«Вас тоді можуть убити, коли мене самого вб’ють…»

Під час Другої світової війни Федір Коротюк переховував єврейську сім’ю, врятувавши її таким чином від знищення.

Доля самого ж Коротюка Федора Трихоновича, 1909 року народження, мешканця с. Річиця колишнього Тучинського (нині – Гощанського) району Рівненської області, склалася непросто.

У липні 1941 року, вже під час німецької окупації району, у Річиці відбувся схід села, на якому обирали представників місцевої влади. Коротюка ж на ньому призначили комендантом поліції. «Але мушу вам сказати, що Коротюк Федір не з власної волі став працювати комендантом, а його змусили» –  засвідчить 22 вересня 1944 року Злотник Рухля Ривовна з Тучина.

Зважаючи на обставини, в яких опинився Коротюк Ф.Т., він намагався діяти так, щоб в руки німцям нікого не здавати. Тому, коли у серпні 1941-го поліція затримала у Річиці трьох радянських військовополонених, які втекли із табору полонених, то Федір їх не арештував, а влаштував у господарства тутешніх мешканців, де вони отримали можливість жити й працювати. Так вони проживали у Річиці близько року, а згодом один з них, на ім’я Іван, перейшов у лісництво в Олександрійський район, другий – Михайло – приєднався до лав Української Повстанської Армії, а третій – Іван Мєшков (родом зі Смоленської області Росії), був відправлений до Німеччини.

Комендантом поліції Коротюк прослужив до вересня 1941 року, тобто неповних два місяці. Опісля його зняли з посади і він повернувся до сільськогосподарської праці вдома.

«Я нікого не зрадив німецькій владі, хто був налаштований проти німецької влади, у нашому селі нікого не арештовували і не вбивали» – заявить Федір у майбутньому, 16.08.1944.

Домашнє життя тривало до червня 1943-го, коли Федір за пропозицією Шукалюка Трохима Наумовича (псевдо «Сич», «Маленький») долучився до лав ОУН. Тут Коротюк отримав псевдо «Комар» і став виконувати функції зв’язкового с. Річиця. Часто доставляв пошту Іванові Філіповичу в  Антонівку. А вже через місяць Федора призначили начальником відділу зв’язку ОУН с. Річиця. Настанови щодо виконання цієї роботи він отримав безпосередньо від шефа районного зв’язку на псевдо «Яструб», якому віднині став підпорядковуватися.

У підпорядкуванні «Комара» також перебували зв’язкові, чисельністю 6 осіб: Сістук Петро Тимофійович, Саливонюк Микита, Саливонюк Петро Михайлович, Катеринчик Павло Леонтійович, Катеринчик Іван Пилипович, Михальчук Дмитро Якубович. Хлопці доставляли кореспонденцію в населені пункти, що входили до зони їхнього обслуговування: Антонівку, Котів, Пустомити та інші. А звідти забирали зворотну пошту.

Наприкінці літа того ж року Федір залишив займану посаду, а вже через місяць зайнявся випіканням хліба для УПА, зокрема, для сотні «Лева». Поставки борошна для цих потреб забезпечував господарчий ОУН-УПА Сістук Яків Іванович (псевдо «Борода»). Коротюк випікав хліб як у себе вдома так і роздавав борошно мешканцям Річиці для виконання тієї ж роботи.

Та у листопаді 1943-го стався нещасний випадок, – працюючи на круподерці, Федір зламав руку. Після цього він полишить випікання хліба для УПА, але й надалі залишатиметься в лавах ОУН.

На початку 1944-го в Західну Україну повернулася радянська влада і маховик репресій запустився з новою силою. Неблагонадійними вважали всіх, хто проживав під німецькою окупацією, не кажучи вже про того, хто проявив хоча б найменшу лояльність до німців. І це при тому, що у розпалюванні Другої світової війни радянська влада була винна не меншою мірою, ніж нацисти.

27 липня 1944 року старший оперуповноважений Тучинського районного відділу НКГБ лейтенант Голізин вперше допитав Федора Коротюка, як затриманого. А 16 серпня його арештували та провели обшук, під час якого нічого не виявили. Як міру запобіжного заходу обрали утримання Коротюка під вартою і зачислили за Тучинським РВ НКГБ. Через шість днів (22.08.1944) кримінальну справу передали у провадження УНКГБ Рівненської області.

