Партійні конференції: ритуальні танці рівненських політиків

Конференції з висунення кандидатів в депутати – це зазвичай формальність, яку мають виконати партійні організації. Це як ритуальні танці індіанців перед виходом на стежку війни. І саме в цих  ритуалах інколи проглядаються деталі і підказки майбутньої боротьби за владу.

Слава кПРс!!!

Партконференція місцевої організації Партії регіонів була призначена на одинадцяту годину суботи і відбувалась в конференц-залі будівлі на вулиці Кавказькій, поруч з облрадою та облдержадміністрацією. Та  й правильно, а чого далеко ходити – тут поруч з роботою. Бо багато хто з учасників конференції – депутати і чиновники обласної влади. І не тільки обласної.

Біля входу, в кучугури снігу, паркувались недешеві авто. Не дивлячись на заметілі, іномарки торували собі колію протекторами зимових шин. Біля входу курили кілька чоловіків, а в холі будівлі, бідкались на зиму заступник голови облради Олександр Чуприна з однопартійцями. Перший зам голови Рівненської облдержадміністрації Анатолій Юхименко розказував, що минулоріч на початку квітня в області закінчили посівну. А цього річ навряд чи почнуть в ті ж дати.

Більшість поглядів, які довелось зустрічати, не випромінювали радості від факту появи журналіста. Дехто навіть перепитував: «хто запрошував?» та «звідки дізнались?». На запитання «чи партійна конференція закрита для ЗМІ» Анатолій Юхименко відповів сміючись: «Та чого закрита? Заходьте, думаю колеги будуть не проти». І колеги протесту не виказували, щоправда позирали недовірливими поглядами.

Із запізненням на 13 хвилин, конференція розпочалась за сценарієм. Так, саме за сценарієм у буквальному сенсі слова. Молодий чоловік, який сидів біля ноутбука з якого транслювались гімни, тримав в руках папери. Вони дуже нагадували сценарій заходу. При чому в них було прописано не лише хто за ким виступає, а й що хто… говорить.

На початку конференції голова Рівненської облдержадміністрації та головний регіонал Рівненщини Василь Берташ представив запрошених, зокрема й нардепа Миколу Сороку, чий округ в області теж звільнився.

Далі почав звучати гімн України, всі встали і стояли кілька хвилин. Бо відразу за гімном країни зазвучав гімн Партії регонів.

Після оголошення «статистичної» інформації про кількість, членів партії, делегатів і прибувших на конференцію, розпочалось власне саме висунення. Спочатку оголосили прізвища п’ятьох претендентів. Далі, кожного презентував хтось з партійців і надавалось слово самому кандидату. До слова, всі кандидати безпартійні. Це навіть викликало запитання в Олександра Чуприни до кандидата по Костопільському округу Василя Осадчука: «От ви керували штабом партії в найтяжчі часи, зараз кандидат, але чому ви ще не член партії?»

Василь Дмитрович, виправдовуючись, почав запевняти, що відданий ідеї партії і завжди її підтримуватиме. Але прямої відповіді  так і не дав.

Зрештою всі три кандидатури були проголосовані одноголосно без зауважень і заперечень. Ще кілька промов від впливових партійних функціонерів і знову гімни, тільки вже в зворотному порядку – спочатку партійний, а потім державний.

Тільки раз в житті, ще в дитинстві, довелось побувати на партійних зборах заводської парторганізації. На конференції Партії регіонів, щось віддалено нагадало ту спогади з дитинства. Це навіть були не спогади, а ніби якісь невловимі відчуття, які дістали з пам’яті події коли ніколи не згадував раніше. І ще ця фраза, яку жартома кинув хтось з тих, хто сидів поруч: «Слава КПРС!». Щоправда в цій фразі дві літери з абревіатури – зайві.

Молодим – дорога, ветеранам – шана

З'їзд обласної організації партії "Батьківщина" провели не виходячи з "дому". Себто, Народного дому, де розташований головний офіс обласної організації партії. Вирішувати долю висуванців на вибори до обласної ради випало здебільшого делегатам від районних організацій, хоч найбільш впливовими в політичній силі вважаються члени саме Рівненської міської організації. Вони хоч і без права голосу, але все ж навідались на конференцію. В кулуарах за ходом голосування пильно спостерігали депутат Рівнеради Олександр Нестерук, Юрій Запорожець, Віталій Першогуба, депутат обласної ради Олег Хомич.

Погостювати до  колег по опозиційному руху прийшло й чимало членів "Фронту змін" — голова обласного комітету партії Вадим Сидорчук, депутат облради Михайло Кирилов та член Рівненського міськвиконкому Роман Денисюк. Власне, останній хвилювався найбільше. І не дарма. Адже молодих політик сьогодні "сватався" в кандидати в депутати обласної ради від Гощанщини. А свахою для Романа Віталійовича виступив його друг, начальник - на час виборів та народний депутат зараз - Юрій Вознюк. Разом вони жваво стартонули. Роман Денисюк навіть почав агітацію раніше офіційного старту виборів та 19 березня офіційно вступив до лав "Батьківщини".

Делегати заслухали автобіографію Денисюка, у якій найбільше пройнялись його неодруженим статусом, та проголосували за висунення кандидатом до обласної ради.

