Революція - ліки від страху

"Страх" - хто може точно і просто охарактеризувати це відчуття? Офіційне визначення цього стану звучить так: "внутрішній стан, що обумовлений загрозою реального або передбачуваного лиха і вважається негативно забарвленим емоційним процесом". Але навряд чи це дає відповідь на питання, що таке страх, як і в чому його виміряти? Чи можливо страх, це просто наша уява, а насправді його немає.

Сьогодні рік, як почалась українська революція. Чим вона стала для країни, буде зрозуміло через роки. Чим вона стала для людей – зрозуміло вже сьогодні. Але найважливішим є те, чим ця революція стала для кожної окремо взятої людини. Для мене цей прожитий революційно-воєнний рік, це експеримент дослідження власного страху. А страшно було.

Рік тому їдучи на Київ. На перший, тоді ще геть мирний, протест на Європейській площі було страшно, чи зберуть слюди і чи не буде це простим випусканням пару. Це був навіть не страх, а малесеньке побоювання.

Потім було страшно, коли стало зрозуміло, що тодішня влада вирішила жорстко «закручувати гайки». Колег журналістів викликали в міліцію, на активістів завели кримінальні справи за запускання на кульках у повітря портрету Януковича. Коли йшли підтримувати їх на допити, теж було страшно опинитись на місці колегю Але не йти було неможливо. Прекрасно розумів, що ведеться оперативна зйомка. Навколо "прогулювались" працівники МВС та СБУ. Їх обличчя давно знайомі більшості журналістів. Наше місто маленьке, а "прогулюються" зазвичай одні й ті ж самі.

А потім побили студентів на майдані. Знову опинився в Києві. І знову було страшно дивитись на беркут і вевешників, які оточили Майдан. За кілька днів було призначено чергову акцію протестів. Напередодні ми сиділи з другом в готелі неподалік столиці, пили коньяк і говорили про те, що треба йти. Так – страшно. Так – люди можуть не вийти. Так – можуть загребти і побити. Але не вийти – значить здатись. Чого гріха таїти, в той вечір відчуття страху було залите хорошою дозою доброго грузинського коньяку.

Наступного дня сотні тисяч людей, десятки знайомих облич у натовпі і вулиця Банкова. Тоді було дуже страшно перед шеренгами "Беркуту" і солдат внутрішніх військ. Ще страшніше від вибухів світло-шумових гранат. Та найбільш боявся, що подзвонить мама і дізнається де я. Переживатиме…

Ще пізніше було страшно коли по Києві з’явились барикади. Дивився, як хлопці в масках будують барикаду за 10 метрів від щитів "Беркуту" неподалік Адміністрації президента і страх охоплював все всередині. Тоді вперше посміявся подумки про всі свої попередні страхи.

Страшно було коли з колегою Інною Білецькою пішли в табір до "тітушок" в Маріїнський парк. А коли виходили з нього то на вулиці Грушевського опинились між шеренгами того ж "Беркуту" і лавою мітингувальників, які наступали.

Чергова доза страху прийшла, коли 19 січня на Грушевського запалали коктейлі молотова і почались бої. Барикади і ті тушки тоді вже не лякали і виглядали чимось буденним і звичним. І коли у Рівному штурмували будівлю облдержадміністрації було якось лячно, але вже не страшно. Відчуття страху ставало все слабшим і слабшим. Поступово перетворюючись на рефлекс котрий змушує швидко думати і приймати рішення.

Коли на вулицях Рівного з’явились озброєні люди, було страшно, але звично. Не було вже колишнього страху перед міліцією чи бонзами з влади. Коли боролись за обрання Міши Кириллова головою облради – було страшно та азартно. І трохи страшно коли їздили з ним, вже в статусі голови облради, перевіряти вночі блок-пости.

Коли у Києвці почали вбивати і майже розбили протестуючих страх був, але він став іншим. Він став інстинктом самозбереження, який мобілізував і змушував йти вперед. Замість тікати, він примусив думати про інших. Дзвінок друзям за кордон, щоб готувались прийняти сім’ю, бронювання квитків на літак та домовленість з кумом, щоб за першого дзвінка віз їх в аеропорт. Єдине відчуття страху яке стосувалось себе, це чи у випадку боїв, знайдеш зброю. Тоді ще покійний Музичко "підбадьорив": відіб’єш в бою…

Страх перестав бути «негативно забарвленим емоційним процесом», перетворився на підказку і поштовх для нових дій. Зараз мені страшно, що наша революція не дасть результату, але результат залежить тільки від нас самих. А якщо так, то значить й цей страх нереальний.

Все частіше думаю, що страху насправді немає. Це внутрішнє гальмо, яке заважає діяти і досягати цілей. Страх, це самовиправдання за власну лінь і бездіяльність. Для мене Майдан асоціюється з кількома відео, одне з них зробив росіянин Павло Дуров, засновник соціальної мережі "ВКонтакті". І саме його, я згадую сьогодні у першу річницю того, коли ми з вами переступили через свій страх. 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.