як нас визволяли совєти в 1939 році

Спогади польського військового улана Юзефа Пентковські за 17 вересня 1939 року, про реокупацію Західної України. Замість поляків прийшли совєти! 

«17 вересня 1939 сонце згасло над Горинню».

17 вересня я прокинувся від шурхоту гусениць танків. Світало. Була 5 година ранку. Я вискочив на балкон. По іншу сторону зарослого паркану їхали танки. Якомога швидше одягнувся. Помешкання було порожнім. Мама вийшла, аби дізнатися, що відбувається і не хотіла мене будити. Я вибіг із дому в напрямку КПП. Мені здавалося, що моє місце саме там, що там зможу дізнатись що сталося. Я зробив це без хвилини вагання, ніби отримав наказ від якоїсь невідомої сили і якого ніхто не міг відмінити, він вирішував усю мою долю.
Колона танків їхала вулицею вздовж казарм і, не затримуючись біля брами, їхала далі в напрямку Дубно. На КПП було декілька уланів, «молодший офіцер» розмовляв із кимось по телефону. Закінчивши розмову і звернувшись до своїх уланів він повідомив, що частини радянської армії перетинають кордон і в разі їх вторгнення на територію казарм він отримав наказ не чинити опір. Цей наказ він отримав від керівника Корпусу охорони прикордоння ( КОП) в Острозі. Але цей наказ пізніше двічі змінювався. Я згадав про улана фірмана і побіг до стайні. Коні спокійно скубали сіно, а поряд, на в’язці соломи, з карабіном на боці спав улан. Коли я шарпнув його, він зірвався на ноги і схопив карабін. Я розповів йому, що радянські танки їдуть Острогом. Він напоїв коней і ми разом пішли на КПП.
Перед брамою біля КПП зібралася група наших солдат, а також офіцерів резерву, які приїхали в Острог до осередку резервної бригади кавалерії, що якраз формувався. А танки все їхали, радянські солдати, що сиділи на них махали до нас руками. Поступово почали з’являтися машини з військовими, марширували колони піхоти. Військові виглядали по-різному. Одні добре, інші виглядали як люди, які щойно зібрались, багато солдат з карабінами на шнурку. Кавалерія на змучених худих конях. Всі виглядали втомленими, як після довгого походу і всі поспішали.
Майор Гонсьоровський, який пару днів тому приїхав в Острог, підбіг до вершника, що очолював колону піхоти і вигукнув: «На кого ви ідете?», на що той відповів: «На всіх, хто нам по дорозі!». Незабаром майор пішов до штабу батальйону КОП-у який був недалеко від українських казарм, на тій самій вулиці.
Ми, загіпнотизовані подіями, що впали на нас так несподівано, стояли і дивилися на лавина чужих людей, що котилася широкою вулицею. Вторгнення радянської армії було для нас як грім серед ясного неба, якого ніхто не очікував. Польща воювала з німцями, не з Радянським Союзом, з яким був підписаний акт про ненапад. В ці перші хвилини нового дня навколо панувало заціпеніння, здивування тим, що трапилось, у голові роїлися запитання, на які ніхто не міг дати відповіді. Не було часу замислюватись над тим, що робити, працювали лише рефлекси. Ми були як люди, що раптом прокинулись і побачили, що вони у пастці.
На КПП прийшла моя мама – вона здогадалася, що знайде мене там. Вона просила, щоб я повернувся додому і переодягнувся в цивільний одяг. Для мене ця пропозиція була неприйнятною. Зрозумівши мій настрій мама попрощалася зі сльозами на очах: «Хай Бог береже тебе». Коли через вісімнадцять років ми зустрілися знову, то я дізнався, що вона змушена була швидко повертатись додому, аби спалити папери батька. Перед від’їздом тато залишив течку з паперами, які у випадку непередбачуваних обставин, наприклад при загрозі потрапити у чужі руки, потрібно було знищити.
Тим часом починався день. Прекрасна погода, безхмарне небо – як всі дні з першого дня війни. Над містом з’явилися два польські літаки типу «Карась». Летіли так низько, що видно було фігури пілотів. В ту ж мить прозвучали залпи протиповітряного озброєння. Все небо вкрилося спалахами від снарядів. Літаки пролетіли над казармами, зробили коло над містом і неушкоджені полетіли на захід. Цей епізод, що підтвердив вторгнення армії, неначе розбудив мене. Я прийняв рішення ще раз піти на КПП, а тоді вирішувати, що робити далі. Але було вже запізно приймати раціональні рішення. Коли я розмовляв з начальником варти на КПП хтось із коридору вигукнув, що вартового біля брами роззброюють. Ми вийшли на зовні і побачили, що да нас прямують кілька радянських офіцерів, озброєних пістолетами. Один з них вигукнув: «здавай оружие!», і в ту ж мить з-за будівлі казарми вискочила група озброєних карабінами солдат, та направила їх на нас. Сталося.
Роззброєння кільканадцяти уланів не зайняло багато часу. За якусь мить нас вишикували по двоє і у супроводі озброєних радянських солдат повели до міста. Ми затрималися перед казармами КОП-у. За кілька кроків від себе я побачив величезну калюжу крові. В голові з’явилась думка, що нас убиватимуть. До горла підійшов ком і всім тілом я відчув свою безпорадність у ситуації, яка навколо мене відбувалася.
Якийсь молодий радянський офіцер підійшов до нас, записав наші прізвища і нас відправили до міста у напрямку кордону. По обидві сторони дороги, якою ми йшли, стояли групи остовпілих людей. Двоє молодих дівчат дивились на нас і сльози градом котилися з їхніх очей.
Тим часом весь Острог наповнювався натовпом підрозділів радянської армії. Здавалося, що вони повсюди. Вулиці повні піхотинцями, на площі-ринок – артилерія, коні запряжені до гармат.
Ми перейшли міст на прикордонній річці Вілії і опинилися на радянському боці. Навколо – маса війська. На Острог безперервно насувалася лавина людей, танків і гармат. Нас затримали біля сторожової башти, де вже перебувала група роззброєних офіцерів КОП-у. Опівдні, оточені радянськими солдатами, ми вирушили далі. Піщана дорога простягалась через ліси, в яких розгорнула свої підрозділи радянська армія. Ми оминули довгу колону артилерії і вийшли у відкрите поле. Було спекотно, сонце парило, але зі сходу небо почали затягувати темні хмари. Збиралася гроза. Вона прийшла дуже швидко- почав іти дощ, все ближче до нас стали спалахувати блискавки, все вкрилось напівтемрявою. Вдалині на пагорбі виднівся Острог – ще весь у променях сонця, що заходило. Закінчився день 17 вересня пам’ятного 1939 року…

Джерело: http://www.polishclub.org/2010/09/15/jzef-petkowski-1..
Переклад  Хеленюк А.А. 

Від себе ще хочу додати розповідь жителя села Михалівка, що знаходиться на трасі Остріг-Рівне. Так от, коли совєти зайшли у вересні 39 в село, то там зламалась одна із полуторок (грузова машина). Від шофера який завдяки поломці змушений був затриматись в селі на декілька годин, місцеві жителі почули замість нормальної російської мови трьохповерхові матюки. Діти нічого не могли зрозуміти, але дорослі які вже стикалися з росіянами ще на початку століття розуміли значення цієї народноросійської мови, тому затуляли дітям вуха і розганяли по домівкам щоб не вчилися цієї "високої" культури яку нам принесла радянська влада)))

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.