Тим часом найбільшою інтригою було питання: "Чому не хоче балотуватися Юрій Прокопчук?". Голову обласної організації "Батьківщини" та еск-нардепа не тільки запитували, а й злегка обурювались його демаршу.

— Треба мати мужність і йти на компроміс. Наші політичні сили домовились об'єднати зусилля та поділити округи, — апелював Прокопчук. — Одномандатний округ в Рівному за домовленістю відійшов "Свободі". Прошу підтримати таку домовленість. Адже тільки об’єднавшись ми зможемо досягти перемоги.

Однак такий аргумент делегатів не заспокоїв. Всіх цікавило питання хто ж стане кандидатом від "Свободи" (на той час з’їзд обласної організації "Свободи" ще не розпочався). А ще чи гарантуватиме "Свобода" підтримку кандидата від "Батьківщини" на виборах мера Рівного в 2015 році. Дискусія не заспокоювалась доти, доки пан Прокопчук публічно не підтвердив наявність такої домовленості.

Стосовною кандидатів від інших округів дискусія була менш жвавою. У місті Кузнецовськ змагатиметься місцевий партієць Микола Захарук, у Костопільському окрузі – помічник народного депутата Миколи Кучерука Андрій Лендел.

Всі «свободні»!

Обласна конференція Рівненської «Свободи» відбувалася в актовій залі обласної бібліотеки, що на Лебединці. На відміну від конференції Партії регіонів, під бібліотекою не стояв ешелон крутих іномарок, а лише маркований свободівський автомобіль із вмонтованими гучномовцями, що мовчали. І цього дня мовчали не лише гучномовці. Опозиційна політична сила продемонструвала своє ставлення до вільного доступу до інформації журналістами, вказавши представникам ЗМІ на двері ще на початку заходу. Але про все по-порядку.

Участь в конференції «Свободи» взяв 51 партієць. Півсотні людей заледве помістилися в тісній актовій залі. Головуючим на засіданні, попиваючи мінералку «Червона калина», був нардеп львів’янин Олег Осуховський. До присутності ЗМІ свободівці ставилися із непідробною іронією, одні уникали поглядів очі-в-очі, інші з усмішкою демонстративно зауважували «Ох преса, преса, заходьте». Ця іронія була продиктована позицією перших осіб місцевої «Свободи» про те, що їхні внутрішньопартійні справи не повинні цікавити громадськість. Бесіди, що передували участі ЗМІ у цій конференції, засвідчували, що журналістам тут раді не будуть. Водночас, відверто не пустити політики також не ризикнули. Тож борці з існуючим режимом  прийняли «соломонове рішення», яке озвучив адвокат «Свободи» Ярослав Калька.

Після того, як усі всілися в актовій залі та провели стандартну для початку конференції  процедуру щодо затвердження регламенту заходу і т.д., першим же питанням 49 свободівців (1 утримався та 1 був проти) послали очільника Рівненської міської організації ВО «Свобода» Олексія Бучинського на боротьбу за крісло обласного депутата. Це стало саме тим шматком, який показово кинули журналістам, мовляв, хотіли – отримайте, і забирайтеся геть. Делікатно озвучив це «забирайтеся» вищезгаданий Ярослав Калька. Перебіг конференції було зупинено доки не зачинилися двері за останнім із журналістів. Цікаво, а якби представники ЗМІ відмовилися вийти, їх винесли б на руках чи підставили б правоохоронні органи, викликавши їх для цієї брудної роботи? Перевіримо це на наступній конференції партії.

Кажуть, що ця закритість була зумовлена напруженим внутрішньопартійним становищем, і під час зустрічі мав відбутися «розбір польотів». Зокрема своє «фе» мали висловити наступні не прилаштовані «заслужені» свободівці, котрі як претендували як на місце кандидата на цих виборах, так і претендують на крісло голови обласної організації. Окрім того, на зустрічі збиралися обговорили дивний документ, посилання на електронний варіант якого з’явилося у коментарях на порталі «ВСЕ» у переддень конференції. Відповідно до нього, очільник громадських приймалень місцевої «Свободи» Олександр Савчук, котрого називають найбільш реальним претендентом на місце нового обласного голови партії, колишній КГБіст та комуніст, що, за умови достовірності, виключає можливість його в партії У «Свободу» колишніх комуністів не беруть.

Незрозумілий документ, посилання (http://vk.com/id205609856) на який було залишено в коментарях до статті про ситуацію в Рівненській організації ВО "Свобода"

А ще представники районів хотіли з перших вуст почути роз’яснення за що із партії вигнали Лащука, Молчана, Сільмана та Коробку. До речі, останній прибув на конференцію із заявою про колективний вихід з лав партії Корецької районної організації «Свободи» в знак протесту. Але його так і не пустили до зали. Вочевидь перші особи рівненської «Свободи» не хотіли, аби ці та інші розмови стали надбанням місцевих ЗМІ, тож пішли найменш загрозливим шляхом – вказали журналістам на двері. Адже про те, що із конференції вигнали журналістів поговорять і забудуть, а почуте на цій зустрічі ще довго обговорюватимуть.

Конференція «Свободи» тривала майже годину. А все сказане так і залишилося у стінах актової зали Рівненської обласної бібліотеки.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.