Як викрили агента НКГБ «Березу»

«Терористи» - таку назву отримала агентурна розробка, яку навесні 1944 року завели в Тучинському районному відділі НКГБ Рівненської області.

Серед об’єктів цієї розробки був мешканець села Шубків на ім’я Сергій, 1917 р.н., комендант СБ ОУН цього ж села, псевдо «Лебідь».

Як представник антирадянського підпілля Сергій потрапив у поле зору радянських органів безпеки. Зокрема, одному зі своїх таємних інформаторів співробітники Тучинського НКГБ видали зброю і визначили список членів СБ, яких він має затримати або вбити. У тому списку перебував і «Лебідь». 12 травня 1944 року цей таємний інформатор обстріляв «Лебедя», але не влучив, оскільки стріляв з далекої відстані.

Проте невдовзі відбуваються докорінні зміни – «Лебідь» із об’єкта агентурної розробки стає її виконавцем. Виявляється, у травні 1944-го його завербував Тучинський райвідділ НКГБ.  Новоспечений агент отримав псевдонім «Береза». Йому поставили завдання встановити зв’язок з керівниками СБ та увійти в їхню довіру.

Відтак агент приступив до виконання поставленого завдання. Зустрічі співробітників НКГБ з «Березою», на яких він давав агентурні матеріали, відбувалися в нічний час, поза межами населеного пункту. На підставі отриманих агентурних матеріалів НКГБ планувало свої спецоперації.

8 червня 1944 року спецоперацію провели в селі Гориньград-1. Тієї ночі із лісу прийшли два повстанці: Янчук Юхим Артемович, 1921 р.н., уродженець с. Шубків, псевдо «Долина», та Велічко Володимир Охрімович. Перебуваючи у Велічкового діда, вони сховалися в солому, що лежала у дворі. Але їх виявили. Відбулося збройне зіткнення, внаслідок якого Янчука затримали, а Велічка вбили. Участь у цій спецоперації брав також і «Береза». Він, перевдягнений і замаскований, накрившись соломою, лежав на фурманці (невеликій бричці, фурі).

Згодом Юхима Янчука засудять до розстрілу, який незабаром замінять на 20 років каторжних робіт. А ще пізніше термін ув’язнення скоротять до 10 років виправно-трудових таборів. З місць позбавлення волі Янчука звільнять 6 листопада 1957 року.

Янчук Юхим Артемович, псевдо «Долина» (світлина з архівно-кримінальної справи)

9 червня 1944 року спецоперацію провели у с. Шубків. Її результатом стало затримання трьох вояків УПА. При спробі втечі вбили «упівця» Івана Степанюка.

Скільки ще роботи «Береза» виконав на користь НКГБ достеменно не відомо, проте збереглася інформація про  спецоперацію, після проведення якої агента невдовзі викрили.

8 липня 1944 року «Береза» повідомив у районний відділ НКГБ, що член ОУН Журомський Іов Васильович, псевдо «Грім», 1911 р.н., прибув до своїх родичів у Шубків і мешкає у сестри Феодори. Зустрівшись із «Березою», Журомський запропонував йому відвідати Христину Панчук, мешканку Шубківських хуторів.

Зважаючи на наявну інформацію, у Тучинському РВ НКГБ розробили план, згідно з яким Журомського вирішили затримати вночі, влаштувавши засідку. Для того, щоб у темряві розрізнити Журомського й «Березу», коли вони йтимуть до Христини, агент має бути вдягнений у білу сорочку. Коли чоловіки рухатимуться по лузі біля річки Горинь, пролунає вигук «Стій!» При цьому «Береза» відразу ж має відділитися від Журомського, щоб при його затриманні імітувати свою втечу.

О 22 год. 30 хв. 9 липня 1944 року група під керівництвом лейтенанта Аверіна, що складалася із 15 червоноармійців і 2 оперативних працівників, прибула до місця влаштування засідки. Група мала з собою двох пошукових псів. Близько 1 год 10 хв уже 10 липня 1944 року, з’явилися дві людини, що рухалися в напрямку засідки. Коли вони заходили в кільце засідки, лейтенант Аверін вигукнув: «Стій! Руки вгору!» Агент «Береза» відразу ж кинувся у посів жита, а Журомський побіг до річки. На нього спустили собаку, відкрили вогонь. Як наслідок, Журомського поранили в щелепу – куля пройшла наскрізь через ротову порожнину. Отже, «Грома» затримали живого. Після цього створили легенду щодо піймання «Берези» – його ніби то обстріляли і на полі також затримали.

Журомський Іов Васильович, псевдо «Грім», «Залужний»

Журомського доставили в Тучинський РВ НКГБ. Того ж дня, 10.07.1944, його автівкою завезли в УНКГБ у Рівненській області.

Упродовж певного часу Журомський перебуватиме у госпіталі, заліковуючи отримане поранення. Опісля його засудять до розстрілу. Вирок виконають 17 березня 1945 року.

