Бюджет грабунку: за що проголосували Микола Сорока та Юрій Благодир?

16 січня 2014 року пропрезидентська більшість в Парламенті ухвалила низку законів, які вже зараз і експерти, і представники опозиції назвали конституційним переворотом. Був серед цих законів, які ухвалили з порушеннями норм Регламенту, й бюджет на 2014 рік. Представники Партії регіонів, в тому числі й із Рівненщини, заявляють, що бюджет необхідно було приймати в будь-який спосіб, а тому вони пішли на антиконституційні дії. Адже, як прокоментував журналістам Рівненщини Микола Сорока, «життєво важливі для українського народу документи потрібно приймати навіть у такий спосіб». Тож пропоную вашій увазі коротенький аналіз того, що «життєво важливого» передбачається у держбюджеті на 2014 рік, проголосованому представниками більшості.

І для початку декілька макропоказників держбюджету. Як зазначив Віктор Пинзеник в інтерв’ю на телебаченні, «цей бюджет базується на нереалістичних макропоказниках». Власне, мова йде про те, що для розрахунку видатків бюджету чиновники Мінфіну взяли показник ВВП на рівні 3%. Але навіть самі оптимістичні експерти прогнозують ріст відносного валового продукту на рівні 1%. Це означає, що частина видатків з держбюджету не будуть профінансовані, тобто хтось недоотримає соціальних виплат чи зарплат. Власне,на це ж і вказує показник дефіциту бюджету. Він є рекордним за всі часи незалежності України і становить 59 мільярдів гривень. І це з урахуванням того, що уряд планує залучити кредит міжнародного валютного фонду, збільшивши держборг країни до 35,1% ВВП. Для того, щоб було зрозуміло, розмір боргу нашої країни перед МВФ становитиме 580,1 млрд. грн. Для порівняння: щоб віддати ці кошти, всі мешканці країни мають працювати близько двох років, не отримуючи ні копійки(!)

Та перейдемо від «макроекономіки» до наших кишень. Бо як казав один мій знайомий: «Політ думки - річ хороша, але на голодний шлунок він якийсь приземистий». Тож у бюджеті на 2014 рік передбачене підняття заробітної плати аж у липні 2014 року. Тобто ані у січні, ані у березні, як звикли вже громадяни, цього підняття не буде. Та й  розмір підняття з урахуванням інфляції становитиме лише 2,5%. Тобто якщо працівник отримує заробітню платню на рівні 1500 грн., то в кінці року його заробітня платня становитиме аж… 1537,5 грн (!). Але це ще не все. В 2014 році Янукович та його команда пропонує декілька сюрпризів і для працівників бюджетних сфер. З січня 2014 року для бюджетників уряд пропонує встановити посадовий оклад на 366 грн. нижче від прожиткового мінімуму, який становитиме 1218 грн.. Як то кажуть, з «покращенням» вас! І це при тому, що чинне законодавство чітко забороняє встановлювати посадові оклади нижче прожиткового мінімуму. Експерти порахували, що при таких «покращеннях» Янукович і його уряд «проФФесіоналів» обкрадає кожного лікаря, вчителя в середньому більш, ніж на 2000 грн. в місяць.

Та це ще не все. В бюджеті на 2014 рік передбачається скорочення фінансування цілої низки державних програм. Так, на оздоровлення дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, вдвічі менше коштів у порівнянні з 2013 роком: із 128,2 млн. грн. в 2013 році до 64,2 млн. грн. в 2014 році. На лікування усіх онкохворих дітей України на 2014-ий рік передбачено лише 50 мільйонів гривень, що в 4 рази менше ніж в минулому році та становить лише 20% від потреби. На заходи із соціальної реабілітації інвалідів зменшено на 34% із 860 до 568 тис. грн. На заходи з реабілітації дітей із ДЦП у 2014 році уряд Азарова запланував аж 675 тис. грн. (проти 49,6 млн. грн. у 2013-му). І це далеко не вичерпаний перелік усіх програм фінансування, які урізаються в 2014 році.

Не всім так не повезло, як дітям. Є категорія людей, для яких уряд та Янукович значно збільшили фінансування у 2014 році… Опозиція неодноразово говорила, що Янукович будує міліцейську державу. Відданість його «золотому унітазу» представники МВС демонстрували у 2013 році неодноразово. Пригадайте хоча б події на майдані Незалежності в Києві в кінці листопада, на початку грудня. Тож за вірний захист «клану» та побиття студентів і простих мітингувальників для структур МВС у 2014 році передбачається збільшити фінансування на 14,5%, з 16 млрд.грн в 2013 році до 18,38 млрд.грн у 2014 році. Також «щасливчиком» виявився і Янукович та його свита. На обслуговування та матеріально-технічне забезпечення діяльності Президента України та адміністрації Президента України в бюджеті передбачено на 32 млн грн. більше, ніж в минулому році. Крім того, на перельоти Януковича в 2014 році планують витратити на 20 млн.грн. більше, ніж в минулому. І усе це збільшення відбувається фоні скорочення фінансування освіти – на 864 млн. грн.,  охорони здоров’я – на 230 млн.,  агропромислового комплексу – на 1 млрд. грн. Міністерства оборони України -  на 5% з 15,3 млрд. грн.  в 2013 року до 14,56 млрд. грн.

Як видно з вищенаведеного аналізу, Микола Сорока назвав «життєво важливим документом» бюджет, який покликаний ще більше пограбувати народ України та забезпечити безбідне існування обраних. Тож чи потрібно було, порушуючи Конституцію, голосувати за такий бюджет, думаю, кожен дасть відповідь самостійно…

Коментарі

"фінансування цілої НИЖКИ державних " ... ну і коми поставте, де треба

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.