Шибениця для себе

Однією з особливостей становлення радянської системи на Рівненщині у 1944-1945 роках було привселюдне виконання вироків над учасниками ОУН та УПА. Шибениці, як метод залякування населення, з’явилися тогочас у багатьох районних центрах області та у самому Рівному. Не став винятком і Тучин – центр тодішнього району. Саме тут радянська влада влаштувала показову страту коменданта СБ ОУН Федора Осипчука на псевдо «Гомін».

Життєвий шлях Осипчука Федора Матвійовича розпочався у містечку Тучин, де він народився 9 лютого 1921 року. Дитячі роки хлопчика минали в умовах праці у господарстві власної родини. Грамоті Федір навчався у Тучинській школі, сім класів якої за керівника Тадеуша Гануса закінчив 16 червня 1935 року. Після смерті батька у 1939-му, Федір разом з мамою Матроною Іванівною й надалі працювали у власному господарстві.

Восени 1939 року внаслідок окупації Польщі, до складу якої входив і Тучин, та її поділу між Німеччиною й СРСР, на західноукраїнські землі прийшла радянська влада. У цей  час Федорові Осипчуку вдалося продовжити шкільну науку та закінчити у 1940-му році 8-й клас школи.

Що далі, то більше проявлялося істинне обличчя нової влади, яка придушувала все, що не вкладалося в рамки її переконань. Населення, котре очікувало на звільнення від польського режиму, тепер зазнавало знущань з боку радянської влади. Масові арешти та вислання людей стали звичним явищем.

З початком німецько-радянської війни 22 червня 1941 року влада вкотре змінилася – на зміну радянській прийшла німецька. Зважаючи на пережите за попередніх властей, серед частини населення усе таки існували певні сподівання на німців.

У липні 1942 року Федір Осипчук вступив на службу в поліцію, в якій прослужив до березня 1943-го. При цьому був рядовим поліцейським, на озброєнні мав гвинтівку. Основним завданням була охорона залізничної дороги.

15 листопада 1942 року Осипчук Ф.М. одружився на мешканці м. Тучин Анастасії Данилівні з роду Войтовичів.

Тим часом німецька влада, як і її попередники, демонструвала свою загарбницьку суть. Настрої населення знову мінялися. Усе ясніше воно усвідомлювало, що жоден окупант не принесе визволення для народу. За таких умов найпотужнішу силу, що стояла на чітких позиціях державної незалежності і послідовно боролася з усіма окупаційними режимами, становила ОУН, зокрема, її бандерівське крило – ОУН(б).

У структурі ОУН діяв спеціальний підрозділ (референтура) – Служба безпеки (СБ). Його головним завданням була розвідувальна і контррозвідувальна діяльність, захист визвольного руху від проникнення ворожої агентури. Крім того, СБ виконувала каральні функції. Для знешкодження інформаторів та ворожої агентури Служба безпеки ОУН використовувала слідчий апарат та розбудовану мережу власної агентури. 

У травні 1943 року Федір Осипчук отримав повістку від коменданта СБ Тучинського району Андрія Пашковця (псевдо «Коваль»), в якій той пропонував Федору прийти в умовлене місце. А вже при зустрічі, після нетривалої розмови, Федір погодився вступити в ОУН і вести боротьбу за створення самостійної Української держави. Крім того, «Коваль» присвоїв Федору псевдо «Гомін» і направив на службу в СБ, призначивши заступником районного коменданта. Районним же комендантом СБ на той час був призначений Радовенчик Валерій Лаврентійович (псевдо «Захар»). У листопаді 1943 року «Захара» перевели комендантом СБ в Олександрійський район, а на його місце призначили «Гомона», який віднині став комендантом СБ Тучинського району.