Варто наголосити, що серед тих, хто брав участь в описаній спецоперації, був старший оперуповноважений Тучинського РВ НКГБ лейтенант держбезпеки Гомзін.

Після проведення спецоперації «Береза» повідомив у Тучинський РВ НКГБ, що виведення його з-під підозри вдалося, адже, люди подейкують, що Журомського зрадила Марія Крисько. Мовляв, зробила вона це за те, що районний відділ НКВД випустив з-під арешту її чоловіка. Такі розмови тривали близько двох чи трьох тижнів.

Але одного разу лейтенант держбезпеки Гомзін завітав до Христини Панчук, – саме тієї жінки, до якої в ніч влаштування засідки йшли Журомський і «Береза». Перебуваючи у Христини, лейтенант сказав, що «Сергій хороша людина, а його дружина Люся – ще краща.» Люся – це дружина «Берези».

Мабуть, Гомзін тоді ще не знав, що Христина Панчук є рідною сестрою Марії Крисько.

Про висловлювання Гомзіна переказали Марії Крисько і мешканці села здогадалися ким насправді є Сергій. Серед населення поширилася чутка, що саме він зрадив Журомського, а тому українське підпілля почало його переслідувати.

 Під час однієї з явок «Береза» повідомив працівникам Тучинського РВ НКГБ, що він отримав лист, в якому зазначено, що СБ має матеріали про його відступництво і зраду Журомського. Для того, щоб якось виправдатися, «Береза» за вказівкою НКГБ надіслав керівництву підпілля лист, але відповіді на нього не отримав.

«Таким чином, агента «Березу» з вини старшого оперуповноваженого лейтенанта Гомзіна повністю розшифрували, а тому у подальшому бути корисний, як агент, він не може,» – підсумував начальник Тучинського районного відділу НКГБ капітан держбезпеки Бєлогуров у доповідній записці під грифом «цілком таємно», адресованій начальнику Управління НКГБ у Рівненській області підполковнику держбезпеки Цвєтухіну.

Зважаючи на викриття, агент «Береза» змушений був переховуватися від українського підпілля. На черговій явці в НКГБ він заявив, що у жодному разі не може лишатися в селі із сім’єю, і просив врятувати їх шляхом арешту і вивезення з населеного пункту. У Тучинському РВ НКГБ погоджувалися виконати подібне прохання, а саме, відкрито заарештувати «Березу» і через обласний військовий комісаріат у Рівному направити до лав Червоної Армії. А батько ж і матір його, мовляв, нехай лишаються у Шубкові – підпілля їх не переслідуватиме. Агент на цю пропозицію погодився.

Необхідно зауважити, районний відділ НКГБ намагався з’ясувати чи має «Береза» зв’язки в інших районах, щоб перевести його туди і зберегти, як агента. Але таких зв’язків він не мав. Та й сам «Береза» відмовлявся переходити в інші райони. Адже, хто-небудь з українського підпілля там його теж міг упізнати.

Ось так викрили агента «Березу». Це один з тих небагатьох випадків, відомості про які збереглися в архівних документах. А скільки діяло агентів, які лишилися невикритими, і продовжували зраджувати національно-визвольний рух? Про них, на жаль, суспільство навряд чи коли-небудь дізнається.

Сплинуло 13 років від описаних подій. У серпні 1957 року виконавчий комітет Шубківської сільської ради видав довідку Управлінню КГБ Рівненської області. У ній повідомляли, що Сергія, мешканця села Шубків, у 1948 році вбили націоналісти.

Такою була розплата за зраду.

 

Використані джерела:

  1. УСБУ в Рівненській області, фонд № 29, опис 1, пор.1.
  2. УСБУ в Рівненській області, справа № 3437.
  3. УСБУ в Рівненській області, справа № 3668.
  4. Світлина І.В. Журомського із книги Ігоря Марчука, Ярослава Переходька «Курінний УПА Степан Трофимчук-«Недоля». – Літопис УПА, серія «Події і люди», книга 31; Toronto-Lviv, 2015, - 120 с.

Коментарі

Мій батько Янчук Юхим Артемович був звільнений в 1957 році, без права поселення в Західній Україні. Жив в Донецьку. В 1991 році переселився в м. Львів. Помер в 1999 році. Похований в с. Шубків.

Мій батько Янчук Юхим Артемович був звільнений в 1957 році, без права поселення в Західній Україні. Жив в Донецьку. В 1991 році переселився в м. Львів. Помер в 1999 році. Похований в с. Шубків.

Бігав-бігав розбійник Савка з булавою, та й піймався. Оце тобі, Савко, й булавка!

Українська народна приповідка.

Якщо бажаєте дізнатися ПІБ агента "Береза", пошукайте у книзі, що в переліку використаних джерел під номером 4. Книгу завантажуйте тут:
http://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/13001/file.pdf
В одному з додатків у книзі знайдете ПІБ. Шукайте :)

дізнаємось бо рано чи пізно архіви розсекретять

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.