Динозаври комунальної форми власності

За 23 роки незалежності України ми вже звикли, що державні монополії відходять, а їх місце займає приватний бізнес. Часто вони співіснують і конкурують між собою Це нормальний і природній процес для ринкової економіки, яку в нас намагаються вибудовувати починаючи з 1991 року.

По суті в сучасній Україні державними монополіями залишаються підприємства, що забезпечують обороноздатність та економічну самостійність української держави.Монополії комунальні зазвичай створені у напрямку енерго-, газо-, водо-, теплопостачання та комунальних послуг. Однак і  в цьому напрямку ситуація змінюється. По всій країні з кожним днем зменшується кількість комунальних ЖКП. Загальнодержавна політика сьогодні полягає в тому, щоб створити ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) і перевести їх на обслуговування під приватні управляючі компанії. З’явилась конкуренція і серед бюро технічної організації. Тепер ми маємо не тільки комунальні БТІ, але і десятки приватних. Сьогодні не має монополії держави і в нотаріальних послугах. Працює 1-2 державні нотаріальні контори та десятки приватних. Знищення монополії, збільшення підприємств, розквіт конкуренції, а значить покращення і здешевлення послуг.

Виникає питання: для чого ж створюються комунальні комерційні підприємства? Фактично для того, щоб органи місцевого самоврядування могли виконувати свої функції із забезпечення життєдіяльності територіальної громади та задоволення життєвих потреб територіальної громади в товарах і послугах. Громадський транспорт, благоустрій міста, енергозабезпечення, водопостачання, житлово-експлуатаційні підприємства, заклади культури і ще цілий перелік різних напрямків.

Для прикладу у місті Рівне існують от такі комунальні підприємства:

- для забезпечення життєдіяльності: «МіськШЕУ», «Міськсвітло»,  «Теплотранссервіс»,  спецзаклад «Спецкомбінат-ритуальна служба», «Трест зеленого господарства», КМВП «Дезинфекція», Комунтранс КАТП 1728, Рівненське ДКАП №1728, УКБ міськвиконкому;

- для задоволення життєвих потреб: «Рівнеелектроавтотранс», до десятка ЖКП;

- для забезпечення соціального розвитку та  підвищення культурного потенціалу: ДКП «Міське об’єднання парків культури та відпочинку», редакція газети «Сім днів», Рівненський зоопарк.

Але є підприємства, функціонування яких, точніше їх унікальна функція в життєзабезпеченні міста викликає багато запитань. Посудіть самі, яке  виключне комунальне замовлення покладається громадою міста на комунальні підприємства КП «Рівненський архбуднагляд», КП "Графос", КП  "Топогеодезичне бюро»,  КП «Рівнетранспорт»,  КП «Автокомфорт»?  

Хіба їх функції не можуть виконувати існуючі управління міськвиконкому та вже існуючі комунальні підприємства? Навіщо дублювати випуск робіт і послуг, які в достатній кількості виробляють підприємства Рівного? Та ще й створювати комунальні підприємства за рахунок міста і його мешканців.

Для прикладу, для чого створили КП «Рівненський архбуднагляд», який займається проектуванням і  будівництвом, та КП «Графос», який виконує проектні і землевпорядні роботи, якщо в місті працює потужне Управління містобудування та архітектури та створено комунальне підприємство «Управління капітального будівництва»? Мало того,  в місті зареєстровано більше шести десятків приватних проектних та більше п’ятидесяти землевпорядних підприємств.  

Та сама історія й з КП «Рівнетранспорт» (надання послуг по перевезенню) та КП «Автокомфорт» (утримання платних автостоянок), які відбирають хліб в Управління транспорту і зв'язку та комунальних підприємств Комунтранс КАТП 1728,  ДКП МіськШЕУ,  Рівнеелектроавтотранс. І знову ж,  в місті зареєстровано більше сотні приватних підприємств по пасажирським і вантажним перевезенням.

Але це ще не все. Вас не здивує інформація про те, що прибуток за 2013 рік «Топогеодезичного бюро» складає всього 2,5 тис. гривень (це – річний прибуток!!!), «Рівнетранспорта» - 7,1 тис. грн., «Графоса» - 7,5 тис. грн., «Автокомфорта» - 3,8 тис. грн.?  Для чого громада міста Рівного ризикує своїм майном, а Рівненський виконком своїм іміджем, випускаючи «у світ» неконкурентні підприємства?

