Політика чи громадська діяльність, або Як називається те, чим я займаюсь

Чому я шукаю відповідь?

Хворіючи вдома, завжди маєш час подумати про якісь важливі речі. Мене недавно почало мучити питання: хто я - політик чи громадський активіст? І зараз це важливо. Тому що завтра у моїй країні може статись багато різних речей. А я - причетний до багатьох важливих подій. І коли настане час, я муситиму обирати шлях для себе. Я знаю, куди рухаюсь. Моя ціль - розвинута європейська країна. Але шляхів туди - багато, і я маю визначитись, яким шляхом іти до неї.

Вікіпедія

Щоб дати відповідь на питання, яке постало віднедавна переді мною, я звернувся до Інтернету. Найбільша у світі енциклопедія сказала мені, що слово "Політика" має 2 значення:

  1. Діяльність самоуправління в полісі (місті чи державі), або ж "мистецтво управління" державою і суспільством.
  2. Програма дій, спрямована на певний результат чи утримання певних позицій (цінова чи екологічна політика, терор, тощо).

Україномовна Вікі при переході з гугла на статтю "Громадська активність" сказала мені "Error" і повідомила, що це тимчасова технічна проблема. Проте англомовна стаття "Activism" допомогла отримати таке розуміння цього поняття:

  1. Вплив для сприяння, перешкоджання або прямої дії на соціальні, політичні, економічні чи екологічні зміни.

Погодьтесь, поняття політики як діяльності та громадської активності дуже близькі. Для того, щоб майже повністю стерти між ними межу, наведу ще один приклад з тієї ж Вікі - стаття "Громадський діяч", яка перелічує тих, хто може вважатися таким діячем:

  • політичний або громадський активіст;
  • громадський лідер;
  • лобіст (поки що суто американське поняття);
  • громадський представник.

Отже, бачимо, що політична і громадська діяльність (в т.ч. активність) - поняття суміжні. Спільне у двох понять те, що діяльність - і політична, і громадська - покликана вирішувати проблеми, впливати на зміни в суспільстві, середовищі, економіці, коротше кажучи, - в усіх сферах життя громади того ж міста чи держави. Єдине, чим їх можна чітко розрізнити, - спрямованість на досягнення влади як інструменту змін. Політик - це громадський діяч, який береться за керівництво процесами, формування порядків, законів, норм, їх зміну, створення політичних програм, виконання взятих на себе зобов'язань перед громадою...

Як виявляється, щоб впливати на суспільне життя необов'язково ставати владною особою. Якщо громадськість (активісти, діячі) найчастіше є суб'єктом змін, то політики дуже часто стають об'єктами змін.

Приклад України

Оскільки питання моєї особистої ролі, як "діяча-активіста-тощо", важливим стало саме зараз - в контексті Українського питання, - то відповіді на ці два питання пов'язані. Тому важливо наступне.

Якщо в Україні безлад, то змінювати потрібно щось у владі? Людей - політиків? Чи правила, норми, закони? Чи державний лад, який себе вичерпав? Державну політику в певних питаннях, яка довела до гострого соціально-державного конфлікту?

На мою скромну думку, в Україні потрібно змінювати все.

Люди, які прийшли до влади, - безвідповідальні, узурпатори і не виконують свою частку суспільного обов'язку, вони мають піти з політичної сцени, тому що представляють інтереси виключно приватних осіб.

Недосконалі норми і закони, які дозволяють приватним особам узурпувати владу, порушувати баланс в державі задля власної вигоди, стали фактично інструкцією узаконеній злочинній діяльності.

Нинішній державний лад - недоречний в умовах конфлікту інтересів громади і певного кола приватних осіб - має змінитися, щоб дати змогу перезавантажити процес суспільних домовленостей, формування нової схеми взаємодії між громадою та владними суб'єктами.

Державна політика... Забудьте, що я написав "державна"... Приватна політика певного кола осіб, що призводить до поглиблення кризи в країні, взагалі має бути ліквідована, оскільки не має нічого спільного з державною!

Як називається те, чим я займаюсь

Повернусь до головного питання, яке я перед собою поставив.

Для мене це питання мало очевидну відповідь десь до 1 грудня 2013 року. Думати серйозно про політику до того не хотілось. Є ж люди, які можуть зробити набагато більше, ніж я, вирішити усі проблеми країни, починаючи від найменших сіл і закінчуючи нашою столицею. Вони можуть, знають як вирішити наші з вами проблеми. Але найбільша їх проблема в тому, що вони не беруться вирішувати чужих проблем. Ідучи в політику певні особи забувають про отой мандат довіри, який мають від громади. Починають грати у велику політику і гальмують рух до змін. Тут уже не йдеться про політичні програми. Йдеться про гру на великі гроші, азарт, спокусу, шикарне життя. Але не про освіту, екологію чи боротьбу з корупцією. Йдеться про піар, маркетинг, вміння торгувати фейсом...

Я - громадський активіст. Партійний, але без претензій на крісло мера, депутата чи якогось чиновника. Поки що без претензій.

Один знайомий сказав мені, що я на Майдані, бо хочу в депутати. Це було так образливо, насправді. Ніби депутат - це продажна шкура, незалежно від того, чим займається. Що я можу відповісти своєму знайомому? Що я тут, бо знаю, що робити?! Що я тут, бо, не будучи політиком, я можу домогтися якихось змін?! Що я знаю, як впливати на суспільство, щоб рухатися вперед до нової країни?! Але ж це все звучить, як заїжджені гасла з передвиборчих кампаній. Невже я зараз уже займаюся політикою?!..

А інший - мій друг - сказав: "Хто, як не ми?!.."

Якби не мій друг і не такі як він, мої однодумці, я був би далеко від Майдану. Заробляв би гроші, готувався б до створення сім'ї і, можливо, планував би виїзд за кордон. Але моя ціль - розвинута європейська країна. Як казав мені друг: "Я ж не уточнював, яка саме." Це до того, що можна було би просто втекти.

А я не хочу тікати, поки є шанс Україну зробити насправді розвинутою і європейською.

На завершення (якщо стану політиком)

Так, я - громадський активіст. І якщо треба - стану політиком. А тому що ти (звертаюсь до будь-якого неспроможного на дії критика) не візьмеш на себе таку відповідальність. А я готовий.

Але тоді не кидайте в мене яйцями. Я не збираюся жити в Межигір'ї чи купувати місце в списку партії. Я іду в Європу не через те, що там багато геїв, а через те, що там хороша освіта. Мені потрібна нормальна зарплатня, не відкати... а на старості я взагалі хочу мати власний бізнес, сімейний - на двох з дружиною, якщо вийде, щоб самому формувати свій графік роботи і працювати в задоволення. Якщо доведеться відійти від справ - піду сам, не хочу, щоб мене виносили на руках бійці народних дружин в масках. І не ставте палки в колеса, коли я буду робити дійсно правильні речі. Бо тоді я сам вас винесу.

А поки що треба працювати. Сьогодні я піднімаюся з ліжка без температури і знаю, що в мене багато роботи. Побачимо, що буде завтра. З Богом!

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.