І компромат на листку фікуса...

 

Більшість її сьогоднішніх колег по роботі в першій школі – колишні учні. Про тих, хто далеко, їй нагадують подаровані сувеніри зі всього світу, яким над фортепіано вже і місця не вистачає. Адже за 50 років роботи в школі у Валентини Львівни Глізер було сотні учнів,  яким віддавала знання, турботу, тепло, яким стала рідною. Як приклад – недавній візит Аллочки Заречнюк, точніше професора Алли Мстиславівни, яка нині працює у Чехії і яка привезла  колишньому класному керівнику коровай з весілля доньки...

 

Уродженка Саратова, Валентина Глізер дло Острога переїхала з батьками в дворічному віці.

Тато був фотографом, мама працювала в промкомбінаті. Фах вчителя дівчина  здобула   в Дубнівському педучилищі. Починала працювати як вчитель музики. А вже згодом заочно вступила до Київського університету на історичний факультет.

– У мене,  в школі №2,  була чудова вчителька історії, кавалер ордена Леніна Іогансен Олександра Гедіонівна,– згадує Валентина Львівна. – Саме вона прищепила мені любов до історії і я вирішила піти її стежкою. Вуз я закінчила в 1972 році і  після здобуття вищої освіти так  все життя і пропрацювала в школі №1 Острога.

Цікавлюся у співрозмовниці коли ж працювати було легше – тоді, за рядянської влади, чи зараз, коли для учнів значно кращі можливості для навчання.

– У 1962-63 роках я  працювала з дітьми, вихідцями з дитячого будинку, тобто дітьми дітей війни.  Класи були по 42 учні, навчання в дві зміни,  для проведення уроків був лише патефон і  платівки, що дуже легко  билися.  А ще мандоліна, навіть не домра, – продовжує вчителька. – Згодом я за власні кошти придбала  у Славуті акордеон.  Тому в плані технічного забезпечення тоді було значно складніше. Було багато позакласної, виховної роботи. Нині ж  у всіх є комп’ютери, інтернет, але складніше в плані так би мовити

 паперотворчості. Бо ж сьогодні багато часу забирає наукова робота з дітьми, багато роботи, не характерної для вчителя. А хороші, здібні учні, які прагнуть знань, були і є завжди.

Ось і серед її випускників є учні, які пішли стежкою вчительки і відомі за межами міста. Серед них  Людмила Хома, Андрій Смірнов, Микола Манько,  Ольга Купріянчук, Алла Сокол. З дітьми у Валентини Львівни пов’язано багато приємних і цікавих спогадів. Це  і дні іменника, і щорічні свята хорової пісні. Останні проводились  в період, коли в школі було запроваджено поглиблене вичення музики за методом Ужгородських шкіл. Тоді освітянами міста керував Іван Ткач.

Дуже багато спогадів вчительки пов’язано із поїздками з учнями як класного керівника. Так, про подорож до Ленінграду нагадує цілий альбом з колишніми чорно-білими фото і гумористичними віршами, складеними дівчатами та хлопцями. В інших альбомах – грамоти з текстами на друкарських машинках, жовтими від часу газетними вирізками, подяками. А ось і відповідь учням з газети « Комсомольская правда». Туди її вихованці-хлопці звернулися з приводу коротких зачісок, яких вимагав воєнрук Юрій Ланге.  На той час в моду вже входило довге волосся і юнаки вирішили пошукати правди в газеті. Однак відповідь звідти виявилася не втішною для них...

– Ось запрошення на весілля від Люди і Федора Гуца, – листає інший альбом Валентина Глізер і бере у руки цікавий овальний предмет.–  Це листок фікуса, який хлопчаки-десятикласники  вирвали  і зробили на ньому гумористичний напис із згадуванням Бога, себе і « гіркої долі». От і дата  стоїть 1979 рік. Тоді,  в часи повального атеїзму, самі розумієте за зміст написаного ніхто б не похвалив. Я і сховала цей листок і бережу вже 33 роки. Як історик, зберігаю усі  паперові спогади про  колишніх учнів. Приношу їх на зустрічі випускників і наше спільне минуле оживає. Мені завжди було цікаво з дітьми, а їм – зі мною.

Дуже люблю бувати в Острозькій академії, де завжди вирує життя, куди приїздять цікаві особистості. Там я збагачуюсь духовно. Вважаю, що розквіт академії –  заслуга Ігоря Пасічника, яким захоплююсь як людиною та ректором. 

Сьогодні, будучи на заслуженому відпочинку, Валентина Львівна продовжує трудитися. Активно веде пошукову роботу в шкільному музеї історії, наповнює його експонатами. Вона має і невеличкий город на двох з сусідкою, вирощує там кавуни і дині, підтримує здоров’я дарами осені. Нині ветеран педагогічної праці, авторитетна людина, добра душею жінка задоволена своїм життям.

Ключові слова: 

Коментарі

Валентина Львівна - це дійсно вчитель з великої літери!Низький уклін та безмежна вдячність таким педагогам!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.