Рівненський центр адмінпослуг: ще не відкрили, а вже треба з’їжджати

ЦНАП

Про центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) у Рівному говорять давно. У такому центрі мають об’єднати різні підрозділи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування задля зручного та швидкого обслуговування жителів Рівненщини за принципом «єдиного офісу» та «єдиного вікна». За задумом, такий центр має працювати шість днів на тиждень та без перерви на обід, щоб жителі області могли звернутися туди у зручний для себе час або в обідню перерву. Вже майже рік минув з того часу, як наші чиновники анонсували появу такої установи у Рівному. За цей час в багатьох містах України такі центри вже відкрити двері для відвідувачів. Що ж заважає відкриттю ЦНАПу у Рівному з’ясував журналіст порталу «ВСЕ».

ЦНАП У ЄВРОПІ
Спочатку про вищезгадані терміни і про те, звідки «ноги ростуть» у ідеї створення ЦНАПів. Принцип «єдиного офісу» передбачає можливість споживача на отримання максимальної кількості адміністративних послуг в одному місці. Принцип «єдиного вікна» передбачає обов’язок публічної адміністрації самостійно організовувати отримання погоджень і висновків від інших суб’єктів публічної адміністрації при наданні адміністративної послуги, без залучення особи-заявника. 

Практика створення центрів надання адміністративних послуг набула загального поширення у розвинених країнах.

Наприклад, в Німеччині такі структури називають «офіси для громадян», у Польщі – «адміністративні центри» або «відділи обслуговування мешканців», у Нідерландах – «служба у справах громадян», «служба публічних послуг», в Грузії – «центри обслуговування громадян» тощо. Утворення таких структур, які ще узагальнено називають «універсам послуг» або «магазин одного кроку» (англ. – one-stop-shop) покликане вирішити проблеми доступності та зручності послуг для громадян та бізнесу. І от, здавалося б, нарешті у нас захотіли перейняти гарний досвід з-за кордону. Тільки от робиться це все якось вже занадто по дурн по-українськи. 

ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЬ
Ще торік у травні в Рівному тимчасово відкрили центр з надання адміністративних послуг на вулиці Поштова, 2 (колишній магазин «Обнова»). Тимчасово, оскільки для розміщення ЦНАПу нібито почали готувати більш підходяще приміщення на вулиці Степана Бандери, 59 (колишній ресторан «Москва»).

«Зараз закінчується ремонт на Степана Бандери, 59. Щойно все буде готово, з Поштової центр переїде туди. Великої реклами йому не робили, щоб не плутати людей з адресами», – повідомив наприкінці травня минулого року заступник міського голови Рівного Сергій Васильчук.

Попри його бажання ремонт все не закінчувався, інформацію про ЦНАП на Поштовій на широкий загал намагалися не виносити, і як стало відомо, не лише через те, щоб «людей з адресами не путати».

Член Рівненського міськвиконкому Роман Денисюк на своєму блозі поділився враженнями від відвідування цього ЦНАПу наприкінці листопада минулого року. 

«Щоб знайти, де знаходиться Центр, потрібно знати його точну адресу та короткий опис зовнішнього вигляду приміщення, в якому він знаходиться. Там немає ані вивіски, ані зупинки для автомобілів. Щоб відчути «прозорість» та зрозуміти алгоритм отримання потрібної адмінпослуги, потрібно зайти в приміщення, що складається з 6-7 кімнат та маленької рецепції (близько 12м2), включити світло і крикнути: «чи є хтось?». Тільки тоді до Вас вийдуть і почнуть «кваліфіковано» обслуговувати. Там на рецепції нікого немає, працівники (їх всього двоє) не мають чіткого розуміння як повинні надаватися адмінпослуги. Щоб «спрощено» отримати потрібну Вам послугу та заощадити свій час, просто крокуйте у відповідне управління. В приміщенні цього ЦНАПу немає інформаційних стендів, бланків заяв, інформаційних, технологічних карток, куточку для заповнення заяв, ксероксу, доступного телефону, зовсім відсутній інтернет і т.д.».

Зрозуміло, що перед святами і після них (у грудні-січні) ніхто питаннями ЦНАПів особливо не переймався. Та от коли всі відгуляли, хоч-не-хоч, а до наболілого повертатись таки довелося. Президент України Віктор Янукович дав доручення, відповідно до якого в кожному обласному центрі до 31 травня силами місцевої влади мусить розпочати роботу центр надання адміністративних послуг. 

