Неспокійний Спас: за оунівські листівки – в радянські табори

На Свято Спаса 1948 року Іван Кабачний пішов по воду до свого сусіда Лаврентія Ярощука, який мешкав через дорогу. Раптом біля його садиби, на землі, він щось помітив. Розгледівши, зрозумів – листівки. Узявши декілька з них, зайшов до помешкання і дав господарю почитати. У цей час на квартирі в Ярощука мешкав старший лейтенант Моргунов, який, почувши зміст листівки, вихопив її з рук господаря та зім’яв. Сказав, що їм читати це не треба.

Знайдені листівки були антирадянського націоналістичного змісту й мали назву «Комунікат». У ніч на 19 серпня 1948 року невідомі особи розповсюдили їх на Тучинських хуторах, зокрема, на Полівцях, «Широкому полі», «Чернишному», коростятинській та воскодавській дорогах. Наступного дня частину з цих листівок зібрали працівники Тучинського районного відділу МГБ і спалили, а два примірники залишили як взірці. На підтвердження вчинених дій склали відповідний акт.

Через п’ять місяців, 25 січня 1949 року, органи МГБ арештували 4-х осіб, котрі вчинили цей, за радянськими мірками, злочин. Серед них виявилися: Струк Віталій Пилипович, 1932 р.н., Гірак Дмитро Трохимович, 1931 р.н., Онофрійчук Михайло Тимофійович, 1932 р.н., Поліщук Віталій Прокопович, 1931 р.н. Усі – мешканці Полівців, або, як тоді ще називали – Тучина-2.

На момент затримання Струк та Поліщук навчалися у 7-му класі Тучинської середньої школи.

Розпочалося слідство, що протікало з усіма його складовими: обшуками,  допитами, очними ставками. При цьому Струк, Гірак та Онофрійчук проходили фігурантами однієї кримінальної справи, а Поліщук – іншої. Поясненням цьому є те,  що у діях Поліщука слідчий вбачав ще один – тяжчий – злочин, а саме, приналежність до підпільної молодіжної організації «Юнаки», а тому й виділив матеріали слідства стосовно нього в іншу справу.

Спочатку хлопців допитали в Тучинському районному відділі МГБ, а згодом справи передали у провадження УМГБ Рівненської області. Саме тут, у внутрішній в’язниці УМГБ, й утримували арештованих.

Віталій Струк, Дмитро Гірак, Михайло Онофрійчук  (світлини зроблені після звільнення з місць позбавлення волі)

Під час слідства органи радянської безпеки намагалися як довести провину хлопців у розповсюдженні листівок так і викрити існування в Тучині підпільної молодіжної організації «Юнаки». Зважаючи на це, арештованих запитували про те, що їм відомо про членів цієї організації та її діяльність. Але все, що вдалося встановити, це факт участі молоді у колективному читанні забороненої літератури, який мав місце влітку 1947 року. Тоді Дмитро Гірак та Роман Джум зайшли додому до Григорія Стадника. Джум запитав, де їхній син Павло. Матір відповіла, що, мабуть, спить у клуні. Хлопці зайшли до клуні і побачили гурт молоді, що сидів на соломі й читав книгу українського письменника Олелька Островського «Руйнування Чортомлицької січі 1709 р.», написану 1917 року. Угледівши «гостей», молоді люди встали і почали між собою штовхатися. Гірак і Джум вийшли та пішли геть.

Згодом, коли органи безпеки арештують ще й Джума Романа Захаровича, то з приводу читання цієї книги він зазначить, що вона була заборонена, «оскільки хоча й не антирадянська, але виховує у читача націоналізм.» Насправді ж йшлося у ній про боротьбу запорозьких козаків з царськими військами за визволення від московського ярма. До речі, автор книги Олелько Островський став жертвою «Червоного терору» – його розстріляли більшовики в 1919 році.

Цікаво, що під час слідства Віталій Поліщук в матеріалах кримінальної справи ставив підписи, які відрізнялися між собою. На це звернув увагу слідчий УМГБ Рівненської області капітан Лєзін, про що й запитав під час допиту 28.02.1949:

– Чому Ви підписуєтеся в матеріалах слідства по-різному?

