У Рівному жителі під’їзду опинились в заручниках…

«Заручник» - термін, який стосується військових і терористичних дій. Однак інколи заручником можна стати у власному будинку в мирному регіоні.

До мене, як до депутата Рівненської міської ради, приходять з безліччю питань і проблем виборці мого округу. Часто питання вдається вирішити власними силами, інколи –залучивши відповідні структури міської (і не тільки) влади.

Однак трапляються ситуації, в яких виявляєшся безсилим навіть тоді, коли здавалось би всім очевидно, що потрібно робити. Подібна ситуація –  в одному з будинків по вулиці Симона Петлюри. Щоб було зрозуміліше, розповім передісторію.

В одній з квартир на першому поверсі мешкала сім’я: подружжя і двоє дітей. Не вдаючись в подробиці: чоловік запив, а жінка пішла до іншого, залишивши двох дітей на виховання своїй матері. У квартирі на вулиці Петлюри залишився жити чоловік.

Час йшов і чоловік, що називається, «пошел по наклонной». Немає роботи, з будинку пропито більшість речей, на алкоголь «заробляв»,  збираючи пляшки, макулатуру і т.п. Звісно ні про які комунальні платежі мова взагалі не йшла. Утворились величезні борги довжиною в роки і в чималі суми. Прохання, попередження і погрози ніякого ефекту не справляли, тому комунальники почали поступово відключати: воду, каналізацію, опалення. Результат, як ви самі розумієте – нульовий. Більше того – все ще більше ускладнилось.

Людина, це живий організм, який має їсти-пити, а значить й кудись справляти природні потреби. А в квартирі каналізації немає, тільки діра в трубі замість унітаза… Далі додумуйте самі. І спробуйте уявити який в квартирі і під’їзді стоїть «аромат». Зважаючи ще й на те, що окрім господаря квартири там регулярно збираються його «друзі».

Окрім того, час від часу ця труба забивається і забивається весь стояк під’їзду. А це вже клопіт комунальників. Мешканці під’їзду потерпають від неприємного сусідства, однак нічого вдіяти не можуть. Вони фактично опинились у свої квартирах заручниками однієї людини, яка веде, ну скажімо так: асоціальний спосіб життя.

Як вирішити цю проблему?

Але перед тим, як ви почнете шукати вирішення, додам вам ще декілька штрихів. Квартира приватизована і є власністю не тільки батька, але і двох його неповнолітніх дітей.  Так, саме тих, які по факту маючи і тата і маму, виховуються бабусею. Вони є рівноправними власниками цього житла і колись потребуватимуть його.

Батько, так само як і діти, є співвласником 1/3 частини квартири. Йому належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ст. 317 Цивільного кодексу). Згідно цього ж кодексу «право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні» (ст. 321 ЦКУ). Примусове відчуження власної квартири або її частини може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості. Але за ст. 15 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» підставами для примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності можуть бути тільки виключно під розміщення: об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів  та  об'єктів  транспортної  і енергетичної інфраструктури; об'єктів, пов'язаних   із   видобуванням   корисних   копалин загальнодержавного значення; об'єктів природно-заповідного фонду; кладовищ.
Більшість статей Житлового кодексу нам теж не підходять, бо в них мова йде про ордерні, а не приватні квартири.

Стаття 116. ЖКУ. Виселення без надання громадянам іншого жилого приміщення

Якщо наймач (а не власник!!!), члени його сім'ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематичним порушенням правил соціалістичного співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному  будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого   жилого приміщення.

Осіб, які підлягають виселенню без надання іншого жилого приміщення  за  неможливістю спільного проживання, може бути зобов'язано судом замість  виселення провести обмін займаного приміщення на інше жиле приміщення,  вказане заінтересованою в обміні стороною.

А в нас не наймач квартири, а її власник. Виселення з квартири можливе лише в судовому порядку і тільки при наявності доказової бази. Мешканцям будинку прийдеться звертатись у суд з позовом про виселення алкоголіка з квартири за умови відшкодування його частки у праві власності (або передачі права власності  його дітям). Тобто мешканці, як позивачі, повинні будуть спочатку зібрати масу доказів:  довідки з ЖЕКу, дільничного міліції, санстанції, покази свідків, запити і характеристики тощо.  І по-перше, невідомо чи цей позов приймуть у суді, а по-друге, чи мешканці отримають очікуваний результат.

Бо виникає ще безліч питань. Хто оплатить кошти за 1/3 знищеної квартири? Куди і яким чином виселити алкоголіка? Хто зголоситься на подібне сусідство? Чи є якісь види покарання за знищення майна і елементів будинку? Чи є дієві важелі у міліції? Чи є в нас достатньо закладів, в яких безоплатно лікують алкоголіків? Чи можна примусити людину, яка цього не бажає, лікуватись? Хто проплатить за лікування? І т.п. і т.д.

На сьогодні якихось чітких механізмів вирішення цього питання – не існує. Але проблема є і це проблема не однієї людини, а більше десятка сімей, які мешкають у цьому під’їзді. А скільки таких під’їздів у Рівному? А в країні?

От тепер можете шукати «рецепти» вирішення проблеми. Якщо придумаєте щось цікаве – дайте пораду.

Людмила Туровська, депутат Рівненської міської ради

Коментарі

Закодувати

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.