Пєтя невсесильний або Не спішіть судити Порошенка!

Впродовж вихідних двічі відчував глибоке здивування через новини у ФБ-стрічці. Спочатку через захоплення від промови Порошенка (яке висловлювали багато моїх друзів), потім від обурення щодо присутності на інавгураційному афтер-паті «старих друзів» (у цьому випадку відсоток був ще більшим). Мене не здивувало ані перше, ані друге.

Промова мене не здивувала, бо, по-перше, ораторські здібності Порошенка давно відомі. По-друге, бо дискурс і реальна політика – речі дещо відмінні, особливо це помітно на прикладі європейських політиків, до числа яких Порошенко себе зараховує. По-третє, хоча промова і була наповнена багатьма потрібними і своєчасними гаслами, однак її структура не була цілісною. Я помітив, як мінімум 3 частини, які були взаємно не суперечливими, але між якими іноді бракувало з’єднувальної ланки. Але загалом я розумів захоплення багатьох моїх френдів, які не стільки вірили в те, що звучало з уст Порошенка, як хотіли в це вірити. Воно і зрозуміло – час такий.

Ну а от друге здивування – потішило мене набагато більше. Навіть пости багатьох відомих і занурених в укр.політику акул пера, дивували мене своїм обуренням. І свідчили вони тільки про одне: більшість журналістів і оглядачів дуже далекі від розуміння суті тих процесів, які відбуваються сьогодні в Україні.

Стара еліта шукає собі нове місце. Це логічно, бо в неї  достатньо фінансових і політичних ресурсів. І чим довше в країні зберігатиметься нестабільність, тим ресурси Майдану будуть зменшуватись, а традиційні методи здобуття влади (зв’язки, блат, хабарі і непотизм) будуть повертатись в нашу реальність. Завдяки наявності цих ресурсів герантократи шукають нові обличчя, які будуть презентувати і захищати їх інтереси. Про інкорпорацію окремих польових командирів Майдану може свідчити їх присутність на вечірці і усміхнені фото на фоні тих, з ким вони ще вчора боролись (думали, що боролись; не знали, що боролись; боролись, але не знали проти  кого – варіантів безліч).

Порошенко – ситуативний президент, який має дуже неоднорідну політичну команду, величезний політичний досвід і тривалі, міцні зв’язки з олігархами. Порошенко не має політичної партії, не має стабільної більшості в парламенті, не має достатніх повноважень, щоб грати головну роль у політичній системі, і вступив на пост президента в момент, коли в країні розгортається гібридна війна. Невже від нього можна чекати радикальних і швидких змін і чи має він для цього реальні інструменти?      

Порошенко – це мудрий і досвідчений український політик (який вийшов із бізнесу – що не менш важливо), і він ніколи не піде на різкі кроки, особливо в такий непередбачуваний час. Його інавгураційна промова, засвідчила, що він шукатиме компроміс, а тому буде змушений іти на поступки і домовлятись з олігархатом. Він і сам є продуктом і елементом цієї системи, тому зробити це, йому буде відносно просто. Вечірка засвідчила, що всі впливові олігархи до діалогу готові – а це значить, що перспективи знайти золоту середину і стабілізувати  країну є.  Питання полягає тільки в тому, якою буде ціна цих поступок і наскільки вистачить кредиту довіри від громадян, які обрали його президентом.

Дати відповідь на питання чи має Порошенко політичну волю реалізовувати радикальні реформи, чи просто хоче зміцнити власну політичну позицію за рахунок позачергових виборів, не так просто. Відповіддю на це питання може бути глибина інкорпорації «старої генерації» в нову команду, яка почалася під час президентської кампанії, і яка, напевно, продовжиться в рамках стабілізаційних заходів на Сході. Від того наскільки старій еліті вдасться «захопити» владу у нових політичних умовах, залежить перспектива реальних змін в країні.

Чи може Порошенко відмовитись від допомоги «герантократів»? Теоретично – так. Однак треба усвідомлювати, що в такому разі боротись доведеться не тільки проти зовнішньої агресії, але й проти внутрішнього ворога. І цей внутрішній ворог – це не тільки два десятки сімей, які контролюють економіку України. Разом з цими сім’ями, ресурсами країни десятки років «живилися» сотні тисяч бюрократів і бізнесменів. Олігархи – це тільки вершина айсбергу, за якою існують горизонтальні мережі клієнтів, які звикли жити за неписаними правилами. І головна загроза у тому, що ці горизонталі діють у кожній області, районі і місті. Звичайно, зруйнувати ці схеми можна, але якою ціною? Чи має Порошенко ресурси для такого подвійного протистояння? Однозначно, ні. Тому не варто чекати від нього одночасної і повної заміни кадрового складу. Якщо Порошенко має політичну волю він робитиме це повільно, бо починати треба з малого.  При цьому архіважливо, щоб громадяни розуміли це і не відсторонено спостерігали за цим процесом, а активно долучалися до реформування країни. Зробити це буде не просто: і громадянам,  і новому президенту. Однак без діалогу з суспільством, і без взаємодопомоги ми приречені ще довго блукати у власних фобіях і розчаруваннях.        

Коментарі

Порошенко покищо нікому нічого не здавав. Текст про те, що треба усвідомлювати всю складність ситуації, в якій він опинився. Тому не варто робити поспішних висновків, особливо не знаючи броду. Народна мудрість з цього приводу каже: хто спішить, той людей смішить!

Ця писанина про те, який хароший Пєтя-канхвєта, бо він здає Україну не відкрито і зразу, а по чуть-чуть...

А про що ця писанина ?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.