До грудня 1943 року референтура СБ в Тучинському районі була влаштована таким чином: районну комендатуру очолював районний комендант СБ, яким був «Захар», а його заступником – «Гомін». Одночасно в районі було організовано чотири підрайони, кожен з яких мав свою комендатуру СБ, очолювану підрайонними комендантами. Останні перебували в безпосередньому підпорядкуванні районного коменданта і виконували його вказівки. Фактично, уся районна СБ була відділом, який входив у штаб району.

Після реорганізації СБ, яка відбулася у грудні 1943-го, була утворена поліція, а СБ перетворена на ВОП (відділ особливого призначення). Усе це було сконцентровано в районі, підрайонні ж СБ ліквідовувалися. Тобто, в районі утворювався ВОП на чолі з районним комендантом, а також поліція на чолі з комендантом поліції. Робота в районі здійснювалася цими двома органами і між ними контактувалася. Внаслідок реорганізації СБ, районний комендант ВОП вийшов із районного підпорядкування і став підпорядковуватися безпосередньо надрайонному коменданту цієї структури.

Вищий структурний орган – надрайонний ВОП – очолював надрайонний комендант «Лихо», «Зенон», котрий здійснював керівництво усіма районами. Надрайонний комендант ВОП мав заступника «Терешко», коменданта розвідки «Нечипора» та двох секретарів – «Чорного» і дівчину, псевдо та прізвище якої невідомі. Одночасно «Чорний» був слідчим в надрайоні.

У той час, коли «Гомон» був комендантом СБ (ВОП) Тучинського району, розвідувальна робота в регіоні здійснювалася таким чином. При районній комендатурі діяла група розвідників на чолі з комендантом розвідки СБ (ВОП) на псевдо «Лис», котрий у кожному селі мав розвідників. Розвідувальну інформацію «Лис» повідомляв «Гомону», а той, у свою чергу, в надрайон – коменданту «Зенону». Крім того, «Лис» по своїй лінії доповідав ще й надрайонному коменданту розвідки СБ (ВОП).

Якщо повернутися до особистого життя Федора Осипчука, то у 1943 році дружина народила йому доньку, яку назвали Квітославою.

Після вигнання на початку 1944 року із Західної України німецько-нацистських загарбників, сюди повернулася радянська влада і продовжила перерваний у 1941 році процес радянізації краю.

Як свідчать підрахунки висланих, ув'язнених та вбитих у 1939-1941 рр. мешканців Західної України, радянська влада за цей період репресувала у 3-4 рази більше людей, ніж гітлерівці впродовж 1941-1944 рр. Причому, на території, удвічі меншій, ніж зона німецької окупації.

Навчене таким гірким досвідом, населення вже знало чого слід очікувати від «нової-старої» влади, а тому вдавалося до спротиву і непокори їй.

Доволі неоднозначно складалася ситуація із ставленням до радянського активу. Під час німецької окупації він, як і ОУН-УПА, був об’єктом переслідувань з боку нацистів, тому відвертої діяльності проти українського визвольного руху не провадив. Тому, відповідно, й оунівці його не зачіпали. Натомість, з приходом «других совєтів» ситуація змінилася. Тепер радянський актив ставав опорою комуністичного режиму, і, відповідно, становив небезпеку українським повстанцям. За таких умов сподіватися на лояльне ставлення з боку останніх доводилося не завжди...

14 лютого 1944 року у Тучині було вчинено напад на районний відділ НКГБ і НКВД. Про  цю подію нарком держбезпеки УРСР Савченко доповідав в НКГБ СРСР у своїй засекреченій записці по «ВЧ» від 27.02.1944. Зокрема, він  зазначав, що о 2 год. ночі група чисельністю близько 100 осіб здійснила напад на РВ НКГБ і НКВД з метою звільнення арештованих оунівців. Бій тривав 2,5 години. Внаслідок бою з боку тих, хто нападав, вбито і поранено близько 5 осіб. Трупи вбитих, а також поранених, нападники забрали з собою. З боку тих, на кого нападали, поранено двох осіб.

