Хороші педагоги і майже втрачені батьки

Важливо усвідомити, що у житті щастить. От мені, наприклад, щастить постійно. І хай не виграю у лотерею і різноманітні штуки, мені щастить на людей. Зокрема, пощастило на вчителів…
 
Мою першу вчительку звуть Валентина Василівна. Так, дорогі однокласники, вам не здалося. Це моя мама, і хоч вона теж педагог, вона була першою, хто вчив мене жити. Потім був тато – Олег Васильович, бабуся і дідусь… Кожен із них вкладав у маленьку голівку свої знання, за які не ставлять оцінок і не видають жодного сертифікату. Але мені пощастило пройти курс навчання у цих вчителів.
 
Потім була школа, і була Марія Яківна – моя перша шкільна вчителька. Саме вона сформувала розуміння того, що я щось можу і на щось здатна. А потім – Ніна В’ячеславівна, яка з’явилася у моєму житті у 8 класі. Саме ця людина розставила усі крапки над і: ти все можеш, а якщо хочеш це отримати – треба пахати. Не працювати, а саме пахати. Цей урок я засвоїла на все життя і… пахала. Тим паче, що й приклад був перед очима – та сама Ніна В’ячеславівна, яка не мала спокою ні дня.
 
Повторюю імена цих людей з вдячністю. Вони навчили не зупинятись, йти вперед і вірити у свої сили. Навчили думати і діяти. Навчили бути собою.
 
Школа закінчилась, проминув університет, і роки після нього, а життєві уроки цих людей і далі живуть в мені. А ще – усвідомлення того, що часто мої шкільні вчителі проводили зі мною значно більше часу, аніж зі своєю сім’єю та своїми дітьми. Приділяли більше уваги мені та моїм здобуткам, витрачали на мене, чужу, більше сили та енергії, ніж на рідних.
 
Мої батьки робили так само. Вони ніколи не обмежувались одним підручником, завжди шукали (тато до того моменту як пішов на пенсію, а мама і досі) щось цікаве, додаткове, особливе для своїх учнів. І я завжди пишалася ними, як педагогами. Мене завжди тішили їх відзнаки та звання,і завжди допомагала їм у цьому. Проте, як доньці мені було образливо, що час, який батьки могли провести зі мною, вони проводили з іншими дітьми – своїми учнями.
 
Лише через роки прийшло усвідомлення того, що діти моїх вчителів були на моєму місці. Що їм так само бракувало уваги, поки мама навчала мене… Хороші педагоги і майже втрачені батьки… Хоч зараз усвідомлюю, що інакше, напевне не можна…
 
Кілька років тому, я відверто розповіла про це своїй мамі. Вона каже, що не образилась, адже то була правда. Гірка правда. Та досі цитує майже дослівно ті мої слова. Цитує іншим батькам і з іншого приводу, але щиро, як власний досвід.
 
P.S.
У моїй сім’ї багато вчителів-практиків, іще більше, якщо враховувати тих, хто лише отримав педагогічну освіту, але не викладає. Тому День вчителя завжди був святом сімейним. Цього дня і вдячністю дивлюсь на тих, хто попри все прагне навчити дітей не лише конкретній науці, а й лишатися людиною, хорошою людиною. І подумки вдячна Богові, що таки не працюю педагогом. Адже сили, які насправді витрачаються цими людьми, не зрівняти ні з чим, та й жертву, яку вони кладуть на освітній вівтар теж…
 
Ірина НИЧИПОРУК.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.