– Я завжди підписуюся по-різному, але свої підписи усі добре пам’ятаю, – відповів Поліщук.

Зразки підписів Поліщука Віталія Прокоповича

Зрештою, за підсумками слідства склалася картина того, що відбулося в Тучині у ніч на 19 серпня 1948 року. А відбулося все так.

Напередодні Свята Спасу, 18 серпня 1948 року, Михайло Онофрійчук орав поле на своєму хуторі. До нього прийшов Ярмольчук Іван Пилипович і вийняв загорнуті в газету листівки. Розгорнувши, дав частину з них Онофрійчуку і сказав, щоб увечері той їх розповсюдив.

Того ж дня увечері вийшов з дому погуляти Віталій Струк. На дорозі він зустрів того ж таки Івана Ярмольчука, котрий йому також дав для розповсюдження оунівські листівки, зазначивши, щоб частину з них той віддав Гіракові Дмитру Трохимовичу. Після цього Віталій попрямував додому до Дмитра Гірака, де застав його у клуні, зайнятого молотінням жита. Віддав йому частину листівок і переказав прохання Ярмольчука розповсюдити їх.

Коли Віталій вийшов від Гірака, то зустрів на вулиці спочатку Трофимчука Миколу Кіндратовича, а потім Поліщука Віталія Прокоповича, в яких він побачив такі ж оунівські листівки. Хлопці сказали, що вони також отримали їх від Івана Ярмольчука.

Із настанням темряви кожен розповсюдив наявні у нього листівки, в тому числі й Іван Ярмольчук, 1931 р.н., який організував цю акцію. Як згадуватиме Віталій Струк уже в часи незалежності України, до розповсюдження цих матеріалів І.Ярмольчук залучив тоді багатьох молодих людей.

Минав час, та органам радянської безпеки не вдавалося знайти винних. Так тривало доти, доки не був арештований уже згадуваний Джум Роман Захарович. З приводу його арешту  Віталій Струк зазначав, що як тільки хлопці дізналися про арешт Джума Р.З., то зрозуміли, що скоро і до них дійде черга. А тому й домовилися між собою, як триматися, на кого звертати, коли запитають про листівки. Свою провину хлопці покладали на Івана Ярмольчука, який тоді з виготовленим підпільниками паспортом виїхав на Донбас, а також на «оунівців», які, у разі нерозповсюдження листівок, ніби то погрожували їм розправою. Про це твердили усі, наче в один голос, і протоколи допитів ці твердження дійсно відображають.

Під час слідства хлопці стверджували, що не пригадують зміст розповсюджених листівок. Згадували тільки, що листівки мали назву «Комунікат», а завершувалися вони підписом «Провід Організації Українських Націоналістів». Натомість Віталій Поліщук з цього приводу розповів більше. Зокрема, під час допиту 19.03.1949 , він зазначив:

– … зміст їхній я вже не пам’ятаю, але було щось написано про бандита «Далекого».

Подібне зазначив і Лаврентій Ярощук, біля садиби якого Іван Кабачний знайшов листівки, коли йшов по воду. Зокрема, на допиті 03.11.1948 він сказав:

– У «Комунікаті», як я зрозумів, була висловлена боротьба центрального проводу ОУН з Далеківським напрямком ОУН.

Листівка «Комунікат» Проводу ОУН на Північно-західних українських землях, серпень 1948 року (вірогідно, що листівку саме такого змісту розповсюджували герої цієї розповіді)

12 лютого 1949 року начальник УМГБ Рівненської області Гвардії полковник Шевченко затвердив обвинувальний висновок стосовно В.Струка, Д.Гірака та М.Онофрійчука, а 23 березня 1949 року – стосовно В.Поліщука. Усіх звинувачували у злочині, передбаченому ст. 54-10 ч. II КК УРСР, тобто в антирадянській пропаганді та агітації. Факт приналежності В.Поліщука до підпільної молодіжної організації «Юнаки» не підтвердився.

Цікаво, що обвинувальний висновок стосовно В.Струка, Д.Гірака та М.Онофрійчука містив клопотання про застосування до них міри покарання 10 років виправно-трудових таборів. Натомість в обвинувальному висновку стосовно Поліщука подібного клопотання не було.

