Земля - скільки, як, навіщо...

І. Цінове піке

«Щоб продати що-небудь непотрібне, потрібно спочатку купити що-небуть непотрібне. А у нас грошей немає»  – ця простенька цитата дяді Федора з мультфільму «Простоквашино» дуже гарно ілюструє нинішній стан справ. Підприємницький сектор, а саме він заробляє і  сплачує податки, знаходиться не в найкращому стані. Криза, інфляція, спад економіки – хвороби нинішнього дня.

Це добре видно з аналізу питань, що надійшли на розгляд депутатів. Так з  375 питань, що розглядались в першому кварталі 2016 року на сесіях Рівненської міської ради, лише до 10% стосувалися  розвитку підприємницької діяльності. Та й то: одні підприємці просили поновити договори оренди,  а інші - закривали свій бізнес і припиняли оренду земельних ділянок. За перший квартал було подано лише одна заявку на викуп земельної  ділянки, на якій розташовані будівлі підприємства.  Та ще одне питання  розглядалось про продаж права оренди на конкурсних засадах.

Майже ніхто не планує нові бізнес проекти. Відкривати у кризу бізнес досить ризиковано. Наші підприємства не отримують прибуток. Не вкладають гроші в землю та не платять податки.  Як результат –  місто не отримує надходжень до бюджету…

За підсумками 2015 року ціни на нерухомість впали в доларовому еквіваленті на 20-30% за рік.  А по підсумках  2016 року прогнозують падіння цін на нерухомість ще в межах 10%.

Це реакція на військовий конфлікт на Південному Сході України, на економічну кризу  і складну політичну ситуацію, на відсутність кредитування і девальвацію національної валюти, на падіння доходів населення.  Звідси і дисбаланс між попитом і пропозицією. Це і зниження економічної ефективності, і підвищення ймовірності банкрутств.

У минулому році зафіксована найменша за роки кризи кількість транзакцій в сегменті комерційної нерухомості. Є спад і по її оренді.  Орендарі переїжджають в більш дешевші приміщення. Укладаються в основному тільки угоди по перегляду та продовженню існуючих договорів оренди. За підсумками 2015 року спостерігається збільшення  рівня незайнятості  комерційної нерухомості, зниження цінового діапазону орендних ставок. Вдвічі порівняно з 2014 роком зменшився попит на виробничо-складську нерухомість, йде суттєве зниження орендних ставок.

Ще гірша ситуація із земельними ділянками.  У 2015 році кількість угод у цьому сегменті  знизилась в рази. Ще купувались вільні земельні ділянки під житлове будівництво, але вартість  ділянок  та кількість угод істотно зменшились.

ІІ. Перенасичення ринку

Криза внесла свої корективи в ринок комерційної нерухомості.  Тепер при продажу – кількість продавців в декілька разів перевищує кількість покупців, вартість пропозицій суттєво завищена, низька ліквідність, великий термін експозиції на ринку.  А при оренді – збільшується число вакантних (незайнятих) площ, знижуються орендні ставки, змінюються експлуатаційні витрати орендодавців, орендні ставки фіксуються в гривнях.

В умовах економічної нестабільності є ряд факторів, які істотно впливають на ринкову вартість об'єктів.

Варто брати до уваги те, що оголошена власником ціна пропозиції зазвичай не є остаточною. У процесі переговорів продавці готові йти на поступки і знижувати вартість, особливо якщо об'єкт вже тривалий час експонується на ринку. Вони готові надавати розстрочки по оплаті і додаткові знижки. Однак очікування власників за вартістю зазвичай завищені. При цьому ціни фактичних угод на 20-30% , а іноді і 40-45% можуть бути нижчими за ціни пропозицій.

Над продавцями  висить «дамоклів меч» збільшення ставок по оподаткуванню нерухомого майна. До того ж податками обкладається не тільки  житлова, але й нежитлова нерухомість. Продавець і покупець діють, виходячи з різних міркувань про формування вартості угоди. Під час кризи одні спішать продати по максимальній ціні в очікуванні, що актив сильно подешевшає. Інші чекають падіння цін в момент, коли власники будуть позбавлятися від майна і на ринок вийдуть активи розорених банками власників. В кризу люфт між двома цими очікуваннями найбільший.

