Націоналізм – загроза для України чи право її любити

 

Більше двохсот років українські землі були під владою різних держав. Для того, щоб наш народ став частиною інших, потрібно було прищепити нам любов до іншої культури, мови, звичаїв, традицій. Досягнення такої мети було можливе лише за обставин, коли українці забудуть своє. Забути щось дороге для тебе, можна тільки тоді, коли його немає, тоді гіркі спогади з часом зникнуть. Цим і займалися окупанти – знищували все, що стосувалося України. А забути те, що рідне для тебе – не так вже й легко. Та й такого бажання в справжніх українців не було.

Завжди знаходилися люди, які намагалися відродити українську державу, підняти її з колін, не дати знищити мову, культуру.  Їх називали патріотами своєї батьківщини або націоналістами. Заради блага своєї країни вони готові були на все. Про це свідчить одне з гасел українських націоналістів «Воля України, або смерть». Лише сильні духом люди готові на таке заради своєї держави. Часто до таких відносять і  провідників ОУН та УПА Степана Бандеру, Євгена Коновальця, Романа Шухевича, Ярослава Стецька.

Вже 22 роки Україна незалежна. Здається, все, чого прагнули визволителі вже є. Режисер Роман Віктюк, акторки Міла Йовович та Міла Куніс, письменник та журналіст Володимир Біляїв, інженер-винахідник Михайло Якимович та багато інших українських геніїв тепер живуть і працюють у США,Канаді, Франції, Німеччині, Японії та інших державах світу. Сучасна Україна – вільна. Та варто задуматись, чи можна назвати нашу державу повністю незалежною? Поки все скидається на псевдо незалежність.  Ми шукаємо прихистку у Європі, Росії, намагаємося брати приклад з інших провідних держав Європи та світу, можливо, навіть не усвідомлюючи, що наше набагато краще. Ми не можемо визначитися, якою мовою говорити, яку музику слухати. Молодь виїжджає на навчання закордон і лишається там, бо на Батьківщині їх НЕ цінують. Безліч світових музикантів, кіно митців, вчених, лікарів - етнічні українці, які не знайшли можливості само реалізуватися на батьківщині.

Проте є й інші. Є молодь, яка прагне виправити злощасну ситуацію, що складається в державі. Молодь, яка вважає себе націоналістами, патріотами та борцями за свободу. Через їх бажання діяти радикально, про них говорять «бандерівці», шовіністи, нацисти, фашисти тощо. Чому ці поняття плутають? Чи вірно це? «Ну, по-перше націоналізм – це палка любов до своєї батьківщини, до свого народу. І то не можна ніяк плутати з шовінізмом, фашизмом, з чимось іншим. Я знаю, що плутають, і плутають спеціально. І дуже легко отак переплутавши підміняти поняття одне другим. Називають націоналізм фашизмом, шовінізмом, нацизмом, а потім роблять відповідні мітинги. Тобто говорять про одне, а роблять друге», - зазначає Юрій ШУХЕВИЧ, син головнокомандуючого Українською повстанською армією Романа Шухевича. 

Кожне з понять має різні значення. Вивчаючи енциклопедії та словники, стає зрозуміло, що фашизм – це політичний рух, який обирає одну панівну націю, культ особи «вождя», дискримінує інші нації та національні меншини, утверджує насилля, терор як метод боротьби з політичними противниками. Націонал-соціалізм (нацизм) має багато спільного з фашизмом. Нацизм наголошує на тому, що окремі люди мають право домінувати над іншими. Та не просто домінувати, а вичищати нижчі верстви населення. Шовінізм – це пропагування своєї національної ідеології на території іншої держави, це явище обстоює право на дискримінацію інших народів.