27 квітня 1949 року Особлива Нарада при МГБ СРСР розглянула справу щодо В.Струка, Д.Гірака та М.Онофрійчука і постановила: за розповсюдження антирадянських листівок заключити зазначених осіб у виправно-трудовий табір строком на 5 років. Тобто до клопотання, висловленого в обвинувальному висновку, Особлива Нарада не дослухалася і винесла обвинуваченим «м’якше» покарання.

21 червня 1949 відбулося судове засідання Рівненського обласного суду, який розглянув справу щодо обвинувачення Поліщука В.П., і виніс вирок: засудити його на 10 років позбавлення волі з відбуттям покарання в загальних таборах СРСР.

Тобто, за ті ж самі діяння В.Поліщук отримав удвічі більший строк, аніж В.Струк, Д.Гірак та М.Онофрійчук. Не виправила ситуації й касаційна скарга, яку написав Поліщук до Верховного Суду УРСР, з проханням знизити строк покарання. За підсумками її розгляду члени Судової колегії Верховного Суду УРСР в ухвалі від 13.07.1949 констатували, що Поліщук «…хоч і молодий віком, вчинив тяжкий і соцнебезпечний злочин», отже, касаційну скаргу залишили без задоволення.

Що стосується Трофимчука Миколи Кіндратовича, 1930 р.н., то на момент затримання Струка, Гірака, Онофрійчука та Поліщука він уже перебував у місцях позбавлення волі. Річ у тім, що його згідно з висновком УМГБ Рівненської області ще від 01.10.1947, було вислано на спецпоселення в Омську область, за те, що його батько Трофимчук Кіндрат Савич був членом ОУН. У грудні 1947-го Микола втік з місця спецпоселення і повернувся додому, але тут був затриманий і 12 листопада 1948 року засуджений до 3-х років виправно-трудових таборів за втечу з місця спецпоселення. Після відбування цього покарання М.Трофимчук був повернений на місце спецпоселення в Омську область.

Щоби краще зрозуміти тогочасні настрої в суспільстві, варто сказати декілька слів про членів родини інших героїв цієї розповіді.

Батько Віталія Поліщука Прокоп Дементійович також перебував у лавах ОУН і загинув 1945 року під час проведення чекістсько-військової операції. Жодних звісток від нього сім’я не отримувала ще з 1944 року.

У лавах ОУН перебував також і батько Івана Ярмольчука Пилип Васильович, 1900 р.н. У червні 1944 року Військовий трибунал військ МВД засудив його до 10 років виправно-трудових таборів. Крім того, Особлива Нарада засудила його дружину, Степаніду Савеліївну, до заслання строком на 5 років у Красноярський край, з конфіскацією майна.

На даний час В.Струк, Д.Гірак, М.Онофрійчук, В.Поліщук та М.Трофимчук реабілітовані. Тобто жодного «тяжкого і соцнебезпечного злочину» вони не вчинили. Вбачати подібне у розповсюдженні оунівських листівок могла лише система, що не терпить інакодумства, а кожного незгідного з нею прагне зламати. Але вийшло так, що зламалася сама система. Не витримала прагнення народів до свободи і незалежності!

 Бо «Що є миліше на світі не те що людині, а навіть пташці? Воля!» (Олелько Островський, «Руйнування Чортомлицької січі 1709 р.»)

 

Використані джерела:

1. ДАРО, фонд № Р-2771, опис № 2, справа № 824.

2. УСБУ в Рівненській області, П-10449.

3. Степан Лісовий. Вони боролися за Україну // газета «Волинь» - 3 листопада 1995 р.

4. http://avr.org.ua/index.php/viewDoc/15498/ - Електронний архів українського визвольного руху, джерело: ГДА СБУ –  Ф. 13.Спр. 372.Т. 23.

5. Лист ГУ Національної поліції в Рівненській області від 22.12.2015 № 11/233і.

6. Спиридон Кравчук. Темної ночі перед Спасом // Гощанська громадсько-політична газета «Рідний край», № 29 від 16 квітня 2005 року.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.