Отримавши президентське розпорядження голова Рівненської ОДА Василь Берташ вирішив перестрахуватися, і видав власне розпорядження про те, що ЦНАП на Степана Бандери, 59 має бути зданий в експлуатацію трохи раніше – до 10 травня. Саме той ЦНАП, у якому відбувається безкінечний ремонт. Адже на тимчасовий напівтаємний центр адмінпослуг в «Обнові» від початку особливих надій ніхто не покладав. 

«Людям не доведеться бігати по різних інстанціях та простоювати в довгих чергах, натомість отримати всі необхідні довідки та дозволи зможуть в одному місці. Починаючи вже травня цього року, в кожному місті обласного значення та Рівному запрацюють центри надання адміністративних послуг. А до кінця року такі установи запрацюють і у всіх районах краю. Окрім того, в майбутньому новостворені центри надаватимуть адміністративні послуги як в телефонному режимі, так і через мережу Інтернет», – цитує слова Берташа прес-служба облдержадміністрації. 

В містах обласного значення, в районних центрах… Для початку було б непогано привести до ладу ЦНАП в обласному центрі, а тоді щось обіцяти деінде. І мова не про ремонт на Бандери, 59. 

А ЧИ НЕ ЛОПНЕ РУКАВИЧКА?
Відповідно до розпорядження міського голови Рівного Володимира Хомка, у цьому ЦНАПі прийматимуть 11 служб. Зокрема такі управління, як: містобудування та архітектури, земельних відносин, держземагентства, торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування, житлового-комунального господарства, комунальною власністю, транспорту і зв’язку, служба у справах дітей, відділ обліку і розподілу житла, юридичний та архівний відділ. Графік їхнього прийому вже складений і розміщений на великому стенді у приміщенні центру адмінпослуг. Також з кожною установою вже досягнуто всіх необхідних домовленостей щодо роботи їхніх представників у ЦНАПі. 

Нині готуються зміни до законодавства, відповідно до яких ЦНАПи мають забезпечити можливість надання адміністративних послуг ще й органам державної виконавчої влади. Приміщення площею 185,9 квадратних метрів на Степана Бандери, 59, у яке вже вбухали кругленьку суму коштів, навряд чи зможе вмістити ще й їх. По-перше, ця площа в декілька разів менша ніж мала би бути.

Приміром, у Вінниці ЦНАП займає 1200 квадратних метрів, а в Івано-Франківську – 800. Крім того, це приміщення не відповідає методичним рекомендаціям, розробленим Міністерством економічного розвитку і торгівлі спеціально для ЦНАПів. Відповідно до них ЦНАП має знаходитися у відкритому приміщенні замість кабінетно-коридорної системи (новий підхід до прийому споживачів). Тож за всією логікою речей Центр адмінпослуг мав змінити прописку. 

"Коридорна система" рівненського ЦНАПу

Відповідно до закону рішення про виділення приміщення для ЦНАПу і забезпечення його діяльності належить органам місцевого самоврядування. До останнього було під сумнівом, чи ризикнуть наші керівники похапцем шукати альтернативу приміщенню на вулиці Бандери. Адже вищезгаданий ремонт там вже нарешті майже дійшов до завершення, а отже невдовзі можна звітуватися про виконану роботу і помпезно перерізати стрічку. 

– В нашому ЦНАПі передбачається розмістити вісім робочих місць для надання 44 адміністративних послуг відповідно до складеного графіку, – розповів начальник Рівненського центру з надання адміністративних послуг Віталій Герман. – Зараз приміщення вже фактично готове до здачі в експлуатацію: залишилося обладнати його системою пожежної безпеки, але для цього потрібно 14 тисяч гривень. Без цієї системи ми не можемо подати декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. Також наш ЦНАП не до кінця забезпечений комп’ютерами, оргтехнікою, оскільки виділені міською владою на ці потреби 63 029 гривень донині не оплачені управлінням Державного казначейства України у м. Рівне. 

Фото газети "7 днів"

Як би там не було, а згідно пункту 2 частини 3 ст.20 Закону України «Про адміністративні послуги» діяльність центрів надання адміністративних послуг, утворених до набрання чинності цим Законом, а також утворених у період до ухвалення нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, необхідних для реалізації діяльності центрів надання адміністративних послуг відповідно до цього Закону, повинна бути приведена органами, які їх утворили, у відповідність із вимогами, передбаченими цим Законом, до 1 січня 2014 року. Це означає, що до кінця поточного року місцева влада мусить знайти нове приміщення для Центру адмінпослуг. Виходить, вклали кошти, не встигли відкрити ЦНАП на Бандери, 59, а вже треба з’їжджати.

