Засуджений за листи

- Кого ви вважаєте «червоним окупантом»?

- Під словами «червоний окупант» я мав на увазі в цілому всю радянську владу з її партійними та радянськими організаціями.

На запитання, які 17 грудня 1948 року ставив співробітник слідчого відділу УМГБ Рівненської області старший лейтенант Кортунов, відповідав Джум Дмитро Захарович, 1925 року народження. Останнього звинувачували в антирадянській агітації, яку органи безпеки виявили у текстах його листів, надісланих засудженим учасникам українського національно-визвольного руху. Зокрема, постанова про висунення обвинувачення за статтею 54-10 ч. I КК УРСР містила таке формулювання:

«Джум Д.З. викривається в тому, що у 1947 році на адресу засуджених колишніх учасників діючої банди «ОУН» писав антирадянські націоналістичні листи, в яких висловлював співчуття на адресу засуджених і загнаних в Сибір, котрі ніби то хотіли правду і свободу своїм браттям-українцям.

Крім того, повідомляв останніх, хто вбитий з учасників діючої банди «ОУН» і хто арештований, а на їхнє місце стають інші учасники «ОУН».

Світлина із архівно-кримінальної справи

Арештували Дмитра Джума 04 грудня 1948 року. Під час обшуку вдома, в містечку Тучин тодішнього Тучинського району Рівненської області, вилучили 12 листів на його ім’я, а також журнали «Золотий колос» за 1938 рік та німецький календар 1942 року виходу. А щоб арештований не зміг переховуватися від слідства й суду, вирішили утримувати його під вартою.

Того ж дня, під час допиту в Тучинському РВ МГБ, помічник оперуповноваженого молодший лейтенант Лупандін запитав:

- Де ви зберігали вилучені у вас вдома журнали «Золотий колос» і німецький календар та хто їх читав?

- Зазначені журнали … зберігалися на шафі, ці журнали читали всі члени моєї сім’ї, в тому числі й я, – відповів Джум.

Подальші допити відбувалися вже у Рівному. Тут, а саме, у внутрішній в’язниці УМГБ Рівненської області, перебував під вартою Дмитро Джум. Тепер – у статусі обвинуваченого.

Як з’ясувалося, листи антирадянського змісту Джум писав у 1947 році своєму двоюрідному братові Німкович Саві Архиповичу, 1927 р.н., та односельчанам Осипчуку Івану Матвійовичу, 1925 р.н., і Багінській Катерині Петрівні, 1925 р.н. Усі троє були засуджені радянською владою та відбували покарання в різних місцях СРСР. Листи ж були доставлені із таборів утримання зазначених осіб до Тучинського РВ МГБ і долучені до слідчої справи як речовий доказ, а їхню достовірність підтверджував відповідний акт експертизи.

- У листі Осипчуку І.М. і Багінській К.П. я писав співчуття про те, що їх засудили і насильно вивезли в далекий непривітний Сибір. Водночас я повідомляв, хто вбитий із учасників діючої банди ОУН і хто засуджений органами радянської влади, стосовно яких також висловлював співчуття. Крім того, в листі Осипчуку І.М. я також писав, що багато й тепер учасників діючої банди ОУН, котрі борються з ворогом. Під словом «ворогом» мав на увазі радянську владу, – зафіксовано в протоколі допиту від 11.12.1948. Допит цей тривав 4 години – з 20:00 до 24:00.

- …я йому (Осипчуку І.М.) писав, що колишніх учасників ОУН Німковича Зіновія, Величка Василя, Німковича Івана у нерівному бою вбили солдати Червоної Армії, стосовно яких також висловлював у листі співчуття, повідомляючи, що на їхнє місце стають інші учасники ОУН, - зафіксовано в протоколі допиту від 13.12.1948.

Наступний допит розпочався о першій годині ночі й завершися о п’ятій ранку 17 грудня 1948 року. Ось його уривки.

- Розкажіть, що ви мали на увазі під правдою і свободою, написаною в листі 17 серпня 1947 року..? – запитав співробітник слідчого відділу УМГБ Рівненської області старший лейтенант Кортунов.

- …я дійсно писав про правду і свободу всім своїм браттям, але під цими словами я мав на увазі правду і свободу для учасників антирадянської організації українських націоналістів, але не для радянських людей.

- …Осипчук Івану Матвійовичу ви писали, що про тебе не забудуть ті люди, для котрих є дорогою справа, за яку ти і багато інших страждають десь у Приморському краї. А кого ви тут маєте на увазі?

- …тут я йому також нагадував про учасників діючої банди антирадянської організації українських націоналістів.

- А чому ви писали, що Багінська Катерина страждає і засуджена за правду?

- …тут я також писав про правду, якої прагнуть учасники антирадянської організації українських націоналістів.

- Кого ви вважаєте «червоним окупантом»?

- Під словами «червоний окупант» я мав на увазі в цілому всю радянську владу з її партійними та радянськими організаціями.

Схоже, що методи ведення слідства неабияк вплинули на поведінку Дмитра Джума. Адже, висловлювань про правду і свободу для українського народу в його відповідях не зафіксовано, натомість усе звужено до рамок уявлень, які ніби то мала ОУН. Крім того, при згадуванні Організації Українських націоналістів, всюди як її означення зустрічається поняття «банда». Навряд чи Джум Д.З. вживав би цю характеристику щодо ОУН.

Цього ж дня (17.12.1948) слідство у справі було завершене, а наступного – затверджено обвинувальний висновок. Він містив клопотання про застосування до Джума Д.З. міри покарання 10 років виправно-трудових таборів без конфіскації майна через відсутність такого в обвинуваченого.

Зважаючи на те, що листи, які надсилав Д. Джум, були здобуті оперативним шляхом, а використання їх у суді як речовий доказ, виглядало недоцільним, то слідчу справу направили на розгляд Особливої Наради при МГБ СРСР. Відповідний висновок затвердив заступник Міністра Держбезпеки УРСР генерал-майор Єсипенко.

Слухання справи відбулося 19 лютого 1949 року. Особлива Нарада при МГБ СРСР постановила заключити Джума Дмитра Захаровича за виготовлення і розповсюдження листів антирадянського змісту у виправно-трудовий табір терміном на п’ять років.

Таким чином, увесь слідчий процес стосовно звинувачення Джума Д.З. зайняв усього два тижні. Натомість проміжок часу від завершення слідства до винесення постанови про міру покарання становитиме значно більше – два місяці.

Висновком прокуратури Рівненської області, затвердженим 16.11.1989, Джум Дмитро Захарович, 1925 р.н., реабілітований.

 

Використані джерела:

  1. ДАРО, фонд № Р-2771, опис № 2, справа № 976.

  2. О. Денищук: Книга Пам’яті і Слави Волині. Том 4. Рівненська область. Гощанський район; Рівне, «ППДМ», 2002- 464 с.

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.