Не так давно у Білій Криниці земельні ділянки по 10 -15 соток під будівництво житла продавали за 15000 доларів. Сьогодні їх можна купити за 3000$ - без комунікацій і до 8000$ - з підведеними комунікаціями. В Городищі пропонували ділянки за 10000$, а сьогодні до 3000-7000$ (в старому масиві) і за 1500 (в новому масиві під садівництво).

Міська рада наділила земельними ділянками учасників АТО в районі вулиці Костромської. Навіть при тому, що не всі мають оформлені права власності на ці ділянки, але вже почався масовий їх розпродаж по 5000$ за ділянку.

Як бачимо, вартість присадибних земельних ділянок неухильно зменшується, скочується на дно.

ІІІ. Краще купити ніж приватизувати

А що відбувається з вартістю ділянок комерційного призначення? І чи можна порівнювати по вартості земельні ділянки промислового призначення з вартістю присадибних?

Категорично, ні!!!

Менталітет українця відрізняється від світосприйняття європейця. Європеєць спочатку створює собі основу, фундамент майбутнього бізнесу, розвиває бізнес. В цей час він спокійно знімає собі житло в оренду. І тільки після того, «як встане на ноги», почне отримувати дохід від бізнесу, акумулює певні кошти та купує чи будує житло.

У нас все навпаки. За останні кошти, надірвавши пупок, батьки купують собі або своїй дитині квартиру чи житловий будинок, свою фортецю. І лише після цього, за залишковим принципом, думають про вкладання коштів в майбутній бізнес. Ось чому, іноді маючи хороми, їх власники не можуть заплатити за комунальні послуги.

Це одна з причин, по якій вартість присадибних ділянок вища вартості ділянок іншого призначення.

Цільове призначення земельної ділянки має найвищу вагу серед факторів впливу на вартість земельних ділянок. Серед нежитлової нерухомості в містах більш ліквідними є офісні та торгові площі. Нижча ліквідність у складських будівель і ще нижче – у виробничих. Та ж черговість по величині вартості квадратного метра є справедливою і для земельних ділянок. Враховуючи те, що при різному цільовому використанні буде і різна доходність від бізнесу, інвестор ранжує по вартості ці ділянки. Найвища вартість кв. м для земельних ділянок під торгівлею і офісними приміщеннями, найнижча вартість - для ділянок промислового призначення.

Цей постулат відображений і в методиці нормативної грошової оцінки при визначенні значень для нормативних коефіцієнтів функціонального призначення: для ділянок комерційного призначення коефіцієнт функціонального використання в нормативній оцінці складає 2,5; для ділянок виробничого призначення коефіцієнт складає 1,2 (менше більш ніж в 2 рази).

Є й інші причини, які впливають на визначення вартості земельної ділянки. Наприклад, фактор площі. Якщо під присадибну ділянку достатньо 2-10 соток, то в більшості випадків площі промислових земель обчислюються гектарами. Існує обернено пропорційна залежність: чим більша площа, тим менша вартість земельної ділянки.

Інвестор декілька раз подумає, чи може він заплатити шалені кошти за ділянку під час кризи. Бо йому на цій ділянці ще доведеться збудувати виробничі будівлі і споруди, закупити обладнання, отримати всі дозволи і ліцензії, розпочати процес виробництва, знайти постачальників сировини і покупців його продукції, боротись з конкуренцією і великими податками, знайти кошти на інші витрати та на заробітну плату. А по результату можна не тільки не отримати доход, а стати банкрутом.

На вартість ділянок комерційного призначення найбільше впливає місце розташування. Всі розуміють, що ділянка під торгівлю в центрі міста на Театральній площі значно краща,  ніж ділянка на виїзді з міста по вулиці Київській.