Так виглядає центр надання адмінпослуг на вулиці Ст. Бандери, 59 у Рівному

ГОВОРИЛИ-БАЛАКАЛИ…
Але з усього видно, що до таких дій влада нібито готова. «Я домовився з обласною державною адміністрацією: вони зараз шукають інвестора для будівництва спеціального приміщення неподалік від адміністрації. Там цілий поверх буде відданий під ЦНАП», – сказав мер Рівного Володимир Хомко в одному з інтерв’ю у квітні минулого року. Але вже на початку цього року він змінив свою думку, запропонувавши іншу альтернативу під час лютневого засідання міськвиконкому. Тоді міський голова заявив, що ЦНАП переїде… знову на Поштову, 2. Щоправда, вже на перший поверх цього приміщення. 

– Я домовився, що місце на першому поверсі, де нині знаходиться аптека, нам звільнять під центр адмінпослуг. Але в обмін на земельну ділянку на території міста, – здивував усіх Хомко. – Зараз поки-що підшуковуємо землю. Це місце для ЦНАПу підходить краще: самісінький центр міста, поруч парковка, та й територія вдвічі більша – 400 квадратних метрів. 

Тільки от питання: навіщо вкладати кошти територіальної громади у ремонт приміщення на вулиці С. Бандери, якщо ще тоді було заплановано, що ЦНАП змінить прописку? І на це питання в чиновників знайшлася відповідь. Як пише газета Рівнеради «7 днів», приміщення уже приміряють для міської служби у справах дітей.

Кімната в ЦНАПі на Ст. Бандери, 59, де прийматимуть відвідувачів різні служби

Упродовж минулого року, як альтернативу центру адмінпослуг на Бандери, 59, вищезгаданий виконкомівець Денисюк активно просував ідею реконструкції приміщення Народного дому під ЦНАП. Адже ця будівля потребує і без того потребує ремонту, тут тече дах, словом, вистачає комунальних проблем. Автор ідеї навіть оприлюднив візуалізовану концепцію яким він бачить ЦНАП на базі Народного дому. Проте на неї ніхто уваги не звернув. А інформація про можливе виселення збурила багаторічних орендарів Народного дому, основу яких складають політичні партії та проукраїнські громадські організації. Вони утворили так звану раду орендарів і взялися за благоустрій цієї споруди.

Відтак, що ми маємо: невдовзі центр надання адміністративних послуг відкриється на вулиці Степана Бандери, 59. Проте дуже швидко виявиться, що він не відповідає вимогам чинного законодавства і йому знайдуть нове місце. Не виключено, що в облаштування такого місця також треба буде вкласти кругленьку суму платників податків. А приміщення на Бандери, 59 із гарненьким ремонтом дістанеться комусь іншому. І це в той час, коли, за словами наших чиновників, у бюджеті катастрофічно не вистачає коштів на ключові видатки…

-

P.S. МОВОЮ ЦИФР

І насамкінець, щоб не бути голослівними, поговоримо про це мовою цифр. 
На облаштування ЦНАПу на Бандери, 59 було витрачено 290 567 гривень, з яких 254 227 гривень – на ремонт приміщення, а 36 340 гривень – на закупівлю комп’ютерної та оргтехніки. 

Також відповідно до штатного розпису у відділі «Центр надання адміністративних послуг Рівненської міської ради» працює три посадові особи – начальник відділу та два головних спеціаліста. Начальник відділу ЦНАП прийнятий на роботу у травні 2012 року, а головні спеціалісти – у жовтні 2012 року. Зарплата начальника, враховуючи премії та надбавки, становить 2843 грн., а спеціалістів – 2369 грн. Тобто з того часу на утримання начальника ще неіснуючого центру з надання адмінпослуг було витрачено 25 587 гривень, і ненабагато менше – на двох спеціалістів відділу.

Коментарі

як осточортіли ці чиновники....
треба за таке бити у голову

Хороший матеріал. Гарно ілюструє підхід наших чиновників до роботи. Цікаво, хто понесе відповідальність за нераціонально витрачені бюджетні кошти

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.