Ще раз про земельні ділянки для учасників АТО

У всьому має бути якась міра. І навіть в тих сферах, де давалось би правил не існує, має бути межа, за яку не варто переступати. Так пишу, тому що у Рівному схоже почали «гратись» на темі війни і емоціях рідних і близьких тих,  хто захищає нас на сході і навіть з почуттями самих бійців. Можливо це мені здається, але щось підказує, що саме так і є.

Мова йде про виділення земельних ділянок учасникам бойових дій в зоні АТО  та родинам загиблих українських вояків. І це не просто пропаганда, а рішення Рівненської міської ради на виконання Закону України.

До речі,  кілька слів про Закон, на який зазвичай посилаються, коли мова заходить про виділення землі учасникам бойових дій у зоні АТО. Згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлена пільга учасникам бойових дій (воїнам другої світової війни, афганцям, учасникам АТО, інвалідам війни та іншим):  «першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і  городництва».  Але Закон не визначає,  коли наступить ця черга, якою по величині повинна бути  земельна ділянка,  яка категорія учасників бойових дій отримує ділянки першими серед першочергових.  Стаття ж 118 Земельного кодексу України визначає порядок надання земельних ділянок будь-якій особі, але  не конкретно учаснику АТО.

Щоб позбутись маніпуляцій і непорозумінь депутатами Рівненської міської ради було вирішено підготувати Порядок розподілу земельних ділянок для будівництва жилих будинків для учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО. Це зроблено для того, щоб кожний учасник АТО – мешканець міста, 100%-во отримав земельну ділянку під будівництво житлового будинку.

Коли мене призначили головою депутатської комісії по розробленню положення про виділення землі, я відразу зазначила, що робота комісії буде відкритою. А всі рішення будуть опубліковані. Тому на всіх засіданнях депутатської комісії завжди були присутні журналісти рівненських ЗМІ. А до роботи самої комісії залучені ВСІ бажаючі прийняти участь з боку родин вояків, самих військових і членів громадських та волонтерських організацій. Окрім того комісія на 45% складалась із самих учасників АТО та членів їх сімей.  За участю членів комісії дана інформація висвітлювалась і на телеканалі Рівне 1,  і в газеті «7днів».  Всі протоколи засідань і Проект Порядку розподілу були опубліковані  і містяться  сьогодні у відкритому доступі в моїх блогах на сайті «ВСЕ» та «4 влада» . Зрештою це дало свій  результат і депутатська комісія випрацювала документ, який відповідає інтересам родин рівненських вояків та інтересам громади міста.

Однак попри відкритість процесу все ж на адресу міської влади та депутатів лунають звинувачення у нечесності і непрозорості виділення землі. Як людина слова, яка не звикла до порожніх слів говоритиму мовою цифр, фактів та прикладів. А ще буду порівнювати ситуацію у Рівному з ситуацією в інших областях України. Перш за все – сусідніх областях Західної України.

Отож. Всього на даний час в Україні отримано учасниками АТО 856 земельних ділянок для будівництва житлових будинків. Якщо ж розглянути загальну кількість виділеної землі по Україні, то вона розподіляється наступним чином: за межами населених пунктів під садівництво - 55% і під особисте селянське господарство (ОСГ)  - 30%.  А в населених пунктах під житлове будівництво –  всього 15%.  Як бачимо, більшість ділянок виділені поза межами населених пунктів.

Перш за все це пов’язано з браком землі у містах і селищах та простішою процедурою виділення землі поза межами населених пунктів. Так,  за чинним законодавством поза межами населених пунктів розпорядником земель є Держземагентство. Воно надає ділянки під ведення садівництва або особистого селянського господарства без витрат часу на  розроблення детального плану території. Якщо ж земля знаходиться у громади міста чи села, то процес надання земельних ділянок значно подовжується не тільки на час виготовлення детального плану території, але і на термін проходження двох сесій місцевої ради.

Тепер розглянемо ситуацію у Рівному. У нашому місті для учасників бойових дій під будівництво житлових будинків розроблено детальний план території масиву в районі вул. Костромської (на 764 ділянки).   На 9-10 липня та 24 липня призначено розподіл цих  ділянок серед учасників АТО шляхом відкритого жеребкування. Воно буде проводитись у присутності депутатів Рівненської міськради, учасників бойових дій або їх довірених осіб, та представників засобів масової інформації.  (Зазначимо, що сім’ям, члени яких загинули під час участі в АТО, надаються індивідуальні земельні ділянки для будівництва жилих будинків в інших районах міста в розмірі до 10 соток та з ініціативи міського голови Рівного пропонується отримати  квартири за рахунок коштів міського бюджету).

