Завіса, або Роздуми після завершення п'єси "Майдан"

Змінити систему... З цими словами асоціювалось багато речей у моєму житті упродовж останніх 3-х місяців. Тепер прийшло нове розуміння цих слів. Не можна змінити систему одним певним рухом чи зусиллям. Потрібно створити тенденцію – тренд зміни системи.

Влада упродовж останніх 20-и років переходила з рук основоположників системи в руки їх наступників. Навіть 2004-й та 2005-й роки показали це. Зміна одного обличчя чи цілої групи облич не дала суттєвого поштовху до змін системи, але дала поштовх до зміни свідомості і утвердження у вузькому колі громадсько-активних людей ряду цінностей – свободи думки, відповідальності, небайдужості, ініціативності. В будь-якому разі, широкі кола все одно лишаються інертними, поки не припече, поки проблема не докотиться до порогу кожного, чи майже кожного в країні.

Суди, що приймали несправедливі рішення, дістали, міліція, що вибивала "правильні" свідчення, дістала, бюджет, розкрадений мільярдами, дістав, політика, номінальна і навмисне відчужена від простих людей, дістала, телебачення, яке жахає і притупляє свідомість, дістало, дороги, наполовину розбиті і латані щороку з розкраданням державних коштів, дістали, дипломи, що продаються за гроші і насправді нічого не варті, дістали, алкоголіки, яких розганяє із-під наших вікон лише дощ, дістали, обіцянки, які дають нам політики заради своїх мандатів, дістали.

Просто дістало.

Ми вийшли на Майдан, система почала валитись, ми зраділи, що щось відбулось, хоч якесь зрушення. Побачили також, що і серед наших союзників (політиків, громадських діячів, бізнесменів, студентів, бійців, журналістів, авторитетів, духовенства) є "діти системи". І тут почалися чвари біля розбитого, але ще наполовину повного корита, заради того, щоб дотягнутись до його решток і набити тельбухи ще теплим їдлом. Власне, на цьому і завершилось якесь перетворення. Як і раніше, люди не знають, за ким іти. Як і раніше, немає чіткого плану дій. Як і раніше, хтось закликає йти у бій, а хтось молить про мирний протест.

Як і раніше, виникає враження, що все залишилось так, як було раніше.

Як і раніше, ті, що дбали про свою кар’єру, деруться вгору. Як і раніше, ті, хто творив демократію, її будують. Як і раніше, ті, хто маніпулював думкою звичайних людей, обманює їх. Як і раніше, ті, хто робив добро, робить добро. Як і раніше, ті, хто сварився через владу та популярність, міряються своїми достоїнствами. Як і раніше, ті, що вирішували проблеми силою, не зважають на логічні аргументи. Як і раніше, ті, хто був готовий бити та вбивати за гроші, знаходять замовників.

То що ж змінилось?

Змінилась історія. Ми маємо героїв та антигероїв. Ми маємо епос, якого ще не мала сучасна Україна. Ми можемо без прописаної процедури відправити у відставку кого завгодно. Ми маємо бойове гартування.

У кров української нації відкладається пам’ять про те, що було. Наступне покоління витратить менше 3-х місяців, щоб надавати нам, недостойним, підсрачників, та й надає їх більше, ніж надавали ми. Ось, що саме дає нам шанс на краще майбутнє, – відчуття того, що ми сини "Небесної сотні", того, що ми на щось варті, того, що ми можемо, якщо хочемо, і повинні брати на себе відповідальність, якщо прагнемо змін. Українці мають позбавитись комплексу меншовартості, стати розумнішими, свідомими та зрілими.

Зауважу, що я - не "герой". Так, я не був у Києві на барикадах. Так, я не тримав у руках АК-74. Так, я не вхопив трофейний щит або бронежилет у когось із беркутів, не тягав його на собі. Але й не збираюсь ставати весільним генералом тільки тому, що "пройшов Майдан". Мені в житті потрібно лише кілька речей: створити власну сім’ю та зуміти її забезпечити, оселитися в затишному та привітному місці, знайти себе у цьому житті, незалежно від інших людей започаткувати власну справу, стати прикладом, героєм для своїх дітей. Щоб це отримати, я маю змінити все те, що перераховував вище (суди, дороги, дипломи, алкоголіки).

То як нам змінити систему, запитають у мене? На мою скромну думку (якщо, все ж, запитають), спочатку слід змінити себе. Вбираючи досвід поколінь, ми стаємо кращими. Передаючи знання, правильні традиції та пам’ять дітям, ми будуємо своє та їх майбутнє. Тому зараз ми маємо вкладати в освіту, в знання, у суспільну свідомість. Перестати, для початку, давати хабарі, купувати дипломи та байдуже дивитись на те, як спиваються сусіди. А далі - брати на себе відповідальність, йти і змінювати завтрашній день, ставати професіоналами, депутатами, чиновниками і, перш за все, лідерами.

Змінити систему… Останніх 3 місяці я вірив, що це можливо зробити. Але тепер я розумію, наскільки це важко. Змінити систему – завдання на роки, покоління. З кожним поколінням ми маємо йти вгору. Тренд позитивних змін – ось, що важливо наразі. Багато зусиль багатьох людей на довгі роки. І світ стане кращим.

P.S.

Покладатися слід на надійних людей. Успіх залежить від того, з ким поруч ти знаходишся. Адже вчитися слід у лідерів  людей сильних, стійких, відповідальних, порядних, освічених. І я радий, що такі люди є. Дякую вам, друзі.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.