Земля для учасників АТО: все має бути прозоро і справедливо

В Україні йде війна. Російська агресія змусила взяти до рук зброю багатьох справжніх українських чоловіків. Наші серця щемлять від болю, коли ми чуємо про загибель чи поранення українських вояків. Ми щодня затамувавши подих слідкуємо за новинами, намагаємось допомагати нашій армії. Вже сьогодні йде мова про те, що ті хто нас захищають на сході,  потребуватимуть підтримки і особливого ставлення в мирному житті.

Громадяни, які брали участь в антитерористичній операції, повинні бути забезпечені земельними ділянками в першу чергу і в найбільш стислі терміни, передбачені законом. Але яким же законодавчим актом або чиїм конкретним рішенням регламентується надання земельних ділянок учасникам АТО?  Виявляється, що  сприяння учасникам АТО в отриманні земельних ділянок встановлене  не конкретним актом Кабміну, а  лише дорученням бувшого Голови Держземагентства  (варто зауважити, що тексту даного доручення на сьогодні немає у відкритому доступі).

А що говорить з цього приводу законодавство?

Закон України про статус ветеранів війни говорить про першочергове відведення земельних ділянок для учасників  бойових дій, серпнева постанова Кабміну – про статус учасника бойових дій, Земельний кодекс України – про надання у власність земельних ділянок будь-якому громадянину. Але на жаль ніяким документом не визначений конкретний порядок надання земельних ділянок  безпосередньо учасникам АТО.

Читайте також: Про землю для рівненських учасників АТО

Ось чому рішенням Рівненської міської ради було створено депутатську комісію, яка повинна була розробити механізм виділення безоплатно земельних ділянок для учасників АТО. Тобто розробити  відповідно до чинного законодавства Порядок, який би  визначив процедуру розподілу земельних ділянок між учасниками антитерористичної операції, які отримали статус учасника бойових дій.

Очолити комісію було доручено мені.

Від самого початку моєю принциповою позицією було зробити роботу комісії  виключно відкритою, прозорою  із залученням всіх сторін процесу. (Всі протоколи засідань комісії та безпосередньо сам текст Порядку викладені на сайтах "ВСЕ" та "4 влада"). А до самої роботи комісії було долучено як представників засобів масової інформації,  громадськості та учасників бойових дій чи членів їх родин, так і проектантів детальних планів територій міста,  чиновників управлінь і відділів, в компетенцію яких входить процес  саме виділення або надання земельних ділянок. Це все було зроблено для того, аби виключити будь яку можливість маніпуляції чи зловживань у цьому питанні. Наші захисники мають право на підтримку місцевої влади. Але ніхто не має права користуватись пільгами, видаючи себе за учасників АТО. Так, як це було з деякими чиновниками Кабміну.

Читайте також: Про землю для рівненських учасників АТО - 2

За рішенням робочої групи Управлінню містобудування та архітектури було доручено у відповідності з генеральним планом міста Рівного визначити території масивів для розподілу земельних ділянок та ініціювати виготовлення детальних планів цих територій.  Проектанти обрали масиви  в районах вул. Костромської та мікрорайону “Тинне”,  а   управління містобудування та архітектури  до 15 квітня повинно визначитися із місцем розташування, кількістю та типом земельних ділянок, які будуть надані учасникам бойових дій для будівництва та обслуговування житлових будинків.

Управлінню земельних відносин доручили  перебрати всі клаптики землі, які розташовані  не в обраних масивах малоповерхової житлової забудови  на периферії, а безпосередньо в забудованих частинах міста, тобто з інфраструктурою.  Доручили відібрати для сімей загиблих учасників антитерористичної операції вільні від забудови земельні ділянки, що розташовані у місті Рівному.

Управління земельних відносин створило єдиний реєстр учасників АТО. Номери учасників АТО в єдиному реєстрі визначаються датою та часом реєстрації поданої заяви. Реєстр єдиний. Внесення будь-яких змін в нього Порядком заборонено. Відомості з реєстру може отримати будь-який учасник АТО або особа за його дорученням. Члени робочої групи проголосували і визначили норму, що в єдиний реєстр вносяться учасники АТО, які зареєстровані у м. Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО у м. Рівному повинна передувати даті його направлення/перебування для участі в АТО. Це пов’язано з тим, що міська рада передає земельні ділянки із земель комунальної власності територіальної громади міста, тобто власності мешканців міста.

