Репресували за батька

Восени 1939 року в Західну Україну прийшла радянська влада, яка відразу ж взялася за встановлення у цьому краї властивих їй порядків. Невід’ємною їх складовою була боротьба з так званими «ворогами народу» та «потенційно небезпечними елементами». При цьому під каральні операції потрапляли не лише безпосередні противники нового режиму, а й їхні родини. Початок німецько-радянської війни у червні 1941 року на деякий час перервав цей процес, але після відступу нацистів у 1944-му, радянська влада повернулася і продовжила незавершене.

Одним з невеликих епізодів цього грандіозного процесу "боротьби з неугодними" є доля трьох сестер із села Річиця Гощанського району Рівненської області: Онищук Євгенії, 1936 р.н., Гончарук Ганни, 1940 р.н., Коротюк Галини, 1943 р.н. А ось, власне, й розповідь їхньої історії з вуст Ганни та Євгенії.

«Наш батько Коротюк Федір Трихонович, 1909 року народження, був членом Української Повстанської Армії, обіймав посаду господарчого. Згодом його за це арештували та судили. Ми ж, а було нас четверо дітей в сім’ї – три доньки та син Василько,– лишилися на вихованні у мами. Маму звали Софія Наумівна, 1918 року народження. Разом з нами ще проживав дід – мамин батько.

На дворі стояв 1945 рік. Сінокіс. Матір з дідом поїхали по сіно. Ми повставали і перебували вдома. Пригадується, надворі було дуже гаряче. Приходять до нас якісь чоловіки та й питають де мама. Ми відповідаємо, що поїхали по сіно. Невідомі вийшли з хати та влаштували неподалік засідку. Як ми зрозуміли невдовзі, це були енкаведисти та «стрибки». І як тільки повернулися мама з дідом, їх оточили.

Нам сказали, що будуть нас вивозити. Це було покарання за те, що батько перебував у лавах УПА. Наша тітка (по батьку), яка проживала по сусідству, хотіла нам, малолітнім, допомогти врятуватися, - для цього вона сказала, що, начебто, ми є її дітьми та спробувала забрати нас до себе. Але охорона не дозволила зробити це. Натомість один зі «стрибків», котрий був із тутешніх, тихцем пропустив через кордон охорони нашого семирічного брата Василька, і той побіг в поле. Інший охоронець це побачив і вистрілив услід, але братові вдалося втекти.

Після цього, нас – маму та трьох малолітніх доньок, -  посадили на віз та в супроводі охорони з чотирьох вершників повезли до Рівного. Дідові нашому пощастило більше – його не забрали. Дорогою ми плакали, погано почувалися ще й через спеку. Один з охоронців до когось із нас гаркнув: «Ти! Бандерівка! Тобі треба кулю в лоб!»

У Рівному нас посадили в товарні вагони. Таких як ми, там було дуже багато: з Красносілля були люди, з Бугрина. Досі пригадується прізвище Плясецьких з Русивля. Везли довго. У вагонах безліч люду, неймовірна духота, дихати нічим. Іноді охорона відсуне засув, трохи відчинить двері, і тоді всі кидаються туди, щоб вдихнути свіжого повітря.  Один раз на день, під час зупинки потягу, випускали з вагону для справляння потреб. Усе це здійснювалося під пильним наглядом конвою. На одній зі станцій нас погнали в лазню – усіх в одне приміщення – без огляду на стать і вік.

І ось нарешті ми прибули на місце призначення. Це була Удмуртська АРСР, Якшур-Бодьїнський район, ділянка № 29. Нове місце нашого проживання було огороджене високим парканом, верхівка якого обладнана колючим дротом. Новоприбулих поселили сім’ями в бараках. Спали ми спочатку на підлозі, але після того, як декілька разів нас покусали щурі, мама стала вкладати нас на столі.

Харчування здійснювалося за талонами в залежності від чисельності сім’ї. У їдальні видавали пайок, але він був дуже невеликим. На щастя, у бараках були плити, на яких ми могли приготувати сяку-таку їжу.  Хтось дав мамі трохи картоплі, яку вона посадила, завдяки чому ми мали невеличкий врожай. Взимку було тяжче. Іноді мама з роботи потай приносила мерзлу картоплю, ми її підсмажували та їли. Двічі на рік дозволяли отримувати посилку з дому. То ж дід надсилав нам продукти. Ось так і харчувалися.

