Зв’язкова "Калина": слідом за чоловіком в Українську Повстанську Армію

Свій шлях в Українській Повстанській Армії "Калина" розпочала у 1944 році. Його завершенням став серпень 1946-го, коли "Калину" арештували. За цей час вона пізнала чимало: загибель чоловіка, тяжкі будні підпільної боротьби, зраду.

Народилася майбутня повстанка Василина 28 серпня 1925 року в сім’ї Гната Івановича та Параскеви Михайлівни Качановських, які проживали у селі Корнин тогочасного Ровенського повіту Волинського воєводства.

Основним заняттям родини було сільське господарство, в якому працювала й Василина. Освіти дівчинка не мала, грамоті навчалася самотужки.

У 1941 році Василина Качановська переїхала на проживання в містечко Тучин, яке на той час вже входило до новоутвореного Тучинського району Рівненської області. Тут варто уточнити, що з приходом у 1939-му в Західну Україну  радянської влади, вона змінила територіально-адміністративний устрій земель, утворивши райони та області замість польських повітів і воєводств. У жовтні 1943-го Василина вийшла заміж за тутешнього хлопця Мельника Андрія Костянтиновича. Про останнього варто розповісти трохи детальніше.

Народився Мельник Андрій Костянтинович 1 липня 1923 року в м. Тучин. Як і більшість тогочасного населення, родина займалася сільським господарством. Після взяття шлюбу з Василиною, молоде подружжя проживало в Тучині на вулиці Микулинській.

У лютому 1944 року чоловіка Мельника А.К. через Тучинський районний військовий комісаріат мобілізували до лав Червоної армії. Але цю вимогу він не виконав, перейшовши, натомість, в УПА.

Подібні випадки ухиляння від мобілізації на той час були масовим явищем. За неповних два роки, що збігли з вересня 1939-го по червень 1941-го, тобто, за період, впродовж якого радянська влада впроваджувала на західноукраїнських землях свій лад, населення вдосталь пізнало "принад" радянського способу життя. Тому з приходом "других совєтів" у 1944 році, чинило їм шалений спротив, бойкотувало мобілізацію до лав Червоної армії. Зокрема, по Тучинському РВК зі 150 мобілізованих осіб з явкою на збірний пункт станом на 1 березня 1944 року, жоден не прибув й до 10 березня. Подібна ситуація склалася по Мізоцькому РВК, із якого не прибуло 400 осіб мобілізованих, по Степанському – 500, по Острожецькому – 400, по Клеванському – 400 тощо.

У лавах УПА чоловік отримав псевдо "Чорнобай". Ймовірно, перебував у сотні "Очмани". Після переходу в УПА він фактично опинився на нелегальному становищі в радянської влади, разом з іншими повстанцями переховувався в селах Гощанського і Тучинського районів. Приблизно в той же час, слідом за чоловіком, у зв’язок з УПА увійшла й Василина. Тут вона виконувала функції зв’язкової і розвідниці.

Певний час "упівці" перебували в с. Рясники, куди ходила й Василина, щоб відвідати свого чоловіка. Одночасно інформувала повстанців про події в Тучині, передавала розвідувальні дані. Сталося так, що за вказівкою місцевого керівництва УПА, всередині літа 1944-го Василина чотири дні перебувала в Рясниках на квартирі тутешнього мешканця, за професією ковбасника. Вечорами тут її відвідував чоловік.

Проживала ж Василина, фактично, в Тучині.

Приблизно на початку осені 1944 року Василина дізналася від жителів Тучина, що її чоловік Андрій Мельник загинув від рук оперативної групи МГБ. У майбутньому, на допиті, що відбудеться 10.10.1946, Василина скаже: "… Труп свого чоловіка я особисто не бачила, як не бачила і його самого з осені 1944 року."

Після смерті чоловіка Василина припинила регулярне відвідування групи, до якої він належав, і впродовж 1945-го – до літа 1946-го року тимчасово переривала зв'язок з УПА, займаючись одноосібним сільським господарством.

Протягом згаданого часу Василина не мала псевдо. Улітку 1946 року її домівку стала відвідувати група повстанців, і саме керівник цієї групи Мартинюк Федір Трохимович присвоїв Василині псевдо "Катя". Згодом його змінили на інше –"Калина".

Окрім участі у повстанському житті, "Калина" виховувала маленьку доньку Віру, в чому їй допомагала свекруха Текля, яка також мешкала в Тучині.

У липні 1946 року до Василини додому близько 2-ої години ночі прийшло троє озброєних повстанців. Під час візиту вони попросили "Калину" сходити на польське кладовище, що розташоване неподалік від вулиці Микулинської, і подивитися чи є там хто-небудь. Але наполягати на цьому не стали і Василина туди не ходила. Усього в хаті повстанці перебували хвилин 10-15, після чого пішли геть. Що послужило причиною такого дивного їхнього прохання не відомо, тому залишається лише здогадуватися.

Наступного місяця, 21-го числа, до "Калини" знову прийшли повстанці, цього разу в кількості шести осіб. Серед них знову був Федір Мартинюк. Василині поставили завдання роздобути бойові патрони, зброю, і, за можливості, шапку та кітель з орденами начальника РВ МВД. До виконання цього завдання Василина залучила свою подругу, якій цілковито довіряла, оскільки в минулому вона була санітаркою УПА. Подруга пообіцяла допомогти.

