Як зігріти українців?

Військові дії, зупинка постачання газу з Росії та економічні негаразди роблять реальністю замерзання цілих міст України взимку. На тлі нинішньої ситуації в країні, все болючішою стає питання майбутнього опалювального сезону. Влада має вирішити, як обігріти країну без російського газу? Хоча відповіді на нього вже були знайдені робочою групою під керівництвом Сергія Арбузова. Однак всі напрацювання минулої влади були забуті.

За даними Нафтогазу, у минулому році вітчизняна промисловість і комунальний сектор спожив близько 50-ти мільярдів кубометрів газу. З них близько 20 мільярдів кубів - це газ власного видобутку.

Робоча група під керівництвом тодішнього віце-прем’єра Сергія Арбузова створила програму з підвищення енергоефективності. Це дало б змогу суттєво зменшити споживання газу Україною. Ідея полягала в модернізації української промисловості та зменшення споживання підприємствами комунального і теплопостачаючого сектору. Але про це пізніше.

Уряд Арсенія Яценюка також намагається вийти зі складного становища, яке склалось в країні. Однак методи далекі від сучасних реалій економіки.

Один з кроків уряду, це компенсація російського газу за рахунок постачання газу з Європи. Зокрема зі Словаччини. Однак цей напрямок може забезпечити Україні максимум 10 мільярдів кубометрів блакитного палива на рік. А це аж ніяк не перекриє ті 30 мільярдів кубометрів, які Україна щорічно купувала у «Газпрому».

Ще одним напрямком, який на думку урядовців має вивести країну зі складного становища, є обмеження споживання блакитного палива в комунальному секторі. Так для прикладу кабінет міністрів Арсенія Яценюка встановлює граничні квоти для комунальних теплопостачаючих підприємств по споживанню газу. Для підприємств тепрокомуненерго, в період з серпня 2014 по квітень 2015 року виділяється квота в трохи менше ніж шість мільярдів кубометрів газу. Це при тому, що у минулі роки для забезпечення теплом і гарячою водою осель українців спалювалось близько восьми мільярдів.

Таке скорочення, без компенсації за рахунок інших джерел енергії, означає зменшення температури в оселях та скорочення опалювального сезону. Навряд чи це те, що піде на користь пересічним громадянам. А лише змусить встановлювати в квартирах додаткові обігрівачі та бойлери.

У програмі, було розроблено комплекс заходів по переведенню котелень на інші види палива. Зокрема  мова йшла про вугілля, біопаливо і навіть сонячну енергію. Окрім того, окремим напрямком програми було заміна зношених труб в системі теплопостачання. Це дало б змогу значно зекономити енергоресурси лише завдяки скороченню втрати тепла через зношеність теплотрас.

В реалізації подібних проектів були зацікавлені західні інвестори. Котрі були готові вкладати в модернізацію цього сектору реальні «живі» гроші. Відмовившись від реалізації напрацювань, уряд зробив «медвежу послугу» українській економіці, яка й так знаходиться в критичному стані. Однак повернутись ніколи не пізно і ще сьогодні можна взяти на озброєння те, що було зроблено на користь країни.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.