На Рівненщині політики агітують ще не ставши кандидатами

На Рівненщині 21 квітня відбудуться довибори до обласної ради. Попри те, що подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, відповідно до закону, починається за 29 днів і закінчується за 24 дні до дня голосування, тобто з 23 по 27 березня включно, деякі майбутні учасники виборів, ще не будучи офіційно зареєстрованими, вже називають себе кандидатами в депутати та проводять агітаційну діяльність. Але  чи не порушують своїми діями чинне виборче законодавство?

Першим достроково записав себе в кандидати екс-військовий, перший заступник голови Громадської ради при УМВС Олександр Зайчук. В соціальній мережі «Вконтакте» ще 23 лютого з’явилася група «Олександр Зайчук – кандидат в депутати».

Її майбутній борець за депутатське крісло активно рекламував її і на власній сторінці. Водночас, на питання під прапором якої політичної сили Олександр боротиметься за уподобання електорату, він так і не відповів.

Також не стерпів до офіційної реєстрації кандидатом і єдиний висуванець від об’єднаної Опозиції по Гощанському округу, член Рівненського міськвиконкому Роман Денисюк. Нині місто Гоща вже завішене плакатами із обличчям Денисюка. І це в той час, коли ОО, за чутками, ще навіть остаточно не поділила між собою інші виборчі округи.

 Відтак, постає питання: а чи не протизаконно називатися кандидатом (в нашому випадку до обласної ради) до реєстрації територіальною виборчою комісією? На це питання відповів голова правління РОГО «Комітет виборців України» Олексій Горецький в групі "Рівненщина політична" в соцмережі Facebook:

1. Кандидат у депутати - це спеціальний суб’єкт, який набуває цього статусу лише після прийняття рішення відповідної ТВК (в даному разі обласної ТВК). Такий порядок стосується усіх осіб, які мають намір брати участь у виборах як кандидати у депутати. І це є одним із ключових прав людини - право рівності. 

2. Після цього часу він (кандидат) вправі проводити передвиборчу агітацію у будь-якій не забороненій законом формі, користуватися усіма правами та обов’язками кандидатів, і відповідно вживати термін «кандидат у депутати». 

3. На таку особу (кандидата) поширюються визначені законом обмеження (наприклад, заборона підкупу виборців тощо) і у разі вчинення порушення виборчого законодавства він буде нести відповідальність як спеціальний суб’єкт правовідносин - кандидат у депутати.

4. До реєстрації в ТВК особа не є кандидатом, не має прав і обов’язків кандидата, і відповідно не може нести відповідальність як спеціальний суб’єкт правовідносин - кандидат. По суті, особа є звичайним громадянином і просто називає себе словом "кандидат" без наявності такого статусу. 

5. Хоча використання особою у своїх висловлюваннях такого спеціального статусу як "кандидат у депутати" без наявності такого з точки зору логіки закону є порушенням низки положень, зокрема права рівності суб’єктів (кандидатів), однак відповідальності за такі дії особа нести не буде в зв’язку із відсутністю прямої заборони на вчинення таких дій у законодавстві. 

Олексій Горецький (на фото) радить майбутнім кандидатам дочекатися офіційної реєстрації

Висновок: 
1. використання терміна "кандидат у депутати" без наявності такого статусу можна кваліфікувати як недотримання законодавства, оскільки цей статус присвоюється спеціальним органом (ТВК) за визначеною законом процедурою, його використання ставить в нерівні умови таких осіб з іншими учасниками виборчого процесу (кандидатами) тощо.

2. Особа не буде нести відповідальності за вчинення таких дій в зв’язку з відсутністю прямої заборони за публічне вживання таких висловлювань, а також визначеного законодавством покарання за їх вчинення.

3. Відповідальність осіб за використання статусу "кандидат у депутати" може бути скоріше моральна, публічна, а не юридична, окрім випадків, коли це призводить до порушення інших норм законодавства. 

На завершення:
1. Рекомендую потенційним кандидатам у депутати просто з етично-моральних міркувань та коректності висловлювань не вживати словосполучення "кандидат у депутати" до моменту реєстрації кандидатом у ТВК і не порушувати цим прав інших осіб - кандидатів. 

2. У разі бажання проводити публічну іміджеву роботу до реєстрації краще використовуйте терміни на зразок "претендент у кандидати", потенційний, або ймовірний кандидат тощо. Цим не будете порушувати законодавство, прав інших осіб і не будете викликати на себе "вогонь".

Коментарі

Шановний, у кожного своя спеціалізація. Хтось будки робить, хтось юрист, а хтось політик.
За вашими критеріями виходить, що я теж мажор)
Якщо про вас дещо взнати - вийде що й ви мажор)

Назар,ти цього фронтовика Денисюка не знаєш?а мислиш як жид Бердичівський!
а що ти хорошого зробив Назар?чому твої батьки не змогли з тебе зліпити людину,та і взагалі в Рівненському районі ти допоміг хоч кому небудь,навіть кажучи про бездомне кошеня...
я прочитав Денисюка-мажора біографію і зрозумів тільки одне,що його сім"я "заробляє" не з бюджета міста Рівне,а вже давно,ще від тоді коли твої батьки пили горілку а його заробляли гроші всаючи дуже рано і лягаючи дуже пізно....А саме головне Назар,що родина Денисюків не з жидів,а етнічних українців....
А на рахунок Кроликів то це точно що ганьба!Ненавиджу жидів,смерть жидам,хай їх кров поллється як нафта в трубах біжить по Україні Фірташів Коломойських і їм подібних!!Слава Україні!

Черговий мажор-фронтовік Денисюк від партії любителів морковки. Татова фірма, татовий магазин, татові бабки - а він в депутати. Не зробив в житті і собачої будки, а вже в депутати. ГАНЬБА КРОЛІКАМ!

При чому нав'язують в самий недемократичний спосіб, нехтуючи елементарними законами.

Нам нав'язують чергового Осуховського, який пройшовши в обласну раду нічого не зробив для міста і пішов байдикувати у Верховну. Рівняни майте розум і робіть свідомий вибір.

В черговий раз під брендом об'єднаних опозиційних сил протягнуть не зрозуміло кого і за які заслуги. Якщо людина порушує закон не ставши навіть кандидатом, то що можна чекати від нього коли він отримає мандат. І це є представник націонал-демократичних сил. ГАНЬБА таким партіям і таким кандидатам.

можливо ви і праві в загальному.... але давайте глянемо поза виборчий процес хто чим займався до того, як вирішив стати депутатом.... не можу сказати багато про інших, але Зайчук завжди діяв не на публіку, а по совісті. ось, почитайте http://na.mil.gov.ua/number/4870/2131.htm

Та їм вже нейметься вскочити в крісло депутата та схватити побільшу ложку - черпалку, як в тому анікдоті мужик вскочив в автобус на ходу, а потім питає який це номер маршруту, так і вони спочатку вскакують, а потім будуть розбиратися від якої партії чи що вони там будуть робити, а точніше кому продатись...!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.