Порівняємо ситуацію у Рівному з ситуацією в сусідніх областях.  Так у місті Рівне у липні учасникам АТО буде розподілено 764 земельні ділянки під будівництво житла.  А на всю Львівську область під житло сьогодні надано всього 108 ділянок, а в самому Львову – жодної. І це при тому, що площа Львова в три рази більша площі Рівне. В Ужгороді і Ужгородському районі намітили надати під будівництво житла всього 92 ділянки. У всій Тернопільській області прийняли тільки 78 рішень про надання дозволу на розроблення документації,  а в Хмельницьку депутати вирішують як виділити землю 70 учасникам АТО.

Лунають закиди й щодо величини земельних ділянок. Щоб розібратись у цій справі давайте порахуємо. Згідно статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара (12 соток);

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара (10 соток);

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара (1 сотка).

В зв’язку з тим, що в місті с/г землі не надаються, то мешканці можуть отримати ділянки під житло, під садівництво і під гараж.  Тобто кожен мешканець Рівного має право на отримання землі площею в 0,23 га .  Виходить що для мешканців міста потрібно було б зарезервувати  0,23 га ×250000 = 57500 га = 575 кв. км.   Але от халепа:  площа міста Рівне складає всього 63 кв. км., тобто в 10 раз менше.  Значить, щоб кожен мешканець скористався своїм правом, треба було б  збільшити площу міста Рівне  в 10 разів.

Підійдемо до цього питання з іншого боку.

Як ми вже наголошували, площа міста Рівне становить 63 кв. км.  Найбільшу частину площі займають  дороги, землі під багатоповерховими житловими будинками і їх прибудинкові території. А ще школи, лікарні, дитячі садки, аптеки, фабрики, заводи, підприємства, магазини, ринки, річка, озеро, парки, сквери, стадіони  і т.д. і т.п. Відповідно, під індивідуальну забудову залишається  20% - 40% території. Простіше кажучи максимум  25 кв. км. Розділимо площу на кількість мешканців і отримаємо мізерний результат:  приблизно у 100 кв. км. (сотка) на кожного рівнянина.

Ви самі можете перевірити розрахунки, оскільки дані Публічної кадастрової карти  є у вільному доступі аж до розмежування на конкретні ділянки з їх кадастровими номерами, цільовим призначенням, типом власності і площею. Ви самі можете переконатись, що,  наприклад,  поля за Льонокомбінатом, чи за вулицею Макарова, чи за Новим двором, не є землями  Рівного, а належать території  Рівненського  або Здолбунівського  районів. Більше того, вони давно розпайовані між селянами і мають конкретних власників.

І ще один момент. На жаль війна ще не скінчилась і до війська йдуть нові й нові мобілізовані. Якщо вже сьогодні тим,  хто вже має статус учасників АТО  і візьме участь в жеребкуванні,  ми надамо 10 соток, то тим, хто прийде з війни пізніше,  може вже просто нічого не залишитись. Хіба це справедливо?

І ще. Діпромісто спочатку розробило проект з площами ділянок в  6 соток і отримали  на виході всього 600 ділянок. А в м.Рівне вже на сьогодні в реєстрі 1000 заяв від учасників АТО. Саме тому цей проект перероблювали, щоб збільшити кількість ділянок. Остаточний результат:  764 ділянки з середньою площею 5,5 соток.   З них 53%  земельних ділянок мають площу від 5,0 до 5,5 соток,  26% - від 5,6 до 7,9 соток, 20% - від 4,7 до 4,9 соток.

Але навіть такої кількості ділянок (764) навряд чи вистачить. І не відомо скільки буде продовжуватись війна… Відповідно, треба розробляти проект детального планування території нового масиву в Тинне. Це ще один шмат роботи, який потребує часу та грошей. Потрібно провести конкурс на обрання проектанта, розробити проект,  прокласти інженерні мережі до границь нового  масиву, винайти на все це гроші. А на сьогодні ще й відкрите питання:  вийняти з бюджету 8-10 мільйонів гривень на прокладання інженерних мереж до вже розробленого масиву в районі вулиці Костромської.

Щоб вирішити проблему, міський голова за рішенням міської ради звернувся до голови Рівненської обласної ради, голови Рівненської обласної державної адміністрації та начальника Головного управління Держземагентства у Рівненській області з проханням надати учасникам бойових дій (мешканцям міста Рівного) земельні ділянки для ведення садівництва з числа земель Рівненського району, що розташовані за межами населених пунктів.

Сподіваємось керівництво області з розумінням поставиться до прохання Рівненської міської ради. Але найбільше сподіваємось,  що війна скоро закінчиться. І справа тут навіть не в міській землі, а в здоров’ї та житті рівнян, які зі зброєю захищають наше спокійне і мирне життя.

Нехай їх береже Бог!   Нехай повертаються вони живими і здоровими.

Людмила Туровська, депутат Рівненської міської ради

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.