Інтернет-залежність – хвороба 21 століття

У сьогоднішньому інформаційному суспільстві Інтернет є просто необхідним. Щодня кожен з нас використовує Всесвітню мережу для пошуку інформації, для спілкування, розваг тощо. Часом це переростає у життєву необхідність, а згодом розвивається як хвороба – Інтернет залежність.

У 2008 році залежність від Інтернету визнали офіційною хворобою. Все більше людей починають використовувати мережу не тільки для пошуку інформації, а здебільшого для знайомств та розваг. З кожним днем збільшується кількість користувачів у соціальних мережах, чатах, сайтах знайомств. Звичними користувачами для них є молодь та підлітки. Вони проводять за комп’ютером дні і ночі. Залежною вважається людина, яка проводить в Інтернеті біля шести годин щодня.  У неї постійно присутнє нав’язливе бажання підключитися до мережі та нездатність відключитися. Зазвичай у таких людей спостерігається фізичне та розумове виснаження, порушення концентрації уваги та сну, агресивність, депресія, знервованість та труднощі у спілкуванні у реальному житті.

За даними маркетингових досліджень Інституту соціології станом на місяць лютий 2013 року Інтернетом користувалося 49, 2% дорослого населення.  Найбільше використовують мережу молоді люди віком від 18 до 29 років – 81%. З віком користувачів все менше. Найбільше часу молодь використовує на спілкування у чатах, соцмережах, сайтах знайомств тощо. На це вони витрачають 4,2 години в день. На другому місті опинилися перегляд відео та прослуховування аудіо записів – 3,8 годин. 2,9 годин молодь витрачає на перегляд новин, на пошук інформації трохи більше півтора години. На онлайн ігри використовується приблизно 1,4 години в день. Найменше часу в Інтернеті молодь використовує для фінансових операцій – 0,3 години в день.  Щодо гендерного поділу, онлайн ігри та відео контент найбільше приваблює чоловіків, а спілкуванню у чатах та соцмережах надають перевагу жінки.

За даними статистичних досліджень, які подані у Вікіпедії, 1-3 години щодня Інтернетом користується 54% користувачів. 31% проводить онлайн 4-6 годин щодня. Деякі люди проводять в Інтернеті більше 10 годин на день. Більше 45% заявляють, що не змогли б прожити без Інтернету. Водночас без телефону чи телевізора можуть обійтись.

Інтернет залежність вважається психічним розладом. Тому часто знаходиться на межі психології та психіатрії. Її порівнюють із наркотичною залежністю, залежністю від нікотину та алкоголю. Професор психології Піттсбурзького університету Кімберлі Янг детально вивчала цю проблему. Вона виділила п’ять типів Інтернет залежності:

- Кіберсексуальна залежність (потяг до відвідування порносайтів і заняття кіберсексом);
- пристрасть до віртуальних знайомств;
- пристрасть до онлайнових азартних ігор;
- нескінченний серфінг по сайтах і пошук інформації;
-пристрасть до комп’ютерних ігор.

В Україні інтернет-залежність ще не набула масовості, проте фахівці зазначають, що це може статися найближчим часом. Сімейний психолог Бондарєва Світлана говорить, що до неї час від часу звертаються з цією проблемою і  це не є так невинно як здається. «Перебування в Інтернеті часто замінює молоді відносини, яких не вистачає їм у реальному житті. Їм хочеться любові та якогось признання. Віртуальне спілкування замінює їм вихід у реальний світ. В першу чергу за дітьми повинні слідкувати батьки, забороняти їм доступ до якихось сайтів, обмежувати час перебування в мережі. Для лікування в першу чергу треба зрозуміти, що лежить основі проблеми. До кожного має бути свій індивідуальний підхід», - розповідає психолог. 

Інтернет-залежність часто спричиняє психічні розлади. Одним з найпоширеніших видів залежності, окрім віртуального спілкування, є онлайн-ігри. Їх прихильниками зазвичай є хлопці та чоловіки. Зустрічаються випадки, коли діти вже не можуть відрізнити реального життя від віртуального. Їм всюди ввижаються герої гри, їм здається, що вони самі є учасниками цього змагання. Тоді в спілкуванні переважає комп’ютерний ігровий сленг, всі розмови зводяться до онлайн гри. Підлітки намагаються наслідувати їх у своєму житті, їм здається, що якимось чином вони теж здобули суперздібності та мусять пройти до наступного рівня гри. Часто такі випадки спричиняють інші психічні розлади та, подекуди, смерть дитини.

Вчитель образотворчого мистецтва Олена Ярошук говорить, що на її уроці помітно, що діти не можуть жити без Інтернету. « Найбільше проявів залежності я спостерігаю під час вивчення анімалістичного жанру. Коли я прошу дітей намалювати якихось тваринок чи казкових героїв, вони зображують героїв оналйн ігор. Діти не дивляться казок, мультфільмів. Казковий герой для них – це якийсь трансформер чи якась жахлива тварина з онлайн гри. Коли ми вивчаємо художників-баталістів і я прошу зобразити щось подібне, знову ж таки діти малюють сцени вбивства з тих таки онлайн ігор. Та й їдучи у громадському транспорті, часто чути розмови дітей, які тим чи іншим чином зводяться до комп’ютерних ігор», - розповідає педагог.

Коли людині вистачає живого спілкування, вона відчуває увагу до себе з боку оточуючих, їй повністю вистачає любові батьків, друзів, тоді хвилюватися про те, що використання Інтернету може перерости в залежність немає чого. « Я проводжу в Інтернеті 4-5 годин щодня. Зазвичай дивлюсь фільми, слухаю музику, щукаю потрібну інформацію для навчання.  Інколи переписуюсь з друзями. Чати та сайти знайомств не відвідую, не вбачаю у цьому якоїсь потреби. Мені цілком вистачає спілкування з близькими. Соціальні мережі інколи замінюють мені телефон, який слугує для зв’язку з друзями. Та й здебільшого це спосіб поділитися якимись враженнями, думками, фото. Я не вважаю себе залежною від Інтернету, адже спокійно можу обходитись без нього. Але хворобу цю вважаю серйозною. Це часто викликає агресію та якусь злість. З такими людьми практично не можливо спілкуватися на яву», - розповідає студентка-активіста Валентина М’якота.

Життя онлайн – це спосіб завжди бути в курсі всіх подій. Часом звичайне захоплення може перерости в щось більше та серйозніше. Над цим варто задуматись. Електронне спілкування ніколи не замінить часу проведеного в коли близьких та друзів.

 

 

 

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.