«Всі ці явища  певною мірою є синтетичними. Ні в якому разі не можна ставити знак рівності між ними. Так само можна рівняти соціальні утопії, але ми ж цього не робимо чомусь. Бо це є абсурд. Так само як є абсурд ставити знаки рівності між цими ідеологіями. Вважається, що кордоном між націоналізмом і шовінізмом є ставлення до інших народів. Націоналізм не передбачає зневаги до інших народів, він передбачає любов до власного, захоплення власними традиціями, але він не передбачає зневаги. Шовінізм якраз є такий. Нацизм, зрозуміло, є явище значно гірше і потворніше», - зазначає історик Володимир БОЙКО. Націоналізм порівнюється з патріотизмом. Коли патріотизм – це любов і відданість своїй Батьківщині, гордість за її досягнення, прагнення служити її інтересам, націоналізм – прагне здобуття цих цінностей, боротьбу за незалежність та волю, об’єднання всіх верств суспільства тощо. Все ж таки дещо ці ідеології поєднує. Головною метою кожної з них – є показати, що твоя нація, твій народ, твоя мова є найкращими, і ти мусиш їх любити.

Проте між кожною є визначена межа, яку ні в якому разі не варто перетинати. «Якщо ви хочете наклеїти ярлика і апелюєте не до сутності явища, а до уяви в масовій свідомості, то ви скажете те, що вважається в масовій свідомості найбільш образливо. Якщо б сьогодні найбільш образливо було сказати «буржуй» – говорили б буржуй, якщо б сьогодні найбільш образливо було сказати «ворог народу» – говорили б ворог народу. Сьогодні найбільш образливим є «фашист». Нікому не цікаво, що насправді ховається за цим поняттям, ми клеїмо той ярлик, який вважається найбільш образливим.  Тут немає питання щодо сутності явищ», - продовжує історик.

Чому сьогодні слово «націоналіст» має негативне забарвлення?  Навіть знаючи чітку межу між вищеназваними поняттями та, усвідомлюючи те, що націоналізм не має на меті нічого, що б несло негаразди для інших, його відносять до тих радикальних ідеологій, які передбачають розбрат і насилля. Таку нелюбов та відразу до націоналістів прищепили ще у  Радянському Союзі. Хоча братні народи мали право на саморозвиток, все, що могло зруйнувати Союз вважалося зрадою, а всі, хто був до цього якось причетний були ворогами народу та піддавалися переслідуванню. Такими були українські націоналісти. Саме через свою відданість Батьківщині гинули поети, музиканти, культурні та громадські діячі, саме через це загинули вже вищезгадані ОУНівці та вояки УПА, саме через це перспективна молодь виїжджала закордон. В радянські часи слово «націоналіст» мало знак рівності із фразою «ворог народу». Напевно саме тому сьогодні націоналізм має негативний відтінок.

Та чи є таке явище як націоналізм чимось позитивним для українського суспільства? Сьогодні представники цього руху влаштовують страйки, мітинги. Часто на таких заходах громадяни втрапляють у бійки, зазнають тілесних травм. «У світі діють дві енергії: любов і ненависть. Націоналізм – це явище з території ненависті», - зазначає експерт Остап ДРОЗДОВ, - «Український націоналізм є наскрізь реваншистський. Він базується на помсті, на пам’яті завданого зла. Зрештою, вітання «слава нації – смерть ворогам» більш ніж красномовно відносить націоналістів до зони зла. Патріотизм націоналістів насправді – руйнівний. І якщо ми на мить уявимо: а яку Україну ми теоретично отримаємо, якщо «Бандера прийде і порядок наведе»? Відповідаю: ми отримали б тоталітарного монстра з постійним пошуком та нейтралізацією інакодумців, з численними гетто, з мілітарною ідеологією, з економічним більшовизмом, з запереченням Декларації прав людини. Навряд чи хтось із модерних, сучасних, відкритих до світу громадян хотіли б бодай тиждень провести в цій нетерпимій націоналістичній Україні».

По-суті, націоналізм передбачає демократію, ніякого розбрату, ніякої ненависті, ніяких конфліктів. Проте, як і всюди, в цій ідеології може бути присутня суб’єктивна позиція. Варто згадати те, що Степан Бандера був радикалом. Неодноразово його дії визивали обурення зі сторони співпартійців. Саме через це люди, яких об’єднувала одна ідея, розділилися. Не варто відкидати той момент, що Степан Бандера справді міг збудувати тоталітарну державу. Але не варто й забувати, що діяв він все-таки в інтересах України.

