Історія одного солдата

Війна – це те, про що до недавнього часу наше покоління знало з книжок і фільмів. А ще, з розповідей ветеранів. Ми звикли до парадів 9 травня і до нині вітаємо цього дня одне одного «зі святом». Але останнім часом, в Україні, навколо історії Другої світової війни, точиться багато дискусій. Хтось вважає цей день – святом перемоги, а хтось – днем трауру і пам’яті. В цих суперечках велика доля політики і маніпуляцій.

Сьогодні, 9 травня 2014 року, я вирішив почати розповідь про свого діда Миколу Голуб’юка – ветерана тієї страшної війни. Його вже давно немає серед живих, до незалежності України він не дожив рівно шість місяців. В моїй пам’яті залишились його розповіді, про ту війну. Розповіді часом героїчні, а інколи – просто життєво-людські.

Дід пройшов всю війну і закінчив її в званні старшого сержанта. В арсеналі нагород у діда були: орден «Червоної зірки», орден «Слави» (3-го ступпеня), орден «Вітчизняної війни» (2 ступеня), медаль «За бойові заслуги», медаль «за перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні» та медаль «За оборону Ленінграду».

На моїй пам’яті дід Микола їх ніколи не надягав. Вони просто лежали в шухляді тумбочки і я час від часу ними грався. Про саму війну дід розказував не часто. Тільки тоді, коли його донімали запитаннями онуки чи за столом, під якусь нагоду, в розмовах з своїми двома зятями – теж Миколами.

Спробую передати ті розповіді, і те, що знаю про діда від інших людей, в літературній формі. Я не письменник, тому прошу – не судіть строго.

 

Надворі був кінець серпня 1939 року. На звичайному селянському подвір’ї села Гуменники зібралась родина Голуб’юків. Старший син з сім’ї Лукаша Голуб’юка, двадцятиоднорічний Микола йшов до армії. До польської армії.

– Бережи себе синку! – обтираючи сльози, обнімаючи і цілуючи сина просила мати.

– Та все буде добре, не переживайте мамо. Я ж в армію йду, а не на війну. – з посмішкою відповів юнак. Обнявся з батьком і братом. Обняв та поцілував меншу сестру та вийшов з батьківського подвір’я. Вийшов на довгі дев’ять років…

Старий будинок в Клевані, де у 1939 році знаходився польський військомат

Польська військова комендатура знаходилась у Клевані. Велика двоповерхова будівля, неподалік залізничної станції. Саме сюди збирались призовники з навколишніх сіл. По вулиці їздили брички запряжені кіньми, гуляли вулицями люди. Маленьке польсько-єврейське містечко жило своїм спокійним, неквапливим життям. За даними перепису населення 1939 року, у Клевані проживало 1000 - євреїв, 1200 - поляків та 300 - українців.

На подвір’ї комендатури офіцер перевіряв по списку новобранців, робив якісь помітки. Надвечір ново змобілізованих, майбутніх солдатів «Войска Польського» погрузивши у вагони повезли в тренувальний табір для новобранців.

Будівля старого дерев'яного залізничного вокзалу в Клевані

Новенька польська форма, карабін і постійна муштра офіцерів. Це була нова реальність Миколи, геть не схожа на те життя, яким він ще вчора жив в своєму маленькому селі. За кілька днів реальність зміниться це раз.

Другого вересня 1939 року Німецькі війська напали на Польщу. Регулярна польська армія як могла оборонялась і відступала. З новобранців поспіхом формувались загони, а новобранці готувались до бою з німецькими солдатами.

Минуло два тижні, німецькі війська чомусь зупинились. За два тижні, зі сходу, на територію Польщі увійшли радянські війська. Їм не чинили опору. Було зрозуміло, що Польща впала. Та й росіян сприймали скоріше як визволителів. Так їх здебільшого сприймали й українські юнаки, які так і не встигли стати справжніми польськими солдатами.

– Ну й слава Богу, можна буде повернутись додому. Така пора, роботи вдома багато. – сказав Микола до такого ж як і він новобранця.

Але як виявилось дорога для хлопців лежала не додому, а в табір. Всіх солдат і офіцерів «Войська польського» совіти кинули до таборів. Чому і за що? – ніхто не пояснював. Нова влада розпочала репресії проти польської влади і польських військових. Національна приналежність не мала значення, аргументом була польська військова форма.

У таборі годували один раз на день. Меню просте і завжди однакове: оселедець, цибуля і гарачий, щойно з печі, хліб.

– Не їж відразу! – радив Миколі старший чоловік, який здається був чи то офіцером чи то військовим лікарем. – Якщо хочеш вижити, дочекайся поки хліб охолоне та зніми з цибулі плівку. Не їж все відразу, а тільки потрошку.

Попри те, що молодий організм потребував їжі, і кортіло з’їсти все і відразу, Микола терпів і робив як радили. А навколо люди почали хворіти і вмирати.

За кілька місяців мешканців табору зібрали, повантажили в товарні вагони і повезли далі на схід. Під Харковом вивантажили в іншому таборі. Тут теж були польські військові. Наприкінці 1939 року у таборі оголосили: "Українці, які бажають принести користь радянській владі, можуть вступати до лав Червоної армії".

– Йди, там матимеш шанс вижити. Бо як залишишся – тобі не жити. Так само, як і нам всім. – порадив Миколі той самий польський офіцер.

– А ви пане?

– А моя доля мабуть сконати в цьому таборі, чи в іншому. Польщі нема, немає її армії і польських офіцери вже теж непотрібні.

Послухавши поради, Микола зголосився йти до Червоної армії. Після довгих допитів і перевірок він знову став новобранцем, тепер вже радянської армії. А його дорога лежала далі від рідного села, в глиб Радянського союзу – починався 1940 рік…

 

Далі буде…

Коментарі

Насправді совєти морили в таборах найсуворіше євреїв та українців. Тільки деякі дівчата могли мати полегшення або через вроду (як приглянеться начальнику, але тоді праця іншого плану), або через голос (для показу вистав-агіт-перевиховання, після чого молились аби не накинув оком якийсь гість)

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.