Цією операцією нападу на Тучинське РВ НКГБ і НКВД керував Осипчук Ф.М., який визнав це під час допиту 12 жовтня 1944 року. Він розповів дещо іншу версію того, як усе відбувалося.

Коли надрайонне керівництво дізналося про те, що арештовано низку оунівців, зокрема, районного коменданта ОУН на псевдо «Сич» і підрайонного коменданта «Гончара», то доручило «Гомону» здійснити напад на відділи НКГБ і НКВД, ліквідувати їхніх працівників та звільнити арештованих.

Для спільних дій із надрайону прибув працівник СБ «Чорнобай», котрий мав з собою групу чисельністю 27 осіб. Озброєні були двома кулеметами, п’ятьма автоматами, решта бійців мали гвинтівки. Спочатку група зібралася в селі Сінне і з настанням темряви вирушила в Тучин. Близько 24 год. оунівці відкрили вогонь по відділах НКГБ і НКВД, але у відповідь отримали кулеметно-рушничний вогонь. Остерігаючись оточення, вони змушені були відступити, адже, на той час у Тучині перебували війська НКВД, котрі могли надати військову допомогу працівникам НКГБ і НКВД. Звільнити арештованих не вдалося. Внаслідок бою один працівник СБ ОУН був вбитий і один поранений.

Тим часом на територіях, з яких відбулося вигнання німецько-нацистських загарбників, радянська влада проводила мобілізацію населення до лав Червоної армії. При цьому значного поширення набуло явище ухилення мобілізованих від явки на збірні пункти. Зокрема, 9 березня 1944 року Гощанський районний комісаріат за нарядом Рівненського обласного комісаріату повинен був представити в м. Рівне 800 осіб, а фактично представив лише 290, решта 510 не прибули на збірний пункт. Щодо Тучинського районного військового комісаріату, то тут зі 150 мобілізованих з явкою на 01.03.1944, жоден не з’явився й до 10 березня.

Призову до лав Червоної армії підлягав й Осипчук Ф.М., але він також не пішов на збірний пункт.

На посаді коменданта СБ (ВОП) Тучинського району «Гомін» перебував до березня 1944 року, опісля його перевели рядовим цієї ж служби, а в травні взагалі звільнили від служби в СБ (ВОП). Причиною цього стало захворювання на туберкульоз. Віднині Федір перебував удома.

Саме вдома 23 липня 1944 року «Гомона» й арештували. Зброї при собі не мав.

Під вартою Осипчук Ф.М. перебував у в’язниці № 1 м. Рівного, де й проводилися допити.

Кримінальна справа містить опис зовнішності Федора Осипчука: середнього зросту, біляве волосся, голубі очі, дугоподібні брови.

Попереднє розслідування у справі завершилося 21.12.1944. Обвинувальний вирок для подальшого розгляду був направлений помічнику військового прокурора Львівського військового округу (ЛьВО).

Слід зазначити, що станом на 01 листопада 1944 року у в’язницях Рівненської області утримувалося 475 учасників ОУН і УПА, засуджених військовим трибуналом до розстрілу. Справи щодо цих осіб перебували на розгляді у вищих судових органах. На затвердження вироку, особи, засуджені до вищої міри покарання, чекали по кілька місяців. Військовий трибунал військ НКВД був неспроможний швидко розглянути наявні справи через перевантаження (на 1 листопада мав у провадженні понад 500 справ).

З метою прискорення розгляду справ осіб, які належали до націоналістичного підпілля, в Західну Україну були відряджені дві виїзні сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР.

22 грудня 1944 року Військова прокуратура Львівського військового округу засекреченим письмовим повідомленням передала кримінальну справу щодо обвинувачення Осипчука Ф.М. для розгляду по суті виїзною сесією Військової колегії Верховного Суду СРСР. Невідкладно, того ж дня, відбулося й судове засідання. Коменданта Служби Безпеки ОУН Тучинського району Осипчука Федора Матвійовича визнали винним у зраді батьківщині (ст. 54-1а КК УРСР) та в організаційній діяльності, спрямованій на підготування або вчинення контрреволюційних злочинів (ст. 54-11 КК УРСР). Вирок – піддати смертній карі через повішення, майно конфіскувати.

