ШАЛЕНА ОРЕНДНА ПЛАТА

Складаючи звіт про роботу постійної депутатської комісії з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування, підняла питання про те, що в останній рік на сесіях Рівненської міської ради збільшується кількість питань про передачу земельних ділянок у приватну власність під садівництво. Є дві причини, чому варто детально розібратись у цьому питанні.

По-перше,  тому, що отримавши земельну ділянку під садівництво, можна збудувати на ній садовий будиночок. Зареєструватись в ньому. Тобто, по суті, отримати присадибну земельну ділянку.

Про цей випадок я вже говорила в попередньому матеріалі. Попри те, що за Земельним кодексом кожний громадянин має право на отримання вільних земельних ділянок під будівництво, садівництво, гараж в межах норм безоплатної передачі, але депутати на сесії відмовляють в такій передачі.    

Чому відмовляють депутати? Бо той же кодекс не дав відповіді на те, як знайти в місті Рівне з площею в 58 кв. км для кожного з 250 000 мешканців міста до 10 соток під будівництво будинку, 12 соток під садівництво та 1 сотку під гараж. Проста арифметика:  250000×2300=575 кв. км. 

Але 575 кв. км – це площа 10 міст Рівне. Десяти міст, в яких не знайшлось при такій масовій безоплатній роздачі ділянок місця заводам і фабрикам, майстерням і офісам, школам і  інститутам, багатоквартирним будинкам з їх прибудинковими територіями, лікарням, аптекам, магазинам, автовокзалам, залізниці, дорогам, паркам, скверам, спортивним і дитячим майданчикам, стадіону, зоопарку, річці тощо.

По-друге,  якщо в першому випадку  під садовий будиночок громадяни просять по 6 – 12 соток і в більшості випадків отримують відмову, то в другому випадку мова йде іноді всього про пару десятків квадратних метрів, на яких ніхто нічого не збирається будувати. Окрім того, перед зверненням до міської ради про передачу у власність земельних ділянок під садівництво, громадяни звертались до міської ради з заявами про припинення права оренди на земельні ділянки. Тільки за останні три місяці 32 громадянина (8,5%) ініціювали  припинення права оренди, тобто відмовлялись від оренди земельних ділянок  для ведення городництва або садівництва, від оренди частин своїх присадибних ділянок.

Чому спочатку громадяни звертаються до міської ради із заявами про припинення             оренди ділянок, а потім, після відмови міської ради в припиненні, подають заяви із проханням передати ці ж земельні ділянки у приватну власність під індивідуальне садівництво?

Справа у тому, що в 2014 році у Податковий кодекс були внесені драконівські зміни, які збільшили ставки орендної плати. Для прикладу,  ставки орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарських угідь зросли з 0,1% (0,03%) до 3%.  По суті було збільшено розмір річної орендної плати за сільськогосподарські землі у 30 (100) разів. Збільшили розмір орендної плати якраз для земель сільськогосподарського призначення, які передаються  громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва тощо.

Уявіть,  громадяни біля своєї присадибної ділянки на протязі багатьох років орендували невеличкі  земельні ділянки, відведені під садівництво або городництво. Платили річну орендну плату по 50 –300 грн. А з 2015 року до них приходять «листи щастя» з вимогою переоформити договори оренди з розміром оплати оренди  від 2000 до 10 000 гривень, а в деяких випадках ще вище!

Але й це ще не кінець, вже у 2016 році ми отримали ще й нове збільшення плати за землю за рахунок коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки…

Деякі депутати кажуть: «якщо користуються землею, то нехай за неї і платять».

Але давайте зробимо аналіз, про які ж ділянки йде мова:

1. Вузькі смужки землі між двома садибами перпендикулярно до дороги, якими не може скористатись громада чи отримати хтось третій. Вони потрібні лише власникам суміжних земельних ділянок. 

2. Пару десятків квадратних метрів між садибою і дорогою, які не потрібні нікому крім хазяїна садиби. Якщо йому відмовлять, то ця земля «гулятиме». Адже її ніхто не зможе ані викупити, ані орендувати. А громада лише втратить.

3. Ділянки за садибою, без окремого доїзду, на землях з високим рівнем залягання грунтових вод, великою заболоченістю, з болотними чагарниками тощо.

4. Землі в «капсулах», куди крім 1-3-х власників суміжних присадибних ділянок ніхто інший не може попасти.  Хіба якщо на гелікоптері…

Все це можна гарно побачити ознайомившись не тільки з ситуаційними планами і план-схемами, а і при виїзді на місце розташування  даних земельних ділянок.

Підведемо підсумки.  Плата за оренду земель, відведених під городництво або садівництво, у деяких громадян сьогодні перевищує річну пенсію. А міська рада достроково не розриває договори оренди. Ситуація складається патова. То чому ж не надати можливість людям приватизувати ці клапті? Адже тоді величина податку на приватизовану ділянку буде менша за величину орендної плати.

Що краще, відмовляти,  розуміючи що місто не отримає ні копійки? (Бо сьогодні голі і босі пенсіонери вже є боржниками та не платять за оренду землі під городами і садами). Чи надати у власність ці діляночки та гарантовано отримувати податок за землю, який сьогодні більш поміркований ніж орендна плата?

Вихід, на мій погляд, простий. Надати можливість людям, які відмовляються від оренди земельних ділянок (на яких не побудуєш житловий будинок), отримати ці земельні ділянки у приватну власність під індивідуальне садівництво.

Людмила Туровська, депутат Рівненської міської ради

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.