Чому владі не потрібні бібліотекарі?

На Острожчині бібліотекарям урізають заробітну плату. Офіційний привід – кошти потрібні на комп’ютеризацію їхніх же бібліотек.

Сьогодні всюдисущими скороченнями, реорганізаціями та переведенням на «нові умови праці» з метою економії не здивуєш нікого. Такі зміни уже встигло відчути на собі багато українських сімей, які мають стосунок до роботи у бюджетних установах. Найбільше  обурює нахабність, з якою проводяться такі «реформування». Вони не лише позбавляють простих українських громадян засобів для існування, але й дуже часто принижують людей, примушуючи їх мирно погоджуватись на будь-які запропоновані умови праці. Найбільш сумно виглядає те, що звичайні люди рідко намагаються боротися із беззаконням та порушенням їх прав. Простішим виглядає мовчки погодитись. Та все ж знаходяться і в українських невеличких селах люди, готові до кінця відстоювати власну позицію у боротьбі за право на гідну оплату праці.

Прикладом цього став випадок, з яким волею долі (чи, можливо, місцевої влади) зіткнулись шкільні бібліотекарі  Острозького району Рівненської області. Після вказівки із райвно усі шкільні бібліотекарі мали добровільно (!!!) написати заяву про переведення їх на 0,75 ставки, а в разі незгоди їх чекатиме звільнення. Пояснення цьому для бюджетників уже не нове: переведення на нові істотні умови праці…

Завідувач Острозьким районним відділом освіти, пан Коломис, мотивує намір змінити істотні умови праці тим шкільним бібліотекарям, у бібліотеках яких було проведено комп’ютеризацію (оснащення старими комп’ютерами, принесеними в бібліотеку перед самим звільненням працівників) із підключенням до мережі Інтернет, якого насправді немає. Він покликається на наказ, який сам же видав за №229 від 28.12.2012 року «Про технічне переоснащення робочих місць шкільних бібліотекарів…».

Однією із постраждалих від такого «технічного переоснащення» є тепер уже звільнений бібліотекар Світлана Бендюк. За її словами, ця історія бере свій початок ще із часів парламентських виборів:

«У рамках передвиборчої кампанії кандидат від влади вирішив допомогти нашій школі (НВК «Оженинська ЗОШ І-ІІІ ст. (ліцей)-ДНЗ») – вставити пластикові вікна, за бюджетні кошти, зрозуміло. Всі працівники навчального закладу були сповнені надією на те, що нарешті в такій великій школі (340 учнів) будуть нові вікна, які не пропускають холоду.

Але не так сталося, як гадалося. В шкільній бібліотеці, де є читальний зал і книгосховище, наприкінці вересня 2012 року нові вікна таки вставили. Але два вікна так і залишилися незакріпленими, віконні укоси і досі не зашпакльовані, з усіх боків біля вікон оббиті стіни, відповідно, цілу зиму у ці щілини задував вітер, залітав сніг. Бригада, яка цим займалася, залишила роботу ще десь у листопаді, майже одразу після виборів, так і не довівши справу до кінця. Та ж ситуація спостерігається у класах і деяких коридорах школи. Свою відмову працювати далі робочі аргументують тим, що немає матеріалів і їм не заплатили за роботу.

Та не лише в цьому всі біди шкільних бібліотек! Поряд із тим, що в приміщенні завжди холодно, ми, бібліотекарі, не відчуваємо жодної фінансової підтримки з боку держави. Надходження літератури майже припинилося. Бібліотека частково поповнюється за рахунок зв’язків самих працівників із письменниками та науковцями. Старі прогнилі меблі з дверцятами, що відвалюються, книжкові стелажі, які небезпечно хитаються, наче гойдалки, відсутність будь-якої техніки – це реалії сільської шкільної бібліотеки сьогодні.  Крім того, каталожні картки та канцтовари доводиться закуповувати за власний рахунок, а книги з райвно доставляти власноруч або винаймати таксі за власний кошт. Нам і так не доплачують за нашу роботу: бібліотечний фонд, бібліотечні уроки, завідування кабінетом. Це все ми ще якось терпіли, але коли районне керівництво вирішило, що ми отримуємо надто великі зарплати, і «запропонувало» переведення  на 0,75 ставки, це стало останньою краплею. Ми вирішили боротися з цим».

Ситуація, судячи із розповіді, виглядає наступним чином: перед виборами чиновники витратили бюджетні кошти – після виборів, відповідно, починають економити… Вирішили, що надто багато отримують саме шкільні бібліотекарі – з них і почали.

 Проте найактивніші бібліотекарі Оженинських шкіл, Світлана Бендюк та Галина Зігаленко, відмовилися добровільно писати заяви на зменшення заробітної плати. Після цього на них почався шалений тиск із боку керівництва в особі завідувача райвно Коломиса О. В.  Уже 18 березня у ці школи було відправлено бухгалтерів із наказом про позапланову інвентаризаційну перевірку фондів бібліотек. І це все під час навчального процесу,  що зупинило нормальне обслуговування бібліотекарями учнів та вчителів.

Проте і після проведеної інвентаризації бібліотекар Світлана Бендюк відмовилася написати заяву про переведення її на 0,75 ставки. Оскільки і цей метод тиску не спрацював, директор школи 27 березня написала наказ про звільнення бібліотекаря з її посади. Схоже, що і на інших, незгодних із діями керівництва, чекатиме така ж доля. Шкільні бібліотекарі вважають такі дії чиновників неправомірними, адже економія бюджетних коштів не може торкатися зарплат бюджетників. Слід зауважити, що всі дії проводились без узгодження із профспілковими комітетами. Юристи обласної профспілки класифікують дії керівництва як такі, що порушують законодавство України і права бібліотекарів. Бібліотекарі, яких звільнили з посад, планують надалі продовжувати боротьбу уже в судах.

Такі приклади ще раз ілюструють, як у ручному режимі відбувається державне управління. Після цього виникає ряд запитань: чи важливе взагалі цій владі існування бібліотек? Чи це теж надто дорого? Можливо, завтра наше керівництво вирішить, що працівники повинні закуповувати книги за власний рахунок. Самих бідних сільських бібліотекарів переведуть уже на 0,5 ставки, а в майбутньому і останню гривню на стелажі зі столами заберуть. Можливо, бібліотекарям взагалі не потрібна зарплата? Хоча  більшої економії для бюджету можна досягти, якщо закрити всі школи, і нехай учні вдома винаймають платних вчителів!

Складається враження, що ми живемо в  країні абсурду, де кожен чиновник на свій розсуд вирішує, як оплачувати роботу працівників державної сфери. Залишається лише побажати активним бібліотекарям сили у нелегкій судовій боротьбі за власні права. Адже вони власним прикладом показали для решти, що боятися цієї влади не варто!  

Коментарі

Суд виграли! Бібліотекар відновлена на роботі!

Мене завжди дратувало коли дружина казала що неохідно було знову привозити книги із райвно, на запитання коли врешті відділ освіти почне займатися і цим своїм обовязком було повне ігнорування зі сторони начальника райвно. 

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.