Ділянки можуть бути розташовані «через паркан», але вартість кв. м в них буде різна. Наприклад, одна ділянка знаходиться в «капсулі» між трансформаторною, гаражем і житловим будинком, а друга на відкритому майданчику біля великих транспортних і пішохідних потоків, а значить – потенційних покупців. Вартість першої може бути не на, а в рази менше другої

Впливає на вартість і фактор довжини фронтального розташування. Вартість земельної ділянки торгівельного призначення прямокутної форми площею в 500 кв. м (50м×10м), розташована 50 метрами по фронту вулиці буде мінімум на 30-50% більша вартості цієї ж по площі ділянки, розташованої по фронту вулиці 10 метрами.

На вартість забудованої земельної ділянки суттєво впливає правовий режим земельної ділянки; умови продажу та пов'язане з ним фінансування, фізичні характеристики земельної ділянки та стан забудови; умови та обмеження щодо використання земельної ділянки.

Наприклад, розглянемо правовий режим ділянки – ділянка у комунальній власності. Як відомо, сьогодні більшість інвесторів не бажають «зв’язуватись» з приватизацією забудованих земельних ділянок.

Це пов’язано з тим, що на вторинному ринку інвестор вкладаючи кошти, одночасно з будівлями і спорудами отримує у власність і землю. Він може відразу скористатись будь-яким із своїх прав: чи освоювати її, чи надавати її в оренду, чи продавати її.

Однак у випадку приватизації через викуп інвестор спочатку бере в оренду будівлю (приміщення). Потім підписує з міськрадою договір на проведення невід’ємних поліпшень. Якщо зробить їх більше ніж 25% від вартості орендованого майна, то, якщо повезе, зможе одержати право на приватизацію будівлі (споруди). Але без права компенсації поліпшень! Мало того, за поліпшення (реконструкцію, капітальний ремонт тощо) заплатить двічі!!! Бо за методикою оцінки визначається вартість майна «на сьогодні», тобто з врахуванням вже виконаних поліпшень. І це ще не все.

У зв’язку з тим, що у вартість будівель і споруд включається місце розташування, тобто в вартості будівель врахована вартість землі (недолугість методики оцінки приватизованого майна), то інвестор приватизуючи земельні ділянки під об’єктами нерухомого майна, які вже раніше викупив у громади, по суті платить за земельну ділянку двічі.

Мало того, від моменту укладання договору оренди до викупу забудованої земельної ділянки проходить більше двох-трьох років. За цей час змінюються умови ринку, змінюється влада, економічна і політична ситуація, рівень доходності ділянки, ставлення інвестора до цього бізнесу. Але вплинути на цей процес інвестор вже не може. Він прикутий до орендованого майна, як до галер, допоки не відбудеться чергова сесія і депутати не вирішать його долю.

Саме тому бізнес тяжіє до купівель на вторинному ринку. Де конкретно визначені час і вартість. Де не має залежності «від волі» депутатів.

Інвестор надає перевагу купівлі вільних земельних ділянок на торгах (аукціонах), а не забудованих ділянок.

Наведу приклади продажу на земельних торгах у червні 2015 року земель промислового призначення: по вул. Київській площею 8400 м2 – за 46,81 грн./м2; по вул. Кн. Володимира площею 609 м2 – за 67,14 грн./м2;  по вул. Соборній площею 1849 м2 – за 57,51 грн./м2. Досить помірковані і помірні ціни, які враховують рівень економічної ситуації в країні.

ІV. Мудрість чи скарб?

Часто доводиться чути від деяких всезнайок: «цей об’єкт коштує більше», «мій кум купував собі присадибну ділянку за …», «через дорогу продавали і мені казали».  (В нашій країні кожен дає поради як лікувати, як вчити, як будувати, як керувати країною, а тепер ще й оцінювати ОПЗ чи земельну ділянку в м.Рівне).

