливо вигукує один з попутників.

– Там є інструкція англійською, – повторює працівниця митниці з легкою усмішкою. Вона у неї професійна, а от приховати роздратування у пані вийшло погано. Коли вона покинула автобус, той самий попутник продовжував коментувати ситуацію. Мовляв, я чого, а навіщо, це неправильно... Говорив він довго, хоч інші пасажири автобуса й намагалися його вгамувати.

Чомусь мені видається, що подібних випадків у житті цієї пані немало. Ну от робота у неї така — з людьми, а люди бувають різні. От тільки, які емоції у неї виникатимуть щоразу, як чутиме слово “Україна”? І всі ці емоції — справа наших рук...

Що ж до неї, то тепер саме ця усміхнена пані стала для мене символом сусіднього країни. Не “вічний президент”, картопля чи журавлі, а саме ця жінка, яка зустрічає вас, щойно ви перетинаєте кордон.

Як свідчить статистика, українці за кордон їздять вкрай рідко, а значна частина і взагалі ніколи не покидала межі власної країни. Що ж у цьому погано, запитаєте. Та нічого, чесно відповім я. Адже від того, що ви перетнули цю символічну межу, нічого не зміниться, ви не станете вмить здоровішими чи багатшими, економічні труднощі й політичні розбіжності в керівництві країни теж нікуди не подінуться. Просто ви особисто зможете побачити щось інше, відчути щось інше, і, можливо, стати дещо іншими всередині. Сподіваюся, що кращими. І саме таким, приємним символом нашої країни для якогось чужоземця...

Ірина НИЧИПОРУК

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.