Для чого створюють сьогодні комунальні підприємства, які дублюють функції безлічі існуючих на ринку незалежних підприємств? Чому вже і деякі обласні чиновники гріють думку про те, як створити подібні комерційні комунальні структури і впливати на їх діяльність? Для якого такого державного замовлення створені при обласній раді комунальні підприємства «Їдальня №20», «Аптека «Ліки», «Рівнекнига» тощо? Якщо вони не витримують жодної конкуренції на ринку, натомість потребують фінансової і адміністративної підтримки.

Може повернемось назад і тепер будемо по кожному виду діяльності створювати комунальні перукарні, комунальні магазини, комунальні турагентства, комунальні їдальні, комунальні майстерні,  комунальні пральні, комунальні книгарні, комунальні ательє, комунальні будівельні підприємства тощо?

Часто державними службовцями і чиновниками поширюється інформація про те, що певні види діяльності виконують тільки підприємства державної або комунальної власності. А це є не просто введенням громадян в оману,  а реальним створенням перешкод одним суб'єктам господарювання, і наданням неправомірних переваг у конкуренції другим  (порушення норм Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції»).

Керуючись принципами господарювання, посадові та службові особи місцевого самоврядування повинні підтримувати добросовісну конкуренцію у підприємництві і нести відповідальність за свою діяльність перед суб'єктами господарювання. Вони не мають права вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання комунальної форми власності,  щоб не порушувати правила конкуренції  і не ставити у нерівне становище інших суб'єктів господарювання (ст. 25 Господарського кодексу України).

Приватні структури самостійно організували свій бізнес і відповідають перед законом  своїм майном, а не майном громади. І приміщення треба взяти в оренду чи придбати, тобто вкласти первинні кошти, і обладнання купити, і ліцензії отримати, і спеціалістів вивчити, і маркетинг провести …  Якщо в приватника слаба матеріальна база, недостатньо підготовлений персонал, немає відповідної реклами, то він позбудеться клієнтів і стане банкротом.  Тобто втратить свої особисті кошти, може й останні. Бізнес на страх і ризик.

А що відбувається з збитковими комунальними  підприємствами ? Хто втрачає кошти? Керівник підприємства? Ні!  Ми з вами. Ми – громада. Бо комунальні підприємства створені на базі комунального майна – нашого майна.

Хто сказав, що комунальним підприємствам треба надавати переваги або пільги в отриманні заказів? Чому на сесії міської ради приймаються рішення про позбавлення їх певних податків?  Чому надають пільги при оренді приміщень? Це ж означає, що вони отримують пільги за рахунок громади міста.  Надання окремим підприємцям податкових та інших пільг, які ставлять їх у привілейоване становище щодо інших суб'єктів господарювання, призводить до монополізації ринку певного товару чи послуг. Окрім того, якщо комунальні підприємства зазнають збитків, якщо постійно вимагають дотацій, то значить вони  -  не конкурентоздатні. Мало того, кожний недоплачений податок або не внесена орендна плата – це зменшення доходів громади, наших з вами доходів.

Чому до державних і комунальних підприємств чиновники наполегливо направляють клієнтів?  Мало того, чиновники ці лобіювання, які усувають конкуренцію і сприяють окремим господарським структурам,  називають державницькою позицією. Але при цьому забувають, що   державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» забороняється неправомірно сприяти фізичним або юридичним особам у здійсненні ними господарської діяльності, наданні пільг, укладанні контрактів. А нормами Господарського кодексу декларується, що навіть державні замовлення розміщуються серед суб'єктів господарювання незалежно від їх форми власності (ст. 13).

Будь які привілеї ведуть до монополії або її проявів, а монополія веде до корупції, зменшення конкуренції, погіршення контролю якості, а відповідно незадоволення громадян якістю товарів і послуг. Всі  знають як складно поскаржитись на державні або комунальні підприємства. В більшості випадків суд на їх стороні. Що ж від цього тоді виграє пересічний громадянин?

Зрештою, роль держави в сучасній ринковій економіці ХХІ століття  - це роль арбітра, який покликаний  забезпечити законність та панування права в суспільстві. Саме до такого результату  мають бути спрямовані усі реформістські потуги державної машини на даному етапі. А що ми бачимо по факту – вперте небажання чиновників усвідомити нові реалії та жити «по новому». 

Суспільство висуває нові вимоги і їх потрібно враховувати. Ці вимоги до змін можна порівняти з природнім відбором, який є наслідком змін у природі. Той хто їх ігнорує – стає вимираючим видом. І вага та розміри тут не мають значення. Динозаври теж були великими…

Людмила Туровська, депутат Рівненської міської ради

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.