Сестра міністра закордонних справ УНР працювала у Рівному

Із утвердженням незалежної Української держави відновлюються славетні сторінки національної історії і повертаються імена тих, хто подвижницькою працею на освітянській ниві у складних і неоднозначних суспільно-політичних умовах сприяв розвитку українського шкільництва. До таких постатей належить Надія Яківна Шульгина-Іщук – донька історика Якова Шульгина і рідна сестра політичного діяча, члена Центральної Ради, першого міністра закордонних справ Української Народної Республіки – Олександра Шульгина. А ще вона довгий час викладала у Рівненській українській гімназії.

Надія Шульгина-Іщук народилася 21 січня 1888 р. у Києві в сім’ї українських громадських діячів Якова Шульгина та Любові Устимович. Атмосфера інтелігентної родини, яка стала осередком українського життя приваблювала діячів культурно-просвітницького руху. Великий вплив на виховання і формування світогляду здійснили батьки – Яків Миколайович – громадський діяч, історик, педагог. Він усе життя боровся за національне відродження українського народу. Мама – Любов Миколаївна походила з давнього козацько-старшинського роду. Батьки виховали своїх дітей справжніми українськими патріотами.

Родинне фото Шульгиних-Іщук, Рівне 1931 р.

Упродовж 1927–1939 рр. вона працювала у Рівненській українській приватній гімназії, будівля якої збереглась й понині і знаходиться на вулиці 16 липня, за торговим центром «Злата плаза».

З давнього українського роду Шульгиних вийшло багато відомих громадських і політичних діячів, провідників духовності українського народу. І якщо діяльність окремих представників цього роду проаналізована в історичних працях, то життєпис Н. Шульгиної-Іщук, наразі, не знайшов належного об’єктивного висвітлення у площині наукової історичної літератури.

Монографія  Якова Шульгина «Начерк Коліївщини»

Шульгина-Іщук вирізнялася здібністю до математичних наук. Закінчила Київську гімназію і вступила на Вищі жіночі курси.  У добу національно-визвольних змагань українського народу Н. Шульгина-Іщук активною працею на освітянській ниві долучилася до  національного відродження українського шкільництва. Вона працювала в українській гімназії ім. Т. Шевченка у Києві, брала участь у створенні навчальних програм для шкіл і видала перший український підручник із математики.

У 1926–1927 роках Надія Шульгина-Іщук працювала у Празі . У 1927 році сім’я Шульгиних-Іщук переїхала до Рівного, де вона працювала вчителем математики в українській приватній гімназії. Тут вона використала на практиці нестандартний підхід до викладання навчальної дисципліни – поєднання теорії із практикою.

На фоні колишнього приміщення Рівненської української гімназії (1923-1939 рр.). Зліва на право: Олена Леонтович, українська письменниця, автор книги «Шульгини: батьки, діти, онуки»; Василь Прокопчук, учень Рівненської української приватної гімназії, учень Надії Шульгиної-Іщук; Марія Мулова-Войтовецька (рідна сестра Олени Леонтович); Валентина Доброчинська, доцент кафедри історії України Рівненського державного гуманітарного університету, дослідниця історії Рівненської української гімназії (травень 2012 р.)

В роки Великої Вітчизняної війни інтелігенція сподівалася на національне відродження. Але сталось по іншому. У 1944 році пані Надія виїхала з Рівного. Її шлях проліг на захід до Німеччини, а потім до США. Тут вона увійшла до Союзу Українок Америки, а згодом у 50-х роках стала головою виховної секції СФУЖО. Маючи багатий педагогічний досвід, вона долучилася до акцій, спрямованих на виховання молодого покоління.

9 квітня 1979 року Надія Іщук відійшла у вічність.

 За матеріалами роботи Наталії ДОБРОЧИНСЬКОЇ (науковий керівник кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України РДГУ Доброчинська В.А.), "Рівненська Мала академія наук учнівської молоді"

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.