Експерт про порушення виборчого законодавства на Рівненщині

Ще до офіційної реєстації кандидатів на проміжних виборах до Рівненської облради декілька бажаючих зайняти місце обласного обранця всуперед виборчому законодавству вже оголосили себе "кандидатами". Йдеться про екс-військового Олександра Зайчука та помічника нардепа і члена міськвиконкому Рівного Романа Денисюка. Як виявилося, називати себе кандидатом до реєстрації територіальною виборчою комісією протизаконно. Про те, що говорить про ці порушення українське законодавство розповів голова правління РОГО «Комітет виборців України» Олексій Горецький.

1. Кандидат у депутати - це спеціальний суб’єкт, який набуває цього статусу лише після прийняття рішення відповідної ТВК (в даному разі обласної ТВК). Такий порядок стосується усіх осіб, які мають намір брати участь у виборах як кандидати у депутати. І це є одним із ключових прав людини - право рівності. 

2. Після цього часу він (кандидат) вправі проводити передвиборчу агітацію у будь-якій не забороненій законом формі, користуватися усіма правами та обов’язками кандидатів, і відповідно вживати термін «кандидат у депутати». 

3. На таку особу (кандидата) поширюються визначені законом обмеження (наприклад, заборона підкупу виборців тощо) і у разі вчинення порушення виборчого законодавства він буде нести відповідальність як спеціальний суб’єкт правовідносин - кандидат у депутати.

4. До реєстрації в ТВК особа не є кандидатом, не має прав і обов’язків кандидата, і відповідно не може нести відповідальність як спеціальний суб’єкт правовідносин - кандидат. По суті, особа є звичайним громадянином і просто називає себе словом "кандидат" без наявності такого статусу. 

5. Хоча використання особою у своїх висловлюваннях такого спеціального статусу як "кандидат у депутати" без наявності такого з точки зору логіки закону є порушенням низки положень, зокрема права рівності суб’єктів (кандидатів), однак відповідальності за такі дії особа нести не буде в зв’язку із відсутністю прямої заборони на вчинення таких дій у законодавстві. 

Олексій Горецький (на фото) радить майбутнім кандидатам дочекатися офіційної реєстрації

Висновок: 
1. використання терміна "кандидат у депутати" без наявності такого статусу можна кваліфікувати як недотримання законодавства, оскільки цей статус присвоюється спеціальним органом (ТВК) за визначеною законом процедурою, його використання ставить в нерівні умови таких осіб з іншими учасниками виборчого процесу (кандидатами) тощо.

2. Особа не буде нести відповідальності за вчинення таких дій в зв’язку з відсутністю прямої заборони за публічне вживання таких висловлювань, а також визначеного законодавством покарання за їх вчинення.

3. Відповідальність осіб за використання статусу "кандидат у депутати" може бути скоріше моральна, публічна, а не юридична, окрім випадків, коли це призводить до порушення інших норм законодавства. 

На завершення:
1. Рекомендую потенційним кандидатам у депутати просто з етично-моральних міркувань та коректності висловлювань не вживати словосполучення "кандидат у депутати" до моменту реєстрації кандидатом у ТВК і не порушувати цим прав інших осіб - кандидатів. 

2. У разі бажання проводити публічну іміджеву роботу до реєстрації краще використовуйте терміни на зразок "претендент у кандидати", потенційний, або ймовірний кандидат тощо. Цим не будете порушувати законодавство, прав інших осіб і не будете викликати на себе "вогонь".

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.