Читайте також: Про землю для рівненських учасників АТО - 3

Обов’язковою умовою розподілу земельних ділянок буде проведення жеребкування між учасниками АТО, які зареєстровані в єдиному реєстрі.

Жеребкування проводиться публічно в присутності учасників антитерористичної операції або їх довірених осіб, членів сімей загиблих учасників АТО, депутатів Рівненської міської ради та представників засобів масової інформації. Жеребкування проводиться у декілька етапів по мірі надходження посвідчень учасників бойових дій.

Управління земельних відносин повідомляє про дату, час та місце проведення жеребкування шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Рівненської міської ради та в тижневику “7 Днів”.

Жеребкування проводиться відповідно до номера в єдиному реєстрі окремо для таких груп:

- учасникам бойових дій надаються земельні ділянки в кварталах (масивах) блокованої малоповерхової житлової забудови для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;

- у випадку, якщо учасник бойових дій скористався правом на безоплатне отримання земельної ділянки для будівництва жилого будинку, то йому надається безоплатно земельна ділянка для ведення садівництва;

- сім’ям, члени яких загинули під час участі в АТО, надаються індивідуальні земельні ділянки для будівництва жилого будинку.

Читайте також: Про землю для рівненських учасників АТО - 4

Однак вищенаведені норми, це лише проект принципу виділення земельних ділянок, який потребує ще схвалення депутатами Рівненської міської ради. І на сьогодні є ще можливість внести пропозиції, щодо його покращення. Хтось скаже, що це все бюрократія. І буде по своєму правий, але там де немає чітких правил і прозорого контролю громади – саме там починаються зловживання і корупція. Наше завдання зробити так, щоб цього не сталось, а наші вояки отримали належну, обіцяну державою підтримку.

За чинним законодавством процедура надання ділянок поза межами населених пунктів відбувається набагато швидше, ніж в населених пунктах. В першому випадку розпорядником земель є Держземагентство, яке  надає ділянки під ведення садівництва або особистого селянського господарства без витрат часу на  розроблення детального плану території. Якщо ж земля знаходиться у комунальній власності, тобто у громади міста Рівного, то процес надання земельних ділянок значно подовжується не тільки на час виготовлення детального плану території, але і на термін проходження двох сесій.  Загалом для учасників АТО на Рівненщині передбачено понад півмільйона гектарів землі. Тому проектом рішення міської ради передбачено звернення від Рівненської міської ради до голови Рівненської обласної ради, голови Рівненської обласної державної адміністрації та начальника Головного управління Держземагентства у Рівненській області з проханням надати учасникам бойових дій (мешканцям міста Рівного) земельні ділянки для ведення садівництва з числа земель, що перебувають у спільній власності територіальної громади області або тих, що розташовані за межами населених пунктів.

Читайте також: Земля для учасників АТО: проект рішення

Найбільше рішень про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення  земельних ділянок за підсумками 2014 року було прийнято у  Львівській  (1419), Вінницькій (1062), Чернігівській (907), Київській (862), Волинській (835), Закарпатській (581), Житомирській (541) Миколаївській (508), Рівненській (386) областях.

P.S. Після початку роботи депутатської групи, до мене в офіс почали приходити солдати. Ні, вони не просять землю, не просять у чомусь посприяти. Вони приходять проконсультуватись з тих чи інших питань пов’язаних з моєю роботою. Питання зазвичай далеко виходять за рамки депутатських повноважень. Але зараз не про те. Цим молодим чоловікам у камуфляжах (язик не повертається назвати їх хлопцями, бо у них чоловічий погляд) потрібна наша підтримка, увага і повага. Бо поки ми працюємо тут, вони захищають наш спокій там. І наше завдання зробити для них все, що в наших силах. Так буде чесно і справедливо.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.