Перед тим, як «фахово» заявляти про вартість того чи іншого об’єкта, варто хоча б ознайомитись з базовими принципами ціноутворення, поняттями найбільш ефективного використання, ренти, капіталізації, специфікою інвестування в земельні ділянки та іншими економічними категоріями. Тоді, можливо, засідання «контрольної» комісії з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення не перетворювалося б у розмову глухого з німим. Пам’ятаєте у тому ж таки мультфільмі «Простоквашино» розмову поштаря Пєчкіна з пташкою: «хто там?».

Звісно, можна «заламувати» ціну, будувати плани і малювати цифри. Але результат буде лише тоді, коли це все базуватиметься на логічних та чітких розрахунках, при врахуванні ситуації на ринку та аналізі багатьох факторів. Лише в такому випадку можна зберегти та забезпечити постійний потік надходжень до бюджету. В іншому випадку, доведеться брати лопату і за прикладом Шарика та кота Матроскіна йти шукати скарб. Щоправда життя –  це не мультфільм. І справжнім скарбом є вміння грамотно розрахувати ситуацію та приймати вірне рішення.

Людмила Туровська, депутат Рівненської міської ради

Коментарі

Пані Людмила підняла важливе питання розвитку бізнесу в м. Рівне.
Для потенційного інвестора земельна ділянка, як об’єкт нерухомості і засіб виробництва, що за своїм статусом здатний приносити дохід, розглядається за основними ознаками: встановленими межами та відповідною площею, категорією земель та цільовим призначення, місцем розташування відносно факторів, що визначально впливають на вид бізнесу та відповідають зонуванню території. І лише, тоді земельна ділянка може мати вартість, як цілісний об’єкт. Це ази, які стосовно земельної ділянки важко даються для осмислення. В пересічних громадян дуже часто звучить риторичне питання почім квадратний метр, чи почім сотка? І розуміння того, що можна порівнювати приходить лише тоді коли задаєш зустріне запитання „– а Ви, обираючи для купівлі автомобіль, порівнюєте вартість однієї одиниці потужності, чи дивитесь тип вантажний, чи легковий, яка його загальна потужність, вантажопідйомність, витрата палива, а також інші характеристики для мети Вашого бізнесу?” Проте можна порівняти ціни автомобілів однакових моделей, наприклад легкового Мерседеса Е класу 2000 року з дизельним двигуном об’ємом 2,2 л. Напевне більшість автолюбителів, хто цікавиться подібною моделлю, з мінімальними відхиленнями назвуть вартість на ринку. Відхилення зумовлюватиме пробіг та технічний стан кожного зокрема. Ось так і земельні ділянки – порівнювати дорого чи дешево можна лише співставимі за основними ознаками земельні ділянки. Через те і запроваджений в державі інститут оцінки, до компетенції якого є, відповідно до затверденої методології, проводити дослідження та формувати вартість земельної ділянки експертним шляхом.
Можна погодитись з позицією Людмили Валентинівни, що намагання врегулювати проблему вартості земельних ділянок, без врахування обгрунтованої позиції фахівців земельного ринку не стимулюватиме процес розвитку бізнесу в м. Рівне, зокрема.
Як автор Положення про порядок продажу земельних ділянок у межах міста Рівного, затвердженого рішенням Рівненської міської ради № 74 від 25 липня 2002 року хотів би наголосити на повноваженнях, які закладалися для Контрольної комісії.
п. 1.9. Положення
Контрольна комісія з питань продажу земельних ділянок формується з відповідальних посадових осіб міської ради, депутатів міської ради та затверджується рішенням Рівненської міської ради. Вона уповноважена давати роз’яснення з процедури продажу земельних ділянок, що регулюються цим положенням, та контролювати її дотримання, вносити пропозиції щодо умов продажу. Контрольна комісія пропонує передбачати в умовах продажу відсутність у покупців заборгованості по платежах та зборах до міського бюджету, заборгованості з виплати заробітної плати. Рішення (роз’яснення) комісії, які готуються на запит відповідної структури, оформляються у вигляді протоколів. До участі в роботі комісії в статусі консультантів можуть залучатися фахівці земельного ринку.

Ярослав Васюк.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.