Неповнолітньому «Білому» розстріл замінили на каторгу

25 червня 1944 року під час прочісування с. Чудниця війська НКВД затримали 16-річного Колядюка Віктора Леонтійовича та доставили його в Гощанський районний відділ НКВД. Потім були арешт, слідство, суд і вирок – розстріл.

Який же злочин вчинив Колядюк, що отримав найвищу міру покарання?

Виявляється, Військовий Трибунал військ НКВД Рівненської області визнав його винним у "зраді батьківщини". Про те, які ж докази доводили провину хлопця, розповідають матеріали архівно-кримінальної справи № П-8570, що зберігається в УСБУ в Рівненській області.

Восени 1943 року Колядюк очолив організацію «Юнаки» в с. Чудниця Гощанського району Рівненської області, ставши її станичним. Хлопець був уродженцем та мешканцем цього ж села, навчався у 6-му класі.

На той час у селі діяло три сітки ОУН: до складу першої входили члени ОУН, друга була «жіночою», а третя – «юнацькою». Останньою керував Колядюк, залучаючи до її лав місцеву молодь.

Члени «Юнаків» вивчали «Декалог українських націоналістів». Робили це таємно. Відомостей про будь-яку іншу діяльність юнацької організації кримінальна справа не містить.

У зв’язку з проходженням фронту німецько-радянської війни на початку 1944 року, робота юнацької організації у Чудниці припинилася. Фронт пройшов. Повернулася радянська влада.

У березні 1944-го Колядюк перейшов у лави УПА, в сотню «Очмани» (Шевчука Дмитра Несторовича, 1923 р.н., також уродженця с. Чудниця). Тут йому присвоїли псевдо «Білий» та видали зброю – російську гвинтівку, яку згодом замінили на німецьку. Перебуваючи у сотні, Колядюк пройшов військову підготовку і близько трьох тижнів служив рядовим стрільцем. Ходив у розвідку та збирав у селах продукти харчування для потреб УПА.

Дислокувалася сотня «Очмани» на той час у Пустомитівських лісах, іноді здійснювала походи на Костопільщину.

Згодом Колядюка перевели зв’язковим «Очмани». До обов’язків зв’язкового входило виконання особистих доручень сотенного, а також передача його розпоряджень підлеглим керівникам. У цей час «Білий» зброї вже не мав.

У травні 1944 року Віктор Колядюк захворів на тиф, а тому його відпустили у село полікуватися. Так він опинився удома, де його й незабаром затримали органи НКВД.

Ось, власне й увесь повстанський шлях В. Колядюка в лавах ОУН-УПА.

На допиті в органах НКВД 13 вересня 1944 року Віктор Колядюк зазначить: «У боях з Червоною армією я участі не брав.» І дійсно, матеріали кримінальної справи не містять відомостей, які б свідчили про протилежне. Як не містять вони й жодних показів свідків про діяльність хлопця.

Під час допиту 27.06.1944, відповідаючи на запитання про те, за що бореться сотня «Очмани», Колядюк зазначив: «Командири нам казали, а особливо агітатори, що ви боретеся за Самостійну Україну. Здобудемо свою вільну Україну – у нас не буде ані панів, ані «совєтів», ніхто нами управляти не буде, земля буде роздана селянам.»

6 листопада 1944 року в закритому cудовому засіданні без участі обвинувачення і захисту відбулося слухання справи. Вирок містив формулювання: «…визнаючи Колядюка винним у зраді Батьківщини і в належності до контрреволюційної організації, що ставила за мету організацію озброєних банд і насильницьке відторгнення частини території СРСР…, Військовий Трибунал військ НКВД засудив Колядюка В.Л. до найвищої міри кримінального покарання – розстрілу, з конфіскацією всього належного йому майна».

Слід нагадати, що в Західну Україну радянська влада прийшла наприкінці 1939 року. Але при цьому вона чомусь вважала, що тутешнє населення має любити її як рідну, а СРСР – вважати своєю Батьківщиною. Тому й учасників ОУН-УПА, які вели збройну боротьбу проти СРСР, судили за статтею «зрада батьківщини».

Щоправда, у випадку із Колядюком радянська влада проявила гуманність, замінивши йому міру покарання. Зокрема, Військова Колегія Верховного Суду СРСР на своєму засіданні від 16.12.1944, визначила: «Враховуючи вік засудженого Колядюка (1928 р.н.), і, погоджуючись з протестом голови Верхсуду СРСР…, замінити йому розстріл висланням на каторжні роботи на 15 років».

Сплинуть роки і цю міру покарання Колядюку ще раз змінять – рішенням комісії Рівненської області з перегляду кримінальних справ щодо осіб, засуджених за контрреволюційні злочини, що утримуються в таборах, колоніях і тюрмах СРСР, і таких, що перебувають у висланні на поселенні, строк відбування покарання знизять до 10 років.

Таким чином, навіть згідно із радянським законодавством, вирок, який спочатку винесли Колядюку, вважався неправомірним. Без перебільшення можна стверджувати, що доля двічі посміхалася засудженому, коли йому двічі пом’якшували міру покарання.

Висновком Прокуратури Рівненської області від 22.05.1992 Колядюк Віктор Леонтійович, 1928 р.н., уродженець с. Чудниця Гощанського району, реабілітований.

P.S. Але «без ложки дьогтю» у подальшій біографії Колядюка не обійшлося. Зокрема, на звороті останньої сторінки наглядової справи міститься запис: «Зі справою (кримінальною – моя прим.) ознайомлений. Знято копії з протоколів допиту і вироку у зв’язку з підготовкою Колядюка на вербовку агентом. Начальник Гощанського РВ УКГБ. Підпис. Дата – 06.06.1975.»

Схоже, що органи держбезпеки СРСР вирішили завербувати Колядюка агентом через два десятки років після відбування ним покарання. Що з того вийшло? Матеріали архівно-кримінальної справи про це не розповідають.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.