Перéбіг страти значною мірою вдалося відтворити завдяки свідченням людей, котрі пережили події того часу.

Для зведення шибениці у центрі Тучина залучили арештантів, серед яких був і Федір Осипчук. У вівторок, 26 грудня 1944 року, на цьому місці зібрався люд: хтось прийшов за вказівкою органів радянської влади, хтось – з власної волі. Із місцевої школи привели учнів. Незабаром доставили коменданта СБ ОУН Тучинського району Осипчука Федора Матвійовича на псевдо «Гомін». Автомобілем під’їхали під шибеницю, поставили «Гомона» на авто, накинули петлю на шию. Він вигукнув: «Прощай, жінко і дитино! Слава Україні!». Хоча, останнє слово цієї фрази вимовити повністю не встиг. Кат зреагував миттєво, здогадавшись, що саме хоче вигукнути «Гомін», і з розмаху вдарив його в обличчя. З носа побігла кров, а слово «Україні» вийшло недомовленим. Автомобіль від'їхав і тіло загойдалося на мотузці. Три дні воно так висіло на власноруч спорудженій шибениці, аж борода виросла. Адже, у мертвих певний час росте волосся та нігті. А на обличчі замерзла цівка крові.

Принагідно слід зазначити, що ця ж виїзна сесія Військової колегії Верховного Суду СРСР на засіданні, що відбудеться за декілька днів, а саме 31 грудня 1944 року, винесе смертний вирок ще одному уродженцю Тучина курінному УПА Трохимчуку Степану Климентійовичу (псевдо «Недоля», «Кирея»). Його разом з іншими сімома особами повісять 4 січня 1945 року у м. Рівне на площі, яка нині має назву Театральна.

Доволі драматично склалася подальша доля родини Федора Осипчука. Його дружина Анастасія була змушена переховуватися від органів радянської влади. Для того, аби не привертати увагу, вона навіть повернулася до свого дівочого прізвища Войтович. Маленьку доньку Квітославу доглядали її бабуся та тітка. Згодом Анастасія вдруге вийшла заміж і новостворена сім’я переїхала на проживання у с. Шкарів Гощанського району. Чоловік удочерив маленьку Квітославу, зареєструвавши її як рідну дитину. При цьому дав їй не лише власне прізвище, а й нове ім’я – Мирослава.

За освітою вітчим був учителем, закінчив Дерманську семінарію. Його родину «совєти» вивезли в Сибір. Як розповіла Мирослава, вітчим дуже добре ставився до неї, ніколи не ображав. А ще в пам'яті закарбувалося, як він навчав дівчинку казати людям, що є для неї рідним батьком.

Про історію свого справжнього походження і роки життя під другим іменем донька Федора Осипчука змогла вільно розказати лише в незалежній Україні.

 

Використані джерела:

  1. УСБУ в Рівненській області, справа № 2143.
  2. ДАРО, фонд Р-740, опис № 4, справа № 114.
  3. Реабілітовані історією: У двадцяти семи томах. Рівненська область. – Книга перша. – Рівне: ВАТ «Рівненська друкарня», 2006. – 578 ст.
  4. Політичний терор і тероризм в Україні. XIX-XX ст. Історичні нариси / Д.В. Архієрейський, О.Г. Бажан, Т.В, Бикова та ін. Відповід. ред. В.А. Смолій. – К.: Наук. Думка, 2002. – 952 с.
  5. Украинские националистические организации в годы Второй мировой войны. Документы: в 2 т. Т.2: 1944-45 / под ред. А.Н.Артизова. – М.: Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2012. – 1167 с.: ил.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.