Коли людина вважає себе націоналістом, патріотом, коли інтереси держави та суспільства для неї передусім, то націоналізм тоді не передбачає нічого поганого. Народний депутат від партії «Свобода» Юрій МИХАЛЬЧИШИН вважає себе націоналістом та гадає, що такими повинні бути всі: «Сьогодні бути націоналістом для мене – це як дихати свіжим львівським повітрям, як насолоджуватися красою киянок, як милуватися працею хліборобів. Це є природній стан, це спосіб життя, життя єдиної родини. Ми всі належимо до однієї великої сім’ї незалежно від того від того, в якій частині країни ми живемо, якою мовою розмовляємо, незалежно від того, хто на чиєму боці воював у 41-45 роках. Ми єдина нація з трагічною історією».

Тож зрозуміти достеменно, що являє собою явище націоналізму до кінця не можливо. Це походить у кожного з душі. Для одних націоналізм – це спосіб боротьби, для інших – можливість любити свою країну.  Юрій  Шухевич підтримує націоналістичний рух: «Бути патріотом і націоналістом стає модно. Це безумовно добре. Я в тому націоналізмі не бачу нічого поганого. То нам як повітря, як хліб насушний». 

Сьогодні український націоналістичний рух знову набуває популярності. Молоде покоління все більше намагається відстоювати свої права на вільну державу, незалежну територіально, політично, духовно, на єдину рідну українську мову, на якісну українську літературу, на вільне перебування у СВОЇЙ країні, де їх люблять та поважають. «Націоналізм - це любов, вірність і відданість до власної держави та нації, ідеологія , базовим принципом якої є теза про цінність нації як найвищої форми суспільної єдності та її первинності в державотворчому процесі. Попри все, бути націоналістом - це гордо. Лише сильна людина, яка поважає Україну здатна опиратися сьогоднішньому самообману і лишатися патріотом. Це просто чудово. Це те, що зараз найбільше потрібне нашій державі, бо тільки так вона зможе вийти на новий рівень та стати однією з кращих країн, і у владі тоді зміниться становище, там не протиратимуть штани українофоби, а керуватимуть патріоти і розумні люди. Збуджувати національну самосвідомість потрібно з малечку, щоб людина відразу зрозуміла хто вона є, а не була знайдою на власній території», - говорить українська націоналістка Катерина Галушка.

Багато українців вважають себе націоналістами. Багато українців є такими, навіть не усвідомлюючи цього. Та багато є й таких, які, називаючи себе націоналістами та патріотами, надають перевагу всьому закордонному, бо воно модніше та якісніше. «Знаєте, я не зустрічав жодного націоналіста, який би у повсякденному житті сповідував проголошувані ним принципи. Навіть найзавзятіші націоналісти є безмовним співучасником системи. Жоден із них ніколи не проміняє своє житло та машину на криївку й лісову партизанщину. Жоден із них ніколи не почне знищувати ворога, хоча на мітингах звучать саме ці заклики. Особливо разюче я це спостерігаю у Львові, де депутати-націоналісти демонструють чудеса подвійних стандартів. З сесійної трибуни націоналіст виголошує полум’яну промову про «вмерти за Україну», а потім у кабінеті земельної чи майнової комісії рахує виторг сьогоднішнього засідання. Потім йому телефонують на мобілку made in Finland, яка лежить у кишені костюму від москаля Міхаїла Вороніна чи космополітичного гея Армані. Їздить такий депутат на японському джипі, слухає «Ретро ФМ», приїжджає у заміський будинок, упакований імпортною технікою. Відпочивати він їздить винятково в загниваючу й жахливу Європу. Я до того, що сором – це не про націоналістів. Вони радо споживають єгипетський часник і голландську картоплю, але обожнюють українське село. Ці люди заблудилися у власній безпомічності. Окрім як словесно любити – нічого предметного чи матеріального для України вони не здатні вчинити. Ну хіба що виганяти геть жидів і москалів», - ділиться враженнями Остап ДРОЗДОВ.