Під час слідства слідчі намагалися довести причетність Коротюка до переслідувань радянських громадян, але з’ясували протилежне – у роки німецької окупації Федір врятував від знищення єврейську сім’ю. Цю інформацію повідомить згадувана вище Злотник Рухля Ривовна, 1907 року народження, за національністю єврейка, уродженка і мешканка Тучина, яку 22.09.1944 допитуватиме як свідка слідчий УНКГБ Рівненської області. Вона, зокрема, розповість, що приблизно із 1942 року Коротюк врятував від вбивства всю її сім’ю, яку переховував у себе вдома «у своєму погребі у хліві під гноєм». І коли вона сказала Федору, що їх все рівно, мабуть, вб’ють, то він відповів: «Вас тоді можуть убити, коли мене самого вб’ють, ті, хто по вас прийде». Таким чином, родина Злотників чисельністю 3 особи переховувалися у Федора близько півтора року, до моменту вигнання німців із району.

Крім того, коли слідчий Тучинського РВ НКГБ допитував як свідка Михальчука Петра Титовича, котрий у 1941 році працював старостою с. Річиця, то запитав його чи Коротюк Ф.Т. брав участь у знищенні єврейського населення або радянських громадян. І отримав від Михальчука відповідь: «Про участь Коротюка Ф.Т. у знищенні єврейського населення або радянських громадян я не знаю нічого.»

15 листопада  1944 року Військовий трибунал Українського танкового військового табору засудив Федора Коротюка на строк 10 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах з поразкою в правах на 5 років. Покарання відбував у Комі АРСР,  а потім на спецпоселенні, з якого звільнений 1960 року.

Федір Коротюк праворуч, високого зросту (світлина 60-х років ХХ ст.)

Але покаранням Коротюка Ф.Т. радянська влада не обмежилася, а репресувала ще й його родину. Зокрема, 27 липня 1945 року із Річиці в адміністративному порядку виселили та призначили на спецпоселення в Удмуртську АРСР Федорову дружину Коротюк Софію Наумівну та трьох їхніх малолітніх доньок – Євгенію, Ганну й Галину. Крім того, уповноважений Тучинського РВ НКВД Нежинський та представник радянської влади Вінічук конфіскували майно родини: будинок, хлів, корову, теля, коня, вівцю, порося та 2 підводи сіна.

26 листопада 1946 року Софія Коротюк з місця спецпоселення втекла, але на станції Чур Казанської залізниці її затримали і повернули назад. Усіх її доньок передали до дитячого будинку, але 1947 року на прохання матері їх все таки відправили до рідного діда (батька Софії), який мешкав у Річиці, і більше на спецпоселення не забирали.

У січні 1948 року Софія Коротюк вдруге втекла з місця спецпоселення й повернулася додому. Але 05.07.1948 її арештували і 22.09.1948 Особливою нарадою засудили до 3-х років ув’язнення. 11.01.1951 вона була звільнена з ув’язнення і повернута до місця спецпоселення, а 24.01.1960 нарешті остаточно звільнена й зі спецпоселення.

Згідно із нормами Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» від 17.04.1991 Коротюк Софія Наумівна та доньки Євгенія, Ганна й Галина – реабілітовані. Натомість відповідно їхній чоловік і батько Федір Коротюк визнаний таким, що не підлягає реабілітації. Мовляв, зрадив батьківщину, тобто Радянський Союз. Схоже, що у Коротюка та в тих, хто у квітні 1991 року ухвалював цей закон про реабілітацію, батьківщина, все таки різна. Якщо у першого це Україна, то у других, напевне, СРСР. Тому й норми реабілітації розробили відповідні, – такі, що передбачають оцінювання вчинків репресованих осіб з позицій вірності СРСР.

Але, 21 травня 2015 року набрав чинності Закон України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», згідно з яким учасники ОУН та УПА визнаються борцями за незалежність України. Зважаючи на це, влада нашої держави мала би зробити наступний логічний крок – повернутися до процесу реабілітації й реабілітувати осіб, яким раніше відмовили в цьому на підставі радянського ідеологічного спадку.

 

P.S.   Десь у 80-х роках минулого століття в Річицю надійшла посилка. Її надіслали євреї як подяку тим, хто врятував їх від смерті під час Другої світової війни. Загалом у Річиці декілька родин переховували євреїв. Серед них й родина Коротюків.

Про цю подію розповіла Гончарук Ганна Федорівна, 1940 року народження, донька Федора й Софії.

 

Використані джерела:

  1. УСБУ в Рівненській області, справа 11368.
  2. Архівна довідка, видана ВРСДЗ УМВС України в Рівненській області від 17.04.2015 № 1/1986.
  3. О. Денищук: Книга Пам’яті і Слави Волині. Том 4. Рівненська область. Гощанський район; Рівне, «ППДМ», 2002- 464 с.

Коментарі

Дуже грунтовне дослідження...

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.