Мама постійно ходила на роботу, тяжко працювала. Деякий час працювала на лісоповалі, деякий час – у колгоспі.

Смерть стала буденним явищем. Люди вмирали часто.

Надивившись на смерть, голод та муки, мама вирішила тікати. Взяла нас і ми вирушили на залізничну станцію. Йшли з десяток кілометрів. Коли прийшли, то дізналися, що потяг у ті числа місяця не ходить. Необхідно було вирішувати, що ж робити далі. Тоді мама розшукала якихось людей, які дозволили нам пожити в них потрібний час. У них ми пробули до того дня, коли черговий потяг мав відправлятися звідти. Коли ми вийшли на станцію, то потрапили в руки охорони і нас затримали.Так ми знову стали бранцями.

Невдовзі сталося те, чого ми боялися найбільше – нас розлучили з мамою. Першою забрали Євгенію. Забираючи, охоронник схопив її за руку і тягнув за собою, а Євгенія вкусила його за палець. Ми всі голосили, кричали, але це не допомогло. І так нас поділили: Євгенія попала в дитячий будинок в Якшур-Бодью, а Ганна з Галиною – в селище Кізнер Удмуртської АРСР. Маму тимчасового утримували у в’язниці в Якшур-Бодьї.

Євгенія мала гарне волосся. І коли її привезли в дитбудинок, то постригли «під нуль», хоча вона благала не робити цього.

Але, як мовиться, світ не без добрих людей. У дитячому будинку, в якому утримували Євгенію, працювала молода вихователька Раїса Олександрівна. Вона дуже полюбила Євгенію, прихильно до неї ставилася. Іноді навіть водила дівчинку на побачення з мамою. Сталося так, що Раїса  попросила маму сказати адресу нашого рідного дому в Україні, і, мама, звісно, повідомила їй це. Таким чином, вихователька стала листуватися з нашим дідом, який проживав у Річиці. Результатом того листування стало те, що Раїса Олександрівна почала клопотати перед директором дитячого будинку, щоб Євгенію відпустили додому. І вона таки домоглася цього. Більше того, вихователька домоглася ще й того, щоб додому відпустили також Ганну та Галину, котрі перебували в іншому дитбудинку.

Тому дорогою з Як-Бодьї, Раїса Олександрівна разом з Євгенією заїхали в Кізнер, щоб забрати сестер дівчинки. Тут їм повідомили, що Ганну відпускають, а Галину – ні, адже, та дуже хвора і в дорозі може вмерти. Раїса Олександрівна ж наполягала, що доглядатиме її та будь-якою ціною довезе до рідної домівки. Зрештою, їй вдалося переконати в цьому керівництво закладу і Галинку теж відпустили. Дорогою вихователька дійсно піклувалася про неї. Таким чином, 1947 року ми повернулися додому.

До Раїси Олександрівни ми звикли як до рідної людини. Ми полюбили її за добре ставлення до нас, увагу, за її доброту. На той час вона, так би мовити, замінила нам маму, котра досі перебувала у засланні. Десь близько місяця вихователька проживала з нами у Річиці і ми настільки прив’язалися до неї, що не хотіли відпускати назад. Тому її від’їзд став для нас справжньою трагедію. Аби дещо послабити біль розлуки, вона відправилася в дорогу перед світанком, коли ми ще спали. Прокинулись, – а її вже нема. Біль, сльози.

А далі розпочалося «ходіння по муках». Ми змушені були переховуватися від переслідувань з боку органів МГБ, називалися вигаданими іменами тощо. Тим часом наша мама й надалі перебувала в ув’язненні, потім її перевели на спецпоселення. Згодом вона все таки повернулася додому, але побути тут довго не судилося, бо її знову затримали і вкотре відправили у заслання. І перш, ніж мама і тато остаточно повернулися до рідної домівки, минуло ще чимало років.

Сьогодні ми дуже раді з того, що дочекалися незалежної України. На жаль, наш батько до цього не дожив. Нині нас усіх реабілітували. Це також приємно, адже, підтверджує, що ми ніколи не були злочинцями і репресували нас несправедливо. Хоча втрачених років, звісно, шкода.

Дивлячись на сьогоднішню Україну, хочеться сказати, що хоч вона й здобула незалежність, але справжньої незалежності вона не має. Тому для досягнення цього треба ще багато працювати. Сподіваємося, наші діти з цим завданням впораються.»

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.