Псевдо націоналістів в Україні вистачає. Носити вишиванку, мати удома прапор, читати українську літературу, любити все українське – сьогодні це мейнстрім. Тоді чому ж не сказати «я націоналіст» та не вдягти вишиванку? Так модно, так роблять усі. Та хочеться вірити, що є в нашій державі і справжні націоналісти, справжні патріоти, справжні борці за свободу. Люди, які в будь-яку хвилину готові піднятися та відстоювати честь країни.

Судячи з вище поданих коментарів, можна сказати, що націоналізм – це ще й спосіб розбудити національну свідомість громадян. В соціальних мережах поширюються націоналістичні спільноти, в яких намагаються прищепити любов до рідної країни, популяризуються українські народні та повстанські пісні. В Інтернеті все більше інформації можна знайти про провідників націоналістичного руху. Сьогодні молодь усвідомлює, що саме вони можуть змінити державу, саме вони повинні це зробити. Ми повинні будувати нову вільну Україну не тільки для себе, а й для своїх нащадків, для того, щоб нами могли гордитися наші батьки, наші пращури. Головне, що б любов до Батьківщини не переросла у щось значно більше, у щось, що могло б визвати пролиття крові, ворожнечу, братовбивство. Треба вчитися любити Україну помірно, робити все для її блага, для блага народу без застосування зброї, жорстокого слова, без приниження гідності інших. Українці споконвіку вірили в Бога, а надто радикальні дії, навіть для забезпечення кращої долі свого народу, були б порушенням Його заповідей. Один мудрець колись сказав: «Націоналізм народжується з любові і нею закінчується», - хочеться вірити, що український націоналізм не переросте в щось жорстоке, що він не має нічого спільного з ганебними фашизмом, нацизмом, расизмом. Адже ми, українці, миролюбна нація, яка просто прагне кращої долі для себе, для свого народу.

Іванна КОСТЮК

 

 

Коментарі

Націоналізм не є загрозою для України, а навпаки, він є порятунком для держави, яка вирвалася з мороку зруйнованої радянської імперії. Але й через 23 роки Незалежності, стара система залишається живою. Не головним було проголосити державу Україна, головним було обрати шлях для її розвитку.. А для цого докорінно мала бути зруйнована стара комуністична система. Сьогодні на майдані в Києві, в містах України іде боротьба не з Януковичем і його бандитами, іде боротьба між новим і старим, між людьми. які підросли за 23роки в Незалежній Україні і які не хочуть жити в корумпованій, креміналізаваній, деградованій країні. Вони хочуть змін! Але чи хочуть змін чинні керівники януковичі, клюєви, захарченки, пшонки, азарови, сороки, берташі, юхименки і т.д. Ні вони не хочуть змін, теперішня система влади зробила їх мільйонерами і мільярдерами, давши їм безнаказано грабувати державу і народ, більше того, система створена так, що ще й суди, прокуратура, міліція працює на них, захищаючи не закон , а право сильного, точніше багатого. Молодь цього не хоче, вона хоче правди, волі, роботи і головне, жити по законах , перед якими всі рівні. Саме любов до змін в Україні й буде вести нових борців на барикади. і переконаний, перед ними не встоять ніякі Януковичі з їх диктаторськими замашками. Страх теперішньої влади перед націоналізмом молоді є, тому що саме вони є бійцями революції. Приклад: Польща- націоналіст Валенса і його рух " Солідарність" повалили комуністичну диктатуру Ярузельського. Велику кількість в Солідарності становили молоді польські патріоти. Націоналізму не має чого боятися, він завжди був ідеологією поневоленої нації і завжди залишиться на вістрі боротьби за її визволення. Це потрібно розуміти.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.