Бронетехніка, "Тінь сонця" і собака

І знову гриміли гармати  у Гурбенському лісі, і знову лунали постріли з рушниць та кулеметів, і знову падали від куль НКВСників бійці УПА, як і 70 років тому … І знову їх відспівували священики, і знову прославляли їх музиканти-патріоти.  Саме так з реставрацією бою та фестивалем-реквієм «Пам’яті Героїв Гурб»  вже третій рік поспіль на Здолбунівщині згадують полеглих упівців, які загинули в пам’ятному бою УПА проти військ НВКС під Гурбами у квітні 1944 року. 

Тут на Рівненщині відбувся наймасштабніший бій УПА, що  охопив частину Здолбунівського, Острозького та Дубенського районів, а також частково Кременецький та Шумський райони Тернопільщини. За різними оцінками, втрати УПА в бою становили близько 100 чоловік. Більшості бійців вдалося вирватися з оточення радянських військ і залишитися живими.

Сотня Упівців – Небесна Сотня. Їх згадували разом не випадково. Адже і одні і інші боролися та загинули за нашу з вами свободу, і одним і іншим вдалося повернути хід історії України.

Молебень цього разу відслужили не в монастирі як два роки поспіль, а під відкритим небом біля Пантеону Слави. Цьому сприяло і небо і сонце. А ще кількість охочих вклонитися пам’яті Героїв просто не вмістилася б у невеличкому монастирському храмі. За моїми підрахунками їх було близько п’яти тисяч.

Після панахиди за полеглими повстанцями розпочалася військова реконструкція бою УПА та НКВС.  Театральне дійство, цього року було яскравішим і реалістичнішим, адже його організатор депутат Рівненської обласної ради Віктор Кривун подбав, аби в бою взяла участь і техніка Другої світової війни. Відтак старенький броньовик та військова автівка додали завершеності у відтворенні подій квітня 1944 року.

А для того, що б глядач театралізованого бою випадково не став його справжнім учасником, про безпеку організатори подбали заздалегідь. Кінологічна служба вже з шостої години ранку разом із собаками обстежувала територію, де готували реконструкцію.

Після закінчення військової реконструкції традиційно розпочався концерт-реквієм «Пам’яті Героїв Гурб». Музиканти-патріоти своїми піснями ще раз нагадали присутнім про подвиг упівців. Серед відомих артистів виступив фронтмен гурту «Тінь сонця» Сергій Василюк. Він не одноразово виступав на київському майдані під час революційних подій.

Без політичних промов і без  жодних партійних прапорів – лише жовтоблакитний стяг та прапор УПА – так пройшло вшанування Героїв. Так і має бути. Якщо ти справжній патріот – тобі не потрібно про це голосно кричати.

Цьогоріч агенція «Мегаподія», яку я очолюю, взяла на себе організацію більшої частини заходу: забезпечила звуком і панахиду і фестиваль-реквієм, запросила артистів, облаштувала сцену.

Я сьогодні хочу подякувати всім, хто долучився до проведення заходу. А саме,  Віктору Кривуну, який є головним меценатом реставрації. Хочу подякувати тим, хто вже з другої години ночі допомагав облаштовувати сцену та налагоджувати звук, який, за словами музикантів і відвідувачів, був дуже якісним. Також дякую кожному, хто долучився до організації фестивалю та кожному хто прийшов у святковий Великодній день вшанувати Гурберських героїв.

Добре, що про славних Героїв Гурб ми згадуємо хоча б один раз на рік. Однак, я ввжаю, що Здолбунівські Гурби могли б стати хорошим туристичним об’єктом. Дорога яка-неяка вже є. Пантеон слави є. Залишається добудувати храм, можливо, поставити кілька  стелажів з історичною довідкою, для тих хто потрапив на Гурби вперше. А ще добре було б організувати саме для школярів спортивно-патріотичну гру на кшталт тернової гри «Гурби-Антонівці», в основу якої лягло б вивчення історії. А ще діти в польових умовах могли б помірятися силами та спробувати фронтової каші.  Для цього потрібно небагато, головне – бажання наших чиновників посприяти добрій справі.

 

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.