Але сталося не так, як гадалося.

23 серпня 1946 року о 22 год. 30 хв. оперуповноважений РВ МГБ та бійці Тучинського гарнізону військ МВД провели затримання Мельник Василини Гнатівни. Після короткого опитування її доставили в районний відділ МГБ, де провели обшук. У результаті в "Калини" виявили 7 патронів калібру 7,62 мм, що були загорнуті в газету та сховані під одягом біля грудей.

А вже 29 серпня того ж року Василину арештували. Під час арешту вилучили посвідку особи на ім’я арештованої, довідку сільської ради, видану на її ім’я, та квитанцію про здачу хлібопоставки в рахунок 1946 року. Опис майна під час арешту не проводили через відсутність особисто їй належного. Воно й не дивно, адже під час війни, в умовах зміни одного окупаційного режиму на інший, та ще й за такий нетривалий період спочатку подружнього життя, а згодом – вдовиного, нажити статків було неможливо. Хоча, як засвідчує довідка сільської ради, на той час Мельник Василина Гнатівна "землі посідає 1 га 27 сот."

Незадовго до свого арешту, а саме 18.08.1946, Василина здала 138 кг вівса в рахунок поставок 1946 року.

Постановою Тучинського РВ МГБ Василині Мельник обрали міру запобіжного заходу – утримання під вартою. Арештовану зарахували за слідчим відділом УМГБ по Рівненській області, у внутрішній в’язниці якого її й утримували. Розпочалося слідство.

Під час допитів Василина Мельник спочатку заперечувала свою тривалу співпрацю з УПА, і стверджувала, що зв’язку з УПА не мала. Мовляв, на контакт з повстанцями пішла лише у липні 1946 року, тобто незадовго до арешту. Але незабаром змушена була змінити свідчення і визнати кількарічну участь в діяльності УПА. Сталося це після того, як слідчий заявив Василині, що вона достатньо викрита показами свідків. Як з’ясувалося, цими свідками були люди, яким "Калина" раніше довіряла, але вони виявилися зрадниками. Середних була та подруга, яку Василина попрохала допомогти роздобути патрони. Після розмови з "Калиною" вона відправилася в районний відділ МГБ, де й розповіла про все. Її заява, а фактично, донесення, написана 22.08.1946, тобто за добу до затримання Василини Мельник.

На допиті зрадниця розповіла, що Василина Мельник була зв’язковою і розвідницею сотні "Очмани", а її чоловік часто приходив додому разом з іншими повстанцями. Про це, мовляв, вона знає зі слів самої ж Василини. А ще донощиця повідомила, що 20 серпня цього ж року, під час хрестин в одного з мешканців Тучина, у того на горищі переховувалися «упівці». На тих хрестинах була присутня й Василина.

У районному відділі МГБ вирішили не поспішати із затриманням "Калини" і  поставили зрадниці завдання ще поспілкуватися з нею, дізнавшись якомога більше про її діяльність. З цією метою донощиця поцікавилася у Василини яким чином можна познайомитися з учасниками УПА. "Калина" відповіла, що передусім хлопцям необхідно допомагати в постачанні зброї й патронів, і тоді через неї стане можливим познайомитися з повстанцями. Про усе це "подруга", звісно ж, повідомила органам МГБ.

Тим часом, ніби то виконуючи прохання Василини, зрадниця "роздобула" 7 патронів калібру 7,62 мм і віддала їй. А потім повідомила про це в МГБ, після чого Василину Мельник і затримали.

Під час слідства ще одна колишня учасниця УПА, яка раніше також виконувала функції зв’язкової, дала викривальні свідчення стосовно "Калини". Зокрема, вона зазначила, що у 1944-му, коли в с. Матіївка Тучинського району перебували загони УПА "Нечая", "Сови" й "Очмани", Василина ходила до них, виконуючи функції зв’язкової.

Крім того, внаслідок проведених дій органи МГБ встановили особу чоловіка з Рясників, в якого Василина колись проживала. Виявилося, що на час проведення слідства він уже змінив місце проживання і мешкав у Тучині. Його покази теж долучили до матеріалів розслідування.

Нарешті слідство у справі завершилося.

13 листопада 1946 року відбулося судове засідання. Рішенням Військового трибуналу військ МВД Рівненської області Мельник Василину Гнатівну було засуджено за зраду батьківщини (стаття 54-1"а" КК УРСР) на строк 10 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах, без конфіскації майна. Покарання відбувала у Красноярському краї. З місць позбавлення волі звільнена 19 лютого 1955 року. В ув’язненні провела близько 8-ми з половиною років.

Згідно з рішенням прокуратури Рівненської області від 28 вересня 1992 року на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", Мельник Василина Гнатівна реабілітована.

 

Використані джерела:

  1. УСБУ в Рівненській області, архів П-9872.
  2. ДАРО, фонд Р-740, опис № 4, справа № 666.
  3. ДАРО, фонд Р-740, опис № 4, справа № 115.
  4. Украинские националистические организации в годы Второй мировой войны. Документы: в 2 т. Т.2: 1944-45 / под ред. А.Н.Артизова. – М.: Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2012. – 1167 с.: ил.

 

Коментарі

Добра стаття! Маю до Вас одне невеличке прохання, пане Іване, як до колеги... Деталі - через e-mail (заходьте, бо не маю Вашої адреси).

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.