Історія моєї родини - бандерівці дерманські. Частина 2.

Курінний УПА Макс Скорупський, описуючи стан українців на квітень місяць 1943 року, пише: «Деякі польські села дістали від німців зброю для поборювання українських партизанів. Найближче положення від лісу польське село Кути (Шумського району) тероризує довколишнє наше населення. На всі ці вістки хлопці затискають кулаки і чекають наказу командира, певні, що вони тепер за все і всім відплатять, що караюча рука українського потоптаного народу, як месники за народні кривди... Загроза з боку поляків, які дістали від німців зброю проти нас, змусила договоритись виконати спільну атаку на Кути».

Село Кути знаходиться недалеко від сіл Гурби і Дермань, де проживала родина мого діда Мирона Бендюка (це вже по лінії батька). Щоб краще зрозуміти причини українсько-польського протистояння в цьому регіоні, пропоную прочитати «Заклик Головної команди Української повстанської армії до українців», виданий в червні 1943 р. стосовно села Дермань.

УКРАЇНЦІ! Німецька жандармерія, озброївши поляків та одягнувши їх в німецькі однострої, обступила вдосвіта 29 травня цього року Дермань, Залужа на Здолбунівщині. Добре знаючи, що це означає, населення, коли побачило, що німці оточили село, почало втікати до лісу. І хоч жандармерія стріляла по втікаючих, більшість мешканців Залужа втекла з села. Тоді німецький офіцер, зібравши людей, які залишилися в селі, став закликати, щоб всі мешканці Залужа повернули додому, бо, мовляв, німецька влада переконалася, що в селі нема нікого озброєного, та ще на німців не упав ні один стріл - отже, нема чого боятися, селянам не станеться нічого злого. Дехто з селян легкодушно повірив запевненням німецького офіцера і повернув з лісу додому. Другого дня поляки, під проводом німців, щільно обступили село, почали мордувати людей, грабувати дорібок, палити хати, чоловіків, які намагалися втікати, стріляли, жінок забивали прикладами та кололи багнетами, дітям розбивали голови, або живих кидали в огонь. З мешканців села залишилося в живих тільки ті, які втекли були до лісу, хати, хліви, клуні - попалені, речі пограбовані, худоба забрана. На місці, де стояло Залуже, залишилися тільки руїни та згарища. Між помордованими розпізнано вже сто трупів...

УКРАЇНЦІ! У мордуванні і катуванні німцями українського населення беруть масову участь поляки. Не маючи ніяких ворожих замірів супроти польського народу та бажаючи й йому здобути для себе Самостійну Національну Державу на своїй етнографічній території, ми мусимо ствердити, що поляки, які замешкують в незначній меншості, [в] українських землях, зокрема на Волині та в Поліссі, ведуть злочинну протиукраїнську роботу. Нехай знають про це всі, що лісові польські села й колонії є осередками й базами большовицької партизанки, яка ще діє на наших землях. Шлях пересування відділів большовицької партизанки з півночі на південь веде, за здобутими нами документами штабу большовицької партизанки, виключно через польські села Саренщини, Костопільщини, Рівенщини та Здолбунівщини. Поляки по селах України є на службі імперіялізму большовицької Москви, зверненого в першу чергу проти Українського народу! Поляки ж, осілі по містах України, забувши про свою честь і долю свого народу під німецьким чоботом, вислуговуються тому ж таки німецькому загарбникові. Вони чи то як так звані фольксдойчі спершу чи то тепер як добровольці - німецькі жандарми, поліцисти, або й просто як учасники німецьких розбійницько-грабіжницьких виправ по українських селах, пішли на службу імперіялізмові гітлерівської Німеччини і знову у боротьбу протиукраїнського народу. Тому, якщо на українських землях вибухне нова Гайдамаччина чи Коліївщина, то відповідальність за неї спадає цілковито й виключно на ті круги, що завели польську визвольну політику в протиукраїнський табір московського та німецького імперіялізмів, і діють сьогодні на українській території як прислужники Москви й Берліна проти українського народу! Але нехай не забувають прислужники Москви й Берліна, що український народ уміє дати відплату! І тільки так, осторогу відплати треба пояснювати собі той факт, що чотири дні, як після знищення поляками Залужа, пішла з димом польська колонія Гурби - осідок большевицької партизанки в місцевих лісах... Постій, червень 1943 р. ГОЛОВНА КОМАНДА УКРАЇНСЬКОЇ ПОВСТАНЧОЇ АРМІЇ

Польська поліція, без сумніву, брала участь у численних винищувальних акціях в українських селах, здобуваючи собі тим недобру славу серед українців. Про це свідчать багато спогадів із того періоду. У каральних акціях найчастіше брав участь 202-ий шуцманшафт батальйон. Один із поліціянтів так описував діяльність загону: "Село Підлужне оточене і спалене, мешканців розстріляно. Злазне спалене дощенту. (...) Нападаємо раптово з лісу і робимо ґрунтовні чистки (...). У кожному селі насамперед спалюємо млини і церкви, отож невдовзі на засягу кільканадцяти кілометрів уже немає жодного млина, жодної церкви, жодного попа. Так само знищуємо могили і пам'ятники".

13 квітня 1943 року. Німецько-польський загін, який передислоковувався з с. Мирогоща в м. Остріг по дорозі в районі Дермані оточив с. Святе і частину с. Будераж, зігнав до клуні гр. Денисюка 83 дорослих чоловіків. Запалали хати. Запалала і клуня з живими людьми. Крики... Стогін... 72 чоловіки згоріли живцем. 11 громадян були вбиті з кулеметів при спробі вирватися із вогненного пекла. Українсько-польське протистояння набирало все більших обертів, тільки з 12 по 15 жовтня 1943 р. на Острожчині, яка межує з селом Дермань, було знищено 16 сіл, які спалили німці при допомозі поляків.

Наступний 44 рік приніс вже протистояння із потужною військовою машиною НКВД. Про мого діда Мирона, якого розстріляли совєти в 1944 році в Дермані, перед боєм під Гурбами, вже розповідала моя донька Леся і опубліковано ці матеріали в Острозькому краєзнавчому збірнику. Про нашу родину Лесі розповів Ваколюк Микола Корнійович, боєць УПА, та моя тітка Бендюк Софія Миронівна. Ось короткий витяг із статті: «Вся сім`я Бендюків брала активну участь в повстанському русі. Хутір Чаволянка, що біля Дермані, служив своєрідним центром зв`язку. Моя двоюрідна баба Софія в свої 16 років була старшою зв’язковою, передавала важливі послання (грипси) таким добровольцям як Микола Ваколюк, ховаючи їх у дупла дерев. Через зв’язкових також передавалися листівки, журнали, (але ті здебільшого закопувалися під деревами, оскільки мали великий об`єм і не вміщалися в дуплах)….

Дід Мирон і баба Настя (його дружина) були досить освіченими людьми, у них вдома була зібрана власна бібліотека, серед книжок якої можна було зустріти навіть „Історію України” М. Грушевського. А в потаємних підвалах, під клунею зберігалися боєприпаси (міни, гранати „комарівки” та патрони). В 1944 році в переддень Гурбенського бою війська НКВД знищували всі хутори, які знаходилися в Гурбенських лісах. Один із таких хуторів називався Чаволянка і належав діду Мирону. Одного разу, серед ночі, на хуторі з’явився загін НКВД-истів. Вони підпалили хутір разом з усіма людьми, що перебували в хатах. Згодом солдати дозволили дорослим і дітям вибратись на вулицю, а оскільки це була ніч, то повибігали всі в чому були – роздягнені та босі. Прадід, швидко зметикувавши, вибіг через інші – тильні двері хати, маючи намір якнайшвидше дістатися до лісу і повідомити про це інших повстанців, які переховувались в криївці. Проте один із прибувших солдат помітив чоловіка, який щодуху тікав в напрямку лісу, і, розвернувши тачанку, на якій стояв кулемет, випустив чергу, тричі влучивши у діда. Поранений, знесилений він ще біг лісовою стежкою до криївки, біля якої згодом його і знайшли мертвим з кухлем в руках (швидше за все, він випив трохи води, що й прискорило його смерть).

Тим часом на хуторі палали хата та клуня, коли вогонь дістався підвалів, почала вибухати схована зброя. Один з солдатів азіатського походження вигукнув до лейтенанта: „ Я сєчас етіх бандьор разтрєляю!”. Проте командир карального загону заборонив це робити, сказавши, що вони і самі «подохнуть від холоду». Дочекавшись доки догорять споруди, НКВД-исти поїхали, залишивши на згарищі жінок і дітей. Баба Настя з дітьми пішла в сусіднє село Лебеді, де жили її родичі, які згодом допомогли їй побудувати хату „врємянку”, у ній вона і дожила до смерті».

Так із взаємних зрад і непорозумінь створилася ціла лавина, яку вже ніхто не міг зупинити. Як, скажіть, будь ласка, мав реагувати мій дядько Андрій Луцик, командир УПА, на смерть своїх рідних? Звичайно, в ньому закипала лють. Хочу уточнити, що я жодним чином не виправдовую можливих дій повстанців у знищенні села Липники, малої батьківщини моєї мами, чи Гурб, біля яких проживав мій батько. Не знаю навіть чи справді брав участь в бою дядько Андрій, який був хворий на ревматизм і не міг вільно рухатися. На місці колишнього села Липники Березнівського району, де стояла хата діда Микити, та й на місці хати діда Мирона, на колишньому хуторі Чаволянка біля Дермані, сьогодні знаходяться лише горбки та рови. Мої родини і їх обійстя знищила війна руками німців, поляків, та совєтами в основному російської національності.

Але та війна вже закінчилася і на сьогодні поляки і німці є нашими союзниками у війні, яку розпочала путінська Росія, використовуючи всі методи НКВД-истів більш як півстолітньої давності. Звичайно, ми повинні пам’ятати і не дозволити знову таких знищень, яких зазнали польські колонії Липники, Полиці, Гурби, Вітольдівка і т.д. Але також ми і наші союзники повинні пам’ятати українські села Залужжя, Підлужне, Злазне, Святе, Будераж; та навколодерманські села Острозького району Білашів, Грозів, Грем'яче, Точевики, Завидів, Новомалин, Галівка, Грозівський Корчунок, Гремяцькі хутори, Лючин, Михалівка, Озера, Попівці,Точивики, Вілія, Буща, Тесів.

Звичайно, українці можуть згадати, що трагедія відбувалася на етнічних українських землях Волині, щодо яких польські організації прямо заявляли про намір після війни приєднати їх до Польщі. Крім того, німці на Волині ставили на поляків, діючи за принципом «розділяй і володарюй», із 1943 року формували з них поліцію, яку самі поляки розглядали як засіб приєднання Волині до Польщі.

Прикладів з обох сторін конфлікту між поляками та українцями можна наводити сотні і це ніколи нас не приведе до розумного діалогу. Історію треба знати, пам’ятати факти і тверезо оцінювати наслідки тих чи інших подій. Звичайно, варто шанувати своїх героїв, але інколи й об’єктивно вказувати на їхні помилки! Тільки так ми можемо досягти певного компромісу. Постійні взаємні звинувачення навряд чи допоможуть нащадкам